Bez přestávky v práci 13,5 hodiny. Je to tak možné?

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Zaměstnanec pracuje o víkendech v bistru 13,5 hodiny, nemůže zavřít ani na přestávku. Je to tak možné?

Rozhodující není, zda dotyčný zaměstnanec pracuje v rámci jednoho (24 hodin po sobě jdoucích) 13 ½ hodin, ale to, jak má stanoven harmonogram směn, jak dlouhý nepřetržitý odpočinek mu na neděli navazuje a jak dlouhé má další směny v týdnu.

Podle ustanovení § 83 zákoníku práce platí, že délka směny nesmí překročit 12 hodin. Musí být zachován minimální nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami 11 hodin. Každý zaměstnavatel však může každému zaměstnanci nařídit 8 hodin práce přesčas v týdnu. Proto můžeme říci, že dotyčný pracuje 12 hodin (směnu) a 1 ½ hodiny přesčas. Ustanovení § 90 ZP vyjmenovává situace, kdy zaměstnavatel může zaměstnanci – z důvodu nařízené práce přesčas – zkrátit nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami až na 8 hodin. V odstavci 2 pod písmenem c) bodem 1. je pak vyjmenováno veřejné stravování. Proto obecně platí, že pracovat jeden den v týdnu 13 ½ hodin lze – je to však 12 hodinová směna a 1 ½ hodiny práce přesčas, protože vlastní směna nemůže trvat 13 ½ hodiny. Jestli zaměstnavatel dodržuje zákoník práce a zásady bezpečného a zdraví neohrožujícího rozvržení pracovní doby posoudit nemohu, k tomu bych potřebovala znát harmonogram směn dotyčného zaměstnance.

S těmi přestávkami v práci je to trochu problém, při tak dlouhé nepřetržité práci by zaměstnavatel měl přestávku stanovit. Záleží to ovšem zase na zaměstnavateli (protože on je ten, kdo rozvrhuje pracovní dobu zaměstnanci a přitom přihlíží k zásadám bezpečné a zdraví neohrožující práce). Zákoník práce umožňuje, aby při práci, která nemůže být přerušena, byla zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo. Tato doba se započítává do pracovní doby a proplácí se. Záleží proto na posouzení situace v konkrétním bistru, na vytíženosti atd. Je však možno se zaměstnavatelem jednat a navrhnout mu, aby z důvodu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci stanovil přestávku v práci.

Autor článku: 

Komentáře

Oprava

18.08.2020 - 03:13 Norbert Chalupa
Pravděpodobně je to překlep paní doktorky, popř. redakce, ale pro pořádek je nutno uvést, že minimální odpočinek v týdnu dle § 92 odst. (1) ZP činí 35 hodin, u mladistvého 48 hodin. Zmíněných 11 hodin odpočinku se týká odpočinku mezi koncem jedné směny a začátkem druhé směny, viz § 90 odst. (1) ZP.

Oprava

18.08.2020 - 09:10 Kateřina Hrubá
Děkujeme za upozornění. Je to opraveno. K. Hrubá, redakce BOZPinfo

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail