Jak si chránit zrak, když nosím dioptrické brýle?

Na dotaz odpověděl Ing. Karel Škréta.

Pracuji jako zámečník a nosím soustavně dioptrické brýle. Tyto používám i při práci s vrtačkou, bruskou apod.  Lze tyto dioptrické brýle považovat za OOPP, nebo musím  přes tyto brýle nosit ještě jinou ochranu zraku? Mohu v případě jejich poškození v souvislosti s výkonem práce požadovat náhradu za jejich poškození?

Dioptrické brýle nemohou sloužit jako osobní ochranný prostředek, pokud nejsou pro tento účel posouzeny. Výrobce brýlí (nebo jen dioptrických čoček) by musel na základě splnění požadavků, vyplývajících z nařízení vlády č. 21/2003 Sb., deklarovat příslušné ochranné vlastnosti v návodu dodávaném s brýlemi (čočkami). Pokud tomu tak není, bylo by nejlepším řešením použít společně s dioptrickými brýlemi také ochranný obličejový štít, případně používat ochranné brýle, které lze nasadit přes brýle dioptrické.

Autor článku: 

Komentáře

Jak si chránit zrak,když nosím dioptrické brýle?

30.08.2007 - 09:19 Dáda
<P>&nbsp;Dobrý den, velmi dobrou nabídku ochranných brýlí (zvláště i pro ty, kteří nosí dioptrické)&nbsp;má UVEX, tato společnost má zastoupení i v ČR.Věřím, že si z jejich nabídky vyberete pro Vás nejvhodnější typ.( <A href="http://www.uvex.cz">www.uvex.cz</A>)</P> <P>&nbsp;</P>

Ochrané brýle s dioptrickými skly

06.02.2008 - 08:53 Petr Kubíček
<P>Řešením je mj. použít pracovní rámečky, které splňují status ochrannách brýlí (mají straničky) a nechat si je o optika osadit dioptrickými skly.Tuto možnost praktikuje čím dál více firem. Cena rámečků se pohybuje od 120 Kč po 3000 Kč. Záleží jen na Vás.</P>

Re: Ochrané brýle s dioptrickými skly

07.03.2008 - 17:08 Karel Škreta
Pozor, nejde jen o obruby brýlí, které musejí splňovat požadavky na OOPP. Také skla, která vsazuje optik, musejí vykazovat (kromě korekce zraku) potřebné ochranné vlastnosti. Ty jsou uvedeny&nbsp;např. v normě ČSN EN 166 Osobní prostředky k ochraně očí - základní ustanovení. Pokud není prokázáno, že dioptrická skla tyto požadavky splňují, nelze je za ochranná považovat.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail