Zaměstnanec zkolaboval. Je to pracovní úraz?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Náš zaměstnanec na pracovišti zkolaboval a odvezla ho rychlá záchranná služba. Pracuje jako vrátný. Leží v nemocnici a má vystavenou pracovní neschopnost. Je to pracovní úraz?

Podle definice pojmu pracovní úraz je pracovním úrazem pro účely zákoníku práce každé poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, došlo-li k nim nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Konstantní judikatura k tomu dovozuje, že při řešení otázky, zda úraz, který utrpěl zaměstnanec, je v přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů, soud posuzuje tuto souvislost z hlediska místního, časového a věcného. Tedy zda taková souvislost je dána vzhledem ke vztahu činnosti, při níž došlo k úrazu, k plnění povinností, které pro zaměstnance vyplývají z pracovního poměru. Odpovědnost zaměstnavatele za pracovní úraz je tedy objektivní a zaměstnavatel odpovídá za každý úraz, ke kterému došlo při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Definice pojmů plnění pracovních úkolů a přímá souvislost s ním je vymezena v ustanoveních § 273 a § 274 zákoníku práce.

Závěr, zda se v daném případě jedná skutečně o úraz pracovní, měl být výsledkem provedené rekonstrukce pracovního úrazu. Při rekonstrukci by se měla především zjistit příčina úrazu. Pokud příčinou byla jakákoliv, byť zvýšená námaha (a nemusí se jednat o námahu fyzickou, může jít i o psychickou námahu – stres apod.), pak je úraz úrazem pracovním. Judikatura uznává za úraz pracovní i epileptický záchvat nebo záchvat diabetika, pokud se prokáže právě ona zvýšená námaha, která vyvolala onen úrazový děj. Nakonec i cévní a mozkové příhody mohou být pracovním úrazem, pokud se prokáže zvýšená fyzická nebo psychická námaha, která úrazu předcházela. Proto doporučuji podrobně vyšetřit příčiny a okolnosti úrazu, nakonec vrátní pracují v noci a to je třeba také vzít do úvahy, neboť práce v noci je zajisté rizikovým faktorem. Musíte si zjistit, kdy se úraz stal, jak dlouho to bylo od začátku směny, jestli zaměstnanec čerpal přestávku na jídlo a oddech a co bezprostředně úrazu  na pracovišti předcházelo. Lituji, ale bez podrobných znalostí o okolnostech případu však za Vás rozhodnout nemohu, jestli se jednalo o pracovní úraz nebo ne.

Autor článku: 

Komentáře

Zaměstnanec zkolaboval

30.06.2009 - 10:13 Vladimír fiala
V tomto případě je samozřejmě nutné spolupracovat s ošetřujícím lékařem postiženého a lékařem ZPP, kteří se na žádost zaměstnavatele vyjádří, zda činnost kterou postižený vykonával, mohla být příčinou pracovního úrazu. "Nezdravotník" těžko odborně zhodnotí příčinnou souvislost v tomto případě.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail