Může být přestávka na jídlo a oddech delší než 30 minut?

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Mám dotaz k době poskytování přestávky na jídlo a oddech. Jedná se o pracovníky THP, pružnou pracovní dobu s fondem 40 hodin týdně, s pevnou prac. dobou 9:00 - 14:00 hod. Docházkový systém máme elektronický, s přesností na minuty. Můžu zavést dobu přestávky v rozmezí 30 - 60 minut? Zaměstnanec si tedy může sám zvolit, jak dlouhá jeho přestávka na oddech bude právě v tomto rozmezí. S možností volby délky přestávky jsem se ještě nikde nesetkala, znáte nějaká praktická nebo zákonná omezení, proč se nepoužívá?

K Vašemu dotazu asi tolik. Podle mého názoru jde stanovit zaměstnancům, že přestávka na jídlo a oddech činí 30 až 60 minut a že si její začátek a konec volí sami. Ustanovení § 88 odst. 1 zákoníku práce stanoví "nejméně 30 minut přestávky - nejdéle po šesti hodinách nepřetržité práce" a to jsou dva základní mantinely (pomíjím mladistvé), v kterých je třeba se pohybovat. Z ustanovení § 363 odst. 1 zákoníku práce dále víme, že ustanovení § 88 odst. 1 a 2 jsou ustanovení kogentní, od kterých se lze odchýlit pouze ve prospěch zaměstnance. I za staré právní úpravy zákoníku práce č. 65/1965 Sb. platilo, že když zaměstnavatel stanovil zaměstnancům pracujícím v režimu pružné pracovní doby, že jsou povinni si vyčerpat v rozmezí "od do" přestávku na jídlo a oddech, nemusel určovat že to musí být od přesně v době od 11,30 do 12,00 hod. Z toho důvodu dovozuji, že tím spíše je možná volnost za nyní platného zákoníku práce, který je postaven na liberálním principu. Podle mého názoru proto můžete všem zaměstnancům (aby nedošlo k diskriminaci např. že u pružné pracovní doby dáte možnost volby délky přestávky a u zaměstnanců s pevnou pracovní dobou ji pevně stanovíte) stanovit, že si musí v rozmezí např. od čtyř do šesti hodin po nástupu na směnu vyčerpat přestávku na jídlo a oddech a že délka této přestávky nesmí být kratší 30 minut a delší 60 minut. Abyste ctili zákon, musíte zaměstnancům také určit, kdy si mají přestávku čerpat a jestli si ji mohou dělit, a v tom případě do kolika částí (zákon říká nejméně 15 minut). Taková volba délky přestávky na jídlo a oddech asi není možná v továrnách, u strojů apod., kde se musí zaměstnanci vystřídat nejen v práci, ale i v závodní jídelně. To se zřejmě Vašeho pracoviště netýká, zaměstnanci mají své úkoly, které musí splnit a mají pružnou pracovní dobu, takže si mohou nejen upravit příchod na pracoviště a odchod z pracoviště a v návaznosti na to i délku přestávky na jídlo a oddech a také v návaznosti na úkoly, které musí splnit.

Autor článku: 

Komentáře

nejdéle 60 minut???

03.08.2007 - 15:59 Aleš Wollmuth
<P>Dobrý den,</P> <P>nedá mi to a chtěl bych se zeptat na Vaši odpověď týkající se délky přestávky na jídlo a oddech? Kde jste vyčetla, že délky přestávky je 30 - 60 minut? Pokud je mi známo, tak Zákoník práce hovoří o minimální délce 30 min s tím, že ji lze rozdělit na více přestávek, v délce trvání nejméně 15 minut.&nbsp;O tom, jak mají být přestávky maximálně&nbsp;dlouhe jsem nikde nic nevyčetl. </P> <P>Děkuji za odpověď</P>

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail