Ani v zimě nepodceňujte větrání

Zdroj: 

V průměru až 90 % našeho času trávíme uvnitř budov. V zimě je to mnohdy ještě více. Před venkovním mrazem a sněhem utíkáme do vyhřátých místností, přitom ale často z obavy o únik poctivě získaného tepla zapomínáme na dodržování pravidelného větrání.

Zapomínáme tak ale i na kvalitu vzduchu v místnosti a umožňujeme vznik nadměrné vlhkosti, jež může mít nepříjemné následky pro naše zdraví i domov.

"V budovách trávíme většinu našeho času, proto bychom, ať už jsme v práci nebo doma, neměli zapomínat pravidelně větrat. V zimě máme tendenci pravidelný přísun čertsvého vzduchu opomíjet. Je ale stejně důležitý jako v létě. Pokud nevětráme, začne stoupat vlhkost vzduchu, která způsobuje vznik plísní a mnohdy i přemnožení roztočů. V ideálním případě by se vlhkost vzduchu v místnosti měla pohybovat mezi 40 až 60 %," upozorňuje Ing. arch. Klára Bukolská, architektka společnosti VELUX.

Není to ale jen váš domov, který trpí. Vysoká vlhkost v budovách má vliv i na lidské zdraví. Nekvalitní vzduch může způsobovat astmatické záchvaty, stejně tak alergie. I proto je mimořádně důležité pravidelné větrání. Kvalitní vnitřní prostředí nemá vliv jen na naše zdraví, ale i schopnost soustředit se a na míru produktivity práce.

Tři jednoduché a účinné tipy na větrání

Správné a účinné větrání není žádná věda, stačí se držet třech hlavních zásad:

  1. Větrejte několikrát za den. Především pak ráno, po obědě a hlavně před spaním. Nezapomínejte otevřít okna při vaření či sušení prádla a po sprchování nebo koupání.
  2. Větrejte 5-10 minut otevřením více oken najednou (ideálně vytvořte tah vzduchu okny naproti sobě). Vzduch uvnitř místnosti se rychle vymění, aniž by se konstrukce domu výrazně ochladila, místnosti se za chvíli opět vyhřejí na požadovanou teplotu.
  3. Pokud máte více střešních oken nad sebou či kombinaci střešních a fasádních oken, využijte možnosti komínového efektu. Otevřete výše a níže položená okna najednou. Horký a vlhkými parami nasycený vzduch stoupá rychle nahoru, odejde tak střešními okny ven, zatímco ten čerstvý se dostane do interiéru fasádními okny či níže položenými střešními okny.

Pokud dodržíte tato tři základní pravidla, získáte dostatek čerstvého vzduchu a zajistíte tak kvalitní vnitřní prostředí v místě, ve kterém se pohybujete. Přitom stačí opravdu málo - alespoň třikrát denně otevřít na pár minut okna.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail