Co dělat, když lékař zakáže nosit OOPP?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl JUDr. Pavel Kučina.

Zaměstnanec donesl potvrzení od lékaře, že mu nedoporučuje nosit uzavřenou obuv. V našem provozu, kde se často manipuluje s materiálem, mají předepsanou pracovní obuv, která je s ohledem na bezpečnost práce nutná. Jak se máme k zaměstnanci zachovat a postupovat? Mám obavy, aby z toho v letních měsících nevznikl nějaký nebezpečný precedenc.

Pokud lékař „nedoporučuje“ nosit uzavřenou obuv, neznamená to, že „zakazuje“ nosit uzavřenou obuv. Pokud tedy bude zaměstnanec trvat na tom, že nemůže na pracovišti nosit uzavřenou obuv, může požádat podle § 45 zákoníku práce zaměstnavatele o převedení na jinou práci, kde by nebyl omezován předepsanou pracovní obuví. Žádost doloží doporučením lékaře závodní preventivní péče, že není vhodné, aby dále konal dosavadní práci nebo pracoval na dosavadním pracovišti. Zaměstnavatel mu to umožní, jakmile to dovolí jeho provozní možnosti. Přitom musí dbát, aby práce i pracoviště, na které zaměstnance převádí, byly pro něho vhodné.

Pokud by nastala situace popsaná v § 41 odst. 1 písm. a) zákoníku práce, tedy že zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, pozbyl dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci, je zaměstnavatel povinen převést zaměstnance na jinou práci.

Protože povinnost nosit na pracovišti nebo při určené činnosti předepsanou pracovní obuv je zcela jistě uložena na základě vyhodnocení rizik, nelze na zaměstnavateli požadovat, aby od této povinnosti ustoupil a vystavil se tak riziku odpovědnosti za případný úraz zaměstnance.

Autor článku: 

Komentáře

doplňující dotaz

24.05.2011 - 10:50 Iveta Vanhova
Dobrý den, chci se zeptat v souvislosti s tímto dotazem. U nás ve firmě není možné převést zaměstnance na jinou práci, kde by nemusel nosit předepsané OOPP. Jsme malá firma (50 zaměstnanců ve výrobě, kdy pro všechny platí stejná bezpečnostní opatření, tedy i OOPP). Pokud tedy nelze zdravotně nezpůsobilého zaměstnance převést na jinou práci, je možné ho propustit ze stejných důvodů jako v případě poštovní pracovníce (která se po operaci páteře stala zdravotně nezpůsobilou?). Domnívám se totiž, že jde o stejný případ: zaměstnanec není zdravotně způsobilý pro práci (má bolesti nohou a nemůže nosit předepsanou pracovní obuv) a tudíž bych mu dala výpověď na základě §52 písměne e). Je to tak? Uvažuji správně? Děkuji za odpověď S pozdravem I. Vaňhová

Re: doplňující dotaz

28.05.2011 - 10:43 Norbert Chalupa
Dobrý den, paní Vaňhová, Vaše úvaha je správná. Doporučuji, abyste zaměstnance odeslali k vašemu lékaři poskytujícímu závodní preventivní péči a požádali lékaře o lékařský posudek zaměstnance, zda může vykonávat dosavadní práci za stanovených podmínek (včetně nutnosti používání určené pracovní obuvi, jako OOPP). Postup a metody vyšetření pro účely vydání lékařského posudku jsou záležitostí daného lékaře. Na základě tohoto lékařského posudku postupujte dále, dle možností firmy, přičemž to může vést až k podání výpovědi podle § 52 písm. e).

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail