Na For Archu bodoval Napo

Zdroj: 

Snad nikomu nemusím představovat mezinárodní stavební veletrh For Arch, který se koná každoročně v Praze (letos ve dnech 18. – 22. 9.). Reklamy a různé upoutávky na něj se objevily snad všude. Společně s Ministerstvem práce a sociálních věcí, Státním úřadem inspekce práce zde měl, podobně jako na jiných veletrzích, stánek i Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.

S kolegyní a dvěma inspektory práce, kteří mají poskytovat poradenství, pozorujeme návštěvníky a sledujeme, zda budou jenom procházet, či zamíří k našem stánku, kde nabízíme vizitky, letáky, publikace a další materiály k bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Pokud návštěvník projeví alespoň trochu zájem o bezpečnost práce, dostane i malý dárek z řady propagačních předmětů. Návštěvníků tudy zvláště v dopoledních hodinách proudí opravdu hodně (v roce 2017 jich navštívilo tento veletrh přes 80 tisíc), pozorujeme páry s nejmenšími miminky, cizince i bezdomovce (jeden z nich paradoxně bere klíčenku a mizí). Takzvaní sběratelé zde tvoří velkou skupinu. Sbírají na stáncích vše, co by se mohlo nějak hodit. U našeho stánku to jsou například klíčenky s logem kampaně Zdravé pracoviště má nebezpečné látky pod kontrolou, svítící pásky, tužky. Někteří plaše postávají a poté vznesou dotaz, zda si určitý předmět mohou odnést, jiní si vše berou automaticky, včetně bonbonů na talířku, a pak rychle pryč, hlavně ať se jich na nic neptáme.

Pokud se přece jenom zdrží trochu déle, ptáme se, jestli se dotyčný nějak víc zajímá o bezpečnost práce, či zda je dokonce z oboru. První nám udělá radost truhlář, který si vezme publikaci BOZP v truhlářské dílně a leták BOZP v nábytkářském průmyslu a říká, že bezpečnost práce je v jeho oboru potřeba. Pak přichází paní, dle přízvuku evidentně cizinka, prý se synem podnikají a bere po kousku od každého informačního materiálu. Další návštěvnice shání nového technika BOZP, dáváme jí leták BOZPinfo a odkazujeme na Katalog odborně způsobilých osob, jiná se shání po informacích z kampaně o nebezpečných látkách. Studentovi, pravděpodobně odborného učiliště, dáváme tašku, aby produkty ještě i z jiných stánků vůbec pobral. Říká, že u nich ve škole a na praxi se o BOZP hodně mluví. Zajímá ho video s Napem, které na stánku pouštíme. Dáváme mu tedy několik DVD s touto oblíbenou animovanou postavičkou, která vtipně řeší různé rizikové situace, s dovětkem, že ve škole bude pochválen.

Napo ovšem nenechá chladnými i další návštěvníky. Přichází učitel a ptá se, zdali nemáme v nabídce něco, co by zaujalo i starší děti. Říká, a to nás těší, že je musí seznamovat s bezpečností práce. Dostává DVD s Napem, od každého tématu jedno, a že jich tu je (přenášení břemen, stavebnictví, stres, prach, bezpečnost na silnicích, práce v budoucnosti apod.), a celý dojem podtrhuje Napo pro učitele, což mu ukazujeme na webových stránkách. Když skládá materiály do tašky, připojí se starší pán, že si bude Napa pouštět s vnukem. Přidáváme mu ještě malý penál jako dárek pro vnuka. Jak jinak, než s Napem. Napo zkrátka boduje, jen mi dělají starosti naši inspektoři, mladé neokoukané tváře z Oblastního inspektorátu práce pro hl. m. Prahu, že ještě neposkytli žádné poradenství. Nestěžují si. Říkají, že je to lepší než na veletrhu For Jobs, kde se jich někteří návštěvníci ptali, jestli pro ně nemají práci. Nakonec se přece dočkají. Přichází slečna, přestože velmi mladá, už majitelka firmy, a ptá se, co všechno je z hlediska bezpečnosti práce potřeba v malé firmě. Zde mají pánové možnost se pracovně vyřádit a my balíme do krabic zbylé materiály, připravené na další veletrh. Akorát Napo chybí, je zcela rozebrán.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail