image
šipka šipka

Fulltextové vyhledávání 2.0

Parametrické vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > Tematické okruhy

Tematické okruhy


  • Současné trendy a technologie

    Práce a pracoviště se neustále mění v důsledku zavádění nových informačních a komunikačních technologií, látek a pracovních procesů, změn ve složení pracovní síly a pracovního trhu a nových podob zaměstnání a organizace práce. Vznikají tak nová rizika a výzvy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví pracovníků. Je nutné je předjímat a zabývat se jimi, aby se do budoucnosti zajistila bezpečná a zdravá pracoviště. Tento tematický okruh poskytuje informace k jednotlivým tipům nově vznikajících rizik a poskytuje podklady pro jejich účinnou prevenci.

    FAQ Současné trendy a technologie Evropská agentura pro BOZP (EU-OSHA) Eurofound

  • Krizové řízení a ochrana obyvatelstva

    Krizovým řízením se rozumí souhrn řídících činností orgánů krizového řízení zaměřených na analýzu a vyhodnocení bezpečnostních rizik a plánování, organizování, realizaci a kontrolu činností prováděných v souvislosti s přípravou na KS a jejich řešením, nebo ochranou kritické infrastruktury. Úkolem krizového řízení je ochránit život a zdraví obyvatel, nedopustit degradaci života obyvatel, znečištění životního prostředí, zabránit velkým majetkovým škodám.

    Ochrana obyvatelstva: Cílem ochrany obyvatelstva je eliminovat nebo alespoň maximálně snížit následky mimořádných událostí na životy a zdraví osob a jejich majetek.

    Ochrana obyvatelstva je širokou „multiresortní“ disciplínou, kterou není možné vysvětlovat a řešit jen jako plnění úkolů civilní ochrany, zejména varování, evakuaci, ukrytí a nouzové přežití obyvatelstva, ale jako soubor činností a úkolů odpovědných orgánů veřejné správy, právnických a podnikajících fyzických osob a také občanů, které vedou k zabezpečení ochrany života, zdraví, majetku a životního prostředí, v souladu s platnými právními předpisy.

    FAQ Krizové řízení a ochrana obyvatelstva Systém krizového řízení Krizové řízení

  • Požární ochrana

    Požární ochranou se rozumí účinná ochrana života a zdraví lidí a majetku před požáry. Vychází ze zákona o požární ochraně. Zákon ukládá povinnosti pro ministerstva a jiné správní úřady, právnické a fyzické osoby, stanoví postavení a působnosti orgánů státní správy a samosprávy na úseku požární ochrany.

    Základním principem zákona ve vztahu k právnickým a podnikajícím fyzickým osobám je rozdílné nastavení po vinností v závislosti na míře požárního nebezpečí provozovaných činností. Rozsah povinností pro jednotlivé kate gorie právnických a podnikajících fyzických závisí na tom, jakou provozovanou činnost právnická nebo podnikající fyzická osoba vykonává. Zákon dále stanoví základní povinnosti fyzických osob v oblasti požární ochrany – při předcházení vzniku požáru a po vzniku požáru a rovněž určuje orgány a činnost státního požárního dozoru a stanoví postihy vyplývající z po rušení právních předpisů. Významná část zákona upravuje činnost jednotek požární ochrany.

    FAQ Požární ochrana Mimořádné události (MV ČR) Vzdělávací portál jednotek hasičské ochrany


Zobrazeno 433 - 456 položek z 1173
  • Jaká jsou pravidla a na co máte nárok

    Zaregistrujete se u agentury práce, která vás pak vyšle pracovat do nějaké společnosti. Kdo je v takovém případě vaším zaměstnavatelem, na jakou mzdu máte nárok a jak je to s čerpáním dalších benefitů? Přinášíme přehled pravidel.

    Autoři
    Monika Veselíková

  • Agenturní zaměstnávání v zákoníku práce

    Za závislou práci podle § 2 se považují také případy, kdy zaměstnavatel na základě povolení podle zvláštního právního předpisu dočasně přiděluje svého zaměstnance k výkonu práce k jinému zaměstnavateli na základě ujednání v pracovní smlouvě nebo dohodě o pracovní činnosti

    Autoři
    redakce BOZPinfo

  • Problematika a zkušenosti z kontrol v oblasti zastřeného agenturního zaměstnávání

    Požadavky na zvýšení počtu pracovníků ve výrobní firmě pro určité období lze řešit legálně na základě sjednaných smluv o dočasném přidělení zaměstnance agentury práce mezi uživatelem a agenturou práce, tímto způsobem je možné zajistit větší flexibilitu pracovní síly v souladu se zákonem.

    Autoři
    redakce BOZPinfo

  • Novela zákona o zaměstnanosti přináší změny nejen u agenturního zaměstnávání

    Novela zákona o zaměstnanosti nabyla účinnosti 29. července 2017. Změny nastávají zejména u agenturního zaměstnávání, zavádí se například kauce, kterou budou muset agentury práce složit.

    Autoři
    Petr Hrabáň

  • BOZP a agenturní zaměstnanci

    Zákoník práce stanoví, že po dobu dočasného přidělení zaměstnance agentury práce k výkonu práce u uživatele vytváří příznivé pracovní podmínky a zajišťuje bezpečnost a ochranu zdraví při práci.

    Autoři
    Eva Dandová

  • Agenturní zaměstnávání

    Podmínky agenturního zaměstnávání upravuje § 307a a §§ 308–309 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů. Zprostředkování zaměstnání agenturami práce upravují §§ 58 až 66 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů.

    Autoři
    redakce BOZPinfo

  • Změny právní úpravy na poli agenturního zaměstnávání

    Agentury práce tak i nadále mohou bez omezení opakovaně uzavírat pracovní smlouvy na dobu určitou.

    Autoři
    Soňa Křůpalová

  • Pracovní doba a doba odpočinku

    Pracovní doba a doba odpočinku v zákoníku práce 

    Autoři
    redakce BOZPinfo

  • Pracovní směny

    Pracovní směna je předepsaný minimální počet hodin práce jednotlivce v jednom pracovním dni podle pracovní smlouvy; počet hodin se v různých průmyslových odvětvích liší, ale zpravidla se pohybuje mezi čtyřmi až osmi hodinami v každém intervalu 24 hodin.

    Autoři
    redakce BOZPinfo

  • Organizace práce a pracovní režimy

    Využití poznatků o vztahu člověka k pracovním podmínkám je základním předpokladem racionální organizace práce. Jde především o posouzení zvláštností a náročnosti pracovní činnosti na člověka a jeho výkonové schopnosti, tj.

    Autoři
    redakce BOZPinfo

  • Pracovní podmínky dle zákoníku práce a souvisejících předpisů

    Ustanovení o pracovních podmínkách by měla být, dle zákoníku práce, obsažena i v části desáté (Péče o zaměstnance), hlavě I § 224–226 zákoníku práce, nazvané pracovní podmínky zaměstnanců.

    Autoři
    Ladislav Loebe

  • Co jsou otevřená data?

    Zákonná definice otevřených dat je upravena v zákoně o svobodném přístupu k informacím (106/1999 Sb.) ve znění pozdějších předpisů. Ten v § 3 odst.


  • Jaké informace poskytuje Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) v oblasti BOZP

    MPSV vede evidenci odborně způsobilých osob (fyzických osob k zajišťování úkolů v prevenci rizik a fyzických osob k činnostem koordinátora BOZP na staveništi) za účelem zajišťování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci podle zákona č. 309/2006 Sb.


  • Jaké informace poskytuje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v oblasti BOZP?

    Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) poskytuje informace o výplatách nemocenských dávek v souvislosti s pracovními úrazy a nemocemi z povolání. Data jsou dostupná na webových stránkách ČSSZ zde https://www.cssz.cz/web/cz/nemocenska-statistika


  • Odpovědnost koordinátora BOZP na staveništi za zajištění bezúrazového prostředí: právní limity

    Cílem této publikace je seznámit koordinátory BOZP na staveništi se stavebním právem z poněkud jiného úhlu pohledu, než je možno si z obvyklých zdrojů přečíst.


  • Prevence pracovních rizik: díl I.

    Úvodní část publikace představuje souhrnný a obecný úvod k bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a v tomto kontextu seznamuje s některými aspekty státního dozoru v této oblasti a problematikou školení zaměstnanců o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci.

    Autoři
    VÚBP

  • Prevence pracovních rizik: díl II

    V druhé části této publikace na téma prevence rizik u vybraných činností, oblastí, strojů a technických zařízení je pozornost soustředěna na bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců ve stavebnictví a v železniční dopravě, na bezpečnost a ochranu zdraví osob provádějících práce ve výškách a nad

    Autoři
    VÚBP

  • Prevence pracovních rizik: díl III

    Třetí díl publikace je věnován bezpečnosti a ochraně zdraví zaměstnanců v zemědělství, lesnictví, textilním průmyslu, obchodu a veřejném stravování, v ubytovacích a stravovacích službách, v zařízeních sociálních služeb poskytovaných jako služby pobytové, ve zdravotnictví a v administrativě.

    Autoři
    VÚBP

  • Prevence pracovních rizik: díl IV

    Poslední díl vybraných opatření pro prevenci rizik zahrnuje téma bezpečnosti práce zaměstnanců ve školách a školských zařízeních. Toto téma je posledním z těch, která se zabývají bezpečností a ochranou zdraví zaměstnanců v pracovněprávním vztahu, a která jsou obsažena v předchozích třech dílech.

    Autoři
    VÚBP

  • Malé podniky: rozpoznat zátěž a nebezpečí, učinit opatření

    Péče o malé podniky v oblasti ochrany zaměstnanců je hlavním úkolem národních služeb prevence. Hlavní odpovědnost za provádění prevence má podnikatel. Vzhledem k tomu, že správné provádění tohoto úkolu předpokládá znalosti, musí mít podnikatel k dispozici odpovídající informační materiál.

    Autoři
    ISSA

  • Pracovní úrazovost v roce 2023

    Ukazatele pracovní úrazovosti se v roce 2023 vztahují k 4,767 mil. nemocensky pojištěným osobám, které byly v rámci České republiky zahrnuty do statistického zjišťování pracovní neschopnosti.


  • Rodinný podnik: to nejdůležitější pro bezpečnost a zdraví v rodinných podnicích

    Bezpečnost a zdraví by měly být důležité nejen pro velké firmy, ale především pro malé rodinné podniky. Úraz či onemocnění mohou mít pro existenci rodinné firmy vážné důsledky. Rizika se objevují všude - v dílně, na staveništi, v domě.

    Autoři
    ISSA

  • Pracovní úrazovost v roce 2018

    Hodnoty absolutních ukazatelů celkové pracovní úrazovosti mírně klesly, hodnoty ukazatelů smrtelné pracovní úrazovosti meziročně významně vzrostly.


  • Průvodce základy regulace osobních ochranných prostředků a zdravotnických prostředků

    Publikace jako návodná příručka představuje tuzemským výrobcům hlavní povinnosti při uvádění funkčních a bezpečných prostředků na trh a provádí je složitým procesem posouzení shody.

    Autoři
    Jakub Král, Svatava Lagronová, Aleš Martinovský, Michal Vindyš, Ivana Kubátová, Veronika Moravová

Zobrazeno 433 - 456 položek z 1173
Generuji PDF