Práce a pracoviště se neustále mění v důsledku zavádění nových informačních a komunikačních technologií, látek a pracovních procesů, změn ve složení pracovní síly a pracovního trhu a nových podob zaměstnání a organizace práce. Vznikají tak nová rizika a výzvy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví pracovníků. Je nutné je předjímat a zabývat se jimi, aby se do budoucnosti zajistila bezpečná a zdravá pracoviště. Tento tematický okruh poskytuje informace k jednotlivým tipům nově vznikajících rizik a poskytuje podklady pro jejich účinnou prevenci.
FAQ Současné trendy a technologie Evropská agentura pro BOZP (EU-OSHA) Eurofound
Cílem odborného semináře Bezpečná a zdravá práce v digitálním věku bylo seznámit účastníky s dopadem digitálních technologií na bezpečnost a ochranu zdraví při práci, s jejich vlivem na zdraví a bezpečnost zaměstnanců, a dále s využíváním komunikačních technologií v BOZP.
Muskuloskeletální nemoci (MSD) představují zásadní problém pro zdraví a bezpečnost zaměstnanců v mnoha odvětvích. Statistiky ukazují, že až 65–80 % populace zažije během života bolesti páteře. Exoskelet je moderní technologie, která může přinést řešení pro prevenci muskuloskeletálních nemocí.
Článek představuje problémy a nebezpečí spojená s používáním velkých jazykových modelů a seznamuje s regulací umělé inteligence prostřednictvím tzv. AI Act („Akt o umělé inteligenci“), který přijala Evropská unie.
Podcast se zaměřuje na propojení zelené ekonomiky, zelených pracovních míst a BOZP jako klíčových prvků udržitelného rozvoje. Diskutuje, jak může být BOZP s těmito tématy propojena. Pozornost je věnována také statistikám pracovní úrazovosti v rámci odpadového hospodářství, resp. recyklace.
Mezinárodní výzkumné týmy prokázaly, že míra ohrožení zdraví způsobená lidskými chybami a nehodami v průmyslovém prostředí, roste souběžně se zvýšenou pracovní zátěží a v prostředích nad 24 °C nebo pokud mají pracovníci tělesnou teplotu vyšší než 38 °C.
Milé čtenářky a čtenáři, 23. sezónu provozu našeho oborového informačního portálu BOZPinfo spouštíme v novém kabátě. Jak jsme již dříve avizovali, přichystali jsme pro vás zcela nové prostředí. Těšte se na nový design, tematickou strukturu obsahu, sofistikované vyhledávací funkce a mnoho dalšího.
Zastřešující dokument vlády pro oblast digitální agendy a tzv. Společnosti 4.0. Shrnuje směřování vládní politiky a klíčová opatření vlády na podporu rozvoje digitálního trhu České republiky.
Autor problematiku agendy Průmyslu 4.0 přibližuje pomocí srovnávací metody, a to na příkladu shodných a odlišných rysů s podobně zásadními přeměnami, zejména pokud jde o průmyslovou revoluci první a druhou.
Studie se zabývá dopady očekávanými informatizace a kybernetizace na trh práce a na vybrané sociální aspekty. Pozornost je věnována také otázkám dalšího vzdělávání, jehož rozvoj a účast v něm je nezbytným předpokladem pro osvojování si znalostí a dovedností nově požadovaných trhem práce.
Cílem dokumentu je poskytnout klíčové informace související s tématem čtvrté průmyslové revoluce, ukázat možné směry vývoje a nastínit návrhy opatření, která by mohla nejen podpořit ekonomiku a průmyslovou základnu ČR, ale pomoci připravit celou společnost na absorbování této technologické změny.
Databáze nanomateriálů Nanowerk Nanomaterial Database™ je výkonný a bezplatný nástroj pro nanotechnologickou komunitu, který umožňuje vyhledávat nanomateriály, jako jsou uhlíkové nanotrubičky, nanočástice, grafen nebo kvantové tečky od více než 200 dodavatelů z celého světa.
Tato publikace shrnuje poznatky získané při řešení projektu MPSV „Analýza kontaminace pracovního ovzduší nanočásticemi a stanovení účinnosti osobních ochranných pracovních prostředků pro ochranu dýchadel před účinky nanočástic na pracovištích“, který v roce 2011 řešil VÚBP.
Článek seznamuje s nanobezpečností, shrnuje nebezpečí nanočástic pro lidské zdraví, popisuje povinnosti zaměstnavatele na úseku prevence (nano)rizik
Článek uvádí charakteristiku nanočástic, historii, důvod odlišného chování, rozdělení nanočástic na přirozené, vzniklé lidskou činností a na záměrně vytvářené. Upozorňuje na potenciální rizika nanomateriálů vůči zdraví, pro životní prostředí, fyzikálně-chemické nebezpečí či záměrné zneužití.
Cílem článku je podat přehled o základních otázkách nanobezpečnosti a prezentovat aktuální poznatky z této oblasti využitelné pro zlepšení úrovně bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců exponovaných nanomateriálům.
Průmysl 4.0 (též Práce 4.0 či čtvrtá průmyslová revoluce) označuje soudobý trend digitalizace, s ní související automatizace výroby a změn na trhu práce.
Článek seznamuje s aktivitami v oblasti Průmyslu 4.0 v České republice.
Tento článek poskytuje přehled vybraných aktivit a iniciativ ze zahraničí, které se zabývají tématem Průmysl 4.0.
Silné a slabé stránky, včetně příležitostí a hrozeb - SWOT analýza Národní iniciativy Průmysl 4.0.
Norma popisuje měření pro stanovení odporu plechu vodivých textilních struktur nebo vodivých struktur pomocí technologie vířivých proudů při nastavení/uspořádání v reflexním režimu.
Tento dokument zavádí terminologii pro umělou inteligenci a popisuje pojmy v oblasti umělé inteligence. Lze použít při vývoji dalších norem a na podporu komunikace mezi různými zainteresovanými stranami nebo zúčastněnými stranami.
Norma poskytuje návod, jak mohou organizace, které vyvíjejí, vyrábějí, nasazují nebo používají produkty, systémy a služby využívající umělou inteligenci (AI), řídit rizika související právě s AI. Cílem pokynů je pomoci organizacím začlenit řízení rizik do jejich činností a funkcí.
Tento dokument stanovuje vysokoúrovňová opatření pro bezpečnost a ochranu osobních údajů pro zařízení spotřebitelského IoT, která jsou připojena k síťové infrastruktuře (jako je například internet nebo domácí síť), a jejich interakce s přidruženými službami.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
IČO: 00025950
DIČ: CZ00025950