K článku „Zaměstnavatel nechce uznat práci přesčas na služební cestě. Co s tím?“

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Má smůla je, že jsem nastoupil k zaměstnavateli v době, kdy se měnila pravidla pro zahraniční služební cesty. Ta nebyla předem sepsána a ani stará pravidla nebyla sepsána, takže vše bylo a je i nyní na vzájemné dohodě. Při podpisu pracovní smlouvy jsem podepsal, že souhlasím s vysíláním na služební cesty delší než 14 dní. Mohu nyní podobnou služební cestu bez postihu odmítnout, když se se zaměstnavatelem nedohodnu na podmínkách? Nejde mi o přesčasy, ale o odpovídající náhradní volno po příjezdu. Konkrétně požaduji jeden den náhradního volna za tři dny na zahraniční služební cestě. A ještě poslední otázka - jak je to s povinnou karanténou po návratu? Zaměstnavatel plánuje tuto karanténu jako „marodní“. Neměla by to být spíše překážka na straně zaměstnavatele, když je karanténa z důvodu služební cesty?

Ano, to je velká škoda, že jste si před nástupem na cestu nevyjasnil se zaměstnavatelem podmínky, za kterých pojedete. Je to pro vás poučení do budoucna. Je škoda, že jste zaměstnavateli i bez dalšího podepsal v pracovní smlouvě, že souhlasíte s vysíláním na služební cesty delší než 14 dnů, aniž jste znal zaměstnavatelův vnitřní předpis (směrnici) týkající se pracovních cest. Měl jste se chránit a mohl jste říci, ano, o služební cesty mám zájem, dám k nim souhlas, ale nejprve si přečtu vaši směrnici.  Dnes již máte v pracovní smlouvě, že souhlasíte s vysíláním na pracovní cesty, tak tento souhlas nemůžete bez souhlasu zaměstnavatele (pracovní smlouva je de facto dohoda, jejíž obsah lze měnit zase jen dohodou zaměstnavatele a zaměstnance) odvolat, ale můžete před každou cestou trvat na tom, že vám váš vedoucí zaměstnanec (kdo vás na cestu vysílá) sdělí všechny podmínky, za kterých na cestu pojedete.

Píšete, že požadujete náhradní volno v rozsahu jeden den za tři dny na zahraniční cestě. Nevím, o co tento požadavek opíráte. To je nereálné. Zaměstnanci přísluší za pracovní cestu cestovní náhrady podle zákoníku práce, ale žádné volno. Náhradní volno by vám mohl zaměstnavatel poskytnout, pokud byste na pracovní cestě vykonával práci přesčas nebo pracoval ve svátek, nic jiného.

Nakonec karanténa. Ano, i v tom má zaměstnavatel pravdu. Na karanténu se vystavuje neschopenka a zaměstnavatel poskytuje náhradu mzdy po dobu karantény podle § 192 zákoníku práce. Karanténa není překážka v práci na straně zaměstnavatele, u karantény se nerozlišuje důvod jejího vzniku, v § 192 zákoníku práce je postavena naroveň pracovní neschopnosti.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail