image
šipka šipka

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > Tematické okruhy

Tematické okruhy


  • Současné trendy a technologie

    Práce a pracoviště se neustále mění v důsledku zavádění nových informačních a komunikačních technologií, látek a pracovních procesů, změn ve složení pracovní síly a pracovního trhu a nových podob zaměstnání a organizace práce. Vznikají tak nová rizika a výzvy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví pracovníků. Je nutné je předjímat a zabývat se jimi, aby se do budoucnosti zajistila bezpečná a zdravá pracoviště. Tento tematický okruh poskytuje informace k jednotlivým tipům nově vznikajících rizik a poskytuje podklady pro jejich účinnou prevenci.

    FAQ Současné trendy a technologie Evropská agentura pro BOZP (EU-OSHA) Eurofound

  • Krizové řízení a ochrana obyvatelstva

    Krizovým řízením se rozumí souhrn řídících činností orgánů krizového řízení zaměřených na analýzu a vyhodnocení bezpečnostních rizik a plánování, organizování, realizaci a kontrolu činností prováděných v souvislosti s přípravou na KS a jejich řešením, nebo ochranou kritické infrastruktury. Úkolem krizového řízení je ochránit život a zdraví obyvatel, nedopustit degradaci života obyvatel, znečištění životního prostředí, zabránit velkým majetkovým škodám.

    Ochrana obyvatelstva: Cílem ochrany obyvatelstva je eliminovat nebo alespoň maximálně snížit následky mimořádných událostí na životy a zdraví osob a jejich majetek.

    Ochrana obyvatelstva je širokou „multiresortní“ disciplínou, kterou není možné vysvětlovat a řešit jen jako plnění úkolů civilní ochrany, zejména varování, evakuaci, ukrytí a nouzové přežití obyvatelstva, ale jako soubor činností a úkolů odpovědných orgánů veřejné správy, právnických a podnikajících fyzických osob a také občanů, které vedou k zabezpečení ochrany života, zdraví, majetku a životního prostředí, v souladu s platnými právními předpisy.

    FAQ Krizové řízení a ochrana obyvatelstva Systém krizového řízení Krizové řízení

  • Požární ochrana

    Požární ochranou se rozumí účinná ochrana života a zdraví lidí a majetku před požáry. Vychází ze zákona o požární ochraně. Zákon ukládá povinnosti pro ministerstva a jiné správní úřady, právnické a fyzické osoby, stanoví postavení a působnosti orgánů státní správy a samosprávy na úseku požární ochrany.

    Základním principem zákona ve vztahu k právnickým a podnikajícím fyzickým osobám je rozdílné nastavení po vinností v závislosti na míře požárního nebezpečí provozovaných činností. Rozsah povinností pro jednotlivé kate gorie právnických a podnikajících fyzických závisí na tom, jakou provozovanou činnost právnická nebo podnikající fyzická osoba vykonává. Zákon dále stanoví základní povinnosti fyzických osob v oblasti požární ochrany – při předcházení vzniku požáru a po vzniku požáru a rovněž určuje orgány a činnost státního požárního dozoru a stanoví postihy vyplývající z po rušení právních předpisů. Významná část zákona upravuje činnost jednotek požární ochrany.

    FAQ Požární ochrana Mimořádné události (MV ČR) Vzdělávací portál jednotek hasičské ochrany


Zobrazeno 1153 - 1176 položek z 1179

Parametrické vyhledávání

  • Kde najdu vhodného kominíka?

    Seznam kominíků a seznam revizních techniků bývá často k dispozici na místně příslušném obecním úřadě. Dále jejich seznam můžete nalézt ve Zlatých stránkách nebo na internetu, např. na webových stránkách Společenstva kominíků ČR na adrese www.skcr.cz.


    Zobrazit více
  • Kolik požární hlásič stojí a kde se dá pořídit?

    Nákup hlásiče doporučujeme realizovat u specializovaného prodejce, dobrým zdrojem informací o prodejcích je např. internet. Cena hlásičů začíná na částce 200 Kč, čím kvalitnější zařízení, tím je přirozeně vyšší i cena.


    Zobrazit více
  • Předá požární hlásič signál hasičům nebo jim musím zavolat sám?

    Zařízení, která se běžně používají v domácnostech, nejsou obvykle přímo napojené na hasiče. Jedná se o zařízení, která po detekci kouře svým silným akustickým signálem upozorní obyvatele domu na případné nebezpečí. Při vzniku požáru je tedy nutné zavolat na tísňovou linku 150 nebo 112.


    Zobrazit více
  • Kam požární hlásič v domě nebo bytě umístit?

    Vždy záleží na typu hlásiče požáru. Pokyny pro jeho umístění by měly být stanoveny v návodu výrobce. Běžný hlásič požáru je nejvhodnější umístit doprostřed hlídané místnosti pod strop (teplý kouř stoupá vzhůru). Vyhláška č. 23/2008 Sb.


    Zobrazit více
  • Vybrané požáry automobilů a technických zařízení

    Autoři

    Tato publikace navazuje na dlouhou tradici vydávaných odborných materiálů, které vedle teoretických textů obsahovaly také praktické „technické“ informace nebo poznatky z požárů, u kterých již byla zjištěna příčina vzniku požáru.


    Zobrazit více
  • Vybrané požáry 1

    Autoři

    Tato publikace navazuje na tradici vydávaných odborných materiálů, které vedle teoretických textů obsahují také praktické „technické“ informace či poznatky z požárů, u kterých již byla zjištěna příčina vzniku požáru. Tato kniha obsahuje výběr vyšetřovaných požárů.


    Zobrazit více
  • Metodický návod k vypracování dokumentace zdolávání požárů

    Autoři

    Tato publikace je druhým a současně upraveným vydáním Metodického návodu k vypracování dokumentace zdolávání požárů, který byl Ministerstvem vnitra - hlavní správou Sboru požární ochrany vydán v roce 1988 pod č.j. PO - 3085/R -1986 jako důsledek realizace ustanovení § 37 vyhlášky MV ČSR 37/ 1986 Sb.


    Zobrazit více
  • Požárně technické charakteristiky a technické informace pro potřeby ZPP

    Autoři

    Tato publikace si dává za cíl navázat na tradicí vydávání různých metodických materiálů pro potřeby zjišťování příčin vzniku požárů, které vedle teoretických textů obsahovaly také praktické „technické“ informace o různých látkách, materiálech, výrobcích či různých fyzikálně chemických zákonitostech


    Zobrazit více
  • Je povinné mít doma nainstalovaný požární hlásič?

    Povinnost instalovat v domácnostech fyzických osob hlásič požáru upravuje vyhláška č. 23/2008 Sb., o technickým podmínkách požární ochrany staveb, ve znění vyhlášky č. 268/2011 Sb.


    Zobrazit více
  • Je vybavení bytu hasicím přístrojem povinné?

    Z předpisů o požární ochraně nevyplývá povinnost instalovat hasicí přístroje přímo v bytech. Předpisy o požární ochraně upravují povinnost instalovat hasicí přístroje pouze ve společných prostorách bytových domů.


    Zobrazit více
  • Provádí hasiči kontroly hasicího přístroje?

    Hasičský záchranný sbor České republiky neprovádí kontroly provozuschopnosti, periodické zkoušky ani jinou údržbu hasicích přístrojů.


    Zobrazit více
  • Musím si nechat hasicí přístroj kontrolovat, příp. kdo provádí kontroly, opravy a plnění hasicích přístrojů, jak často?

    Kontrola hasicích přístrojů se provádí dle předpisů o požární ochraně nejméně jednou za rok. Výrobce však může v dokumentaci (návodu) k hasicímu přístroji roční lhůtu zkrátit, ale nikdy ne prodloužit.


    Zobrazit více
  • Jaký hasicí přístroj si mám pořídit do auta a kam ho umístit?

    Hasicí přístroj pro použití v osobním vozidle musí být skladný a lehce ovladatelný, ale zároveň musí být schopen uhasit počínající požár. Nejvhodnějším typem hasicího přístroje pro tyto účely je práškový hasicí přístroj s alespoň 2 kg hasební látky.


    Zobrazit více
  • Jaký hasicí přístroj si mám pořídit domů a jaká je jeho cena?

    Nejuniverzálnějším hasicím přístrojem vhodným do domácnosti je práškový hasicí přístroj, který lze použít i na elektrická zařízení pod napětím.


    Zobrazit více
  • Stavební prevence

    Autoři

    Stavební prevence je činností vykonávanou v rámci státního požárního dozoru (dále také "SPD"), kde HZS ČR vystupuje jako dotčený orgán pro řízení vedená podle stavebního zákona. Vždy se jedná o výkon státní správy na žádost, přičemž musí být dodržovány správní lhůty k vyřízení podání.


    Zobrazit více
  • Stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru

    Vyhláška č. 246/2001 Sb.Ministerstva vnitra o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru (vyhláška o požární prevenci)


    Zobrazit více
  • Státní požární dozor

    Autoři

    Základní právo na ochranu života, zdraví a majetkových hodnot je zakotveno v ústavním pořádku České republiky. Podle čl. 1 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, je garantem ochrany životů, zdraví a majetkových hodnot stát.


    Zobrazit více
  • Hasicí přístroje

    Hasicí přístroj je nádoba naplněná hasivem a opatřená zařízením, kterým se přístroj uvádí v činnost. Hasivo se samočinně vytlačuje z nádoby trvalým tlakem z vložené patrony či láhve nebo tlakem vyvinutým chemickou reakcí.


    Zobrazit více
  • Jak zpracovat dokumentaci požární ochrany

    Tento příspěvek by měl přimět k zamyšlení, jakým způsobem lze zpracovat dokumentaci požární ochrany tak, aby splnila požadavky kladené předpisy na věcný a formální obsah, aby byla odbornou technickou dokumentací a současně skutečným pomocníkem pro její adresáty.


    Zobrazit více
  • Druhy, obsah a vedení dokumentace požární ochrany

    Dokumentací požární ochrany se stanovují podmínky požární bezpečnosti provozovaných činností a prokazuje se plnění některých povinností, stanovených předpisy o požární ochraně.


    Zobrazit více
  • Legislativní novely týkající se bezpečnosti práce a dopady i přínosy digitalizace pro BOZP

    Seminář Legislativní novely týkající se bezpečnosti práce a dopady i přínosy digitalizace pro BOZP upozornil na chystané změny v právních předpisech upravujících bezpečnost a ochranu zdraví.


    Ilustrační foto Zobrazit více
  • Povinnosti v oblasti čištění, revizí a kontrol spalinových cest

    Před topnou sezónou se v médiích objevují informace o povinnostech firem i občanů uložených předpisy za účelem zajištění bezpečného a ekologického provozu spalinových cest. Tyto informace jsou však, bohužel, velmi často neúplné nebo dokonce nesprávné.


    Zobrazit více
  • Právní úprava požární ochrany

    Právní úpravu požární ochrany představuje především Zákon o požární ochraně a na jeho základě vydané prováděcí předpisy. Zákon o požární ochraně prošel za dobu své platnosti několika významnými změnami, které je vhodné ve vztahu k požární prevenci připomenout.


    Zobrazit více
  • ČSN P CEN ISO/TS 80004-6 (012003) Nanotechnologie - Slovník - Část 6: Charakterizace nanoobjektů

    Tento dokument definuje pojmy týkající se charakterizace nanoobjektů v oblasti nanotechnologií. Je určen k usnadnění komunikace mezi organizacemi a jednotlivci ve výzkumu, průmyslu a dalšími zainteresovanými stranami a těmi, kteří s nimi přicházejí do styku.


    Zobrazit více
Zobrazeno 1153 - 1176 položek z 1179
Generuji PDF