image
šipka šipka

Fulltextové vyhledávání 2.0

Parametrické vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Drobečková navigace

Úvod > Tematické okruhy

Tematické okruhy


  • Současné trendy a technologie

    Práce a pracoviště se neustále mění v důsledku zavádění nových informačních a komunikačních technologií, látek a pracovních procesů, změn ve složení pracovní síly a pracovního trhu a nových podob zaměstnání a organizace práce. Vznikají tak nová rizika a výzvy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví pracovníků. Je nutné je předjímat a zabývat se jimi, aby se do budoucnosti zajistila bezpečná a zdravá pracoviště. Tento tematický okruh poskytuje informace k jednotlivým tipům nově vznikajících rizik a poskytuje podklady pro jejich účinnou prevenci.

    FAQ Současné trendy a technologie Evropská agentura pro BOZP (EU-OSHA) Eurofound

  • Krizové řízení a ochrana obyvatelstva

    Krizovým řízením se rozumí souhrn řídících činností orgánů krizového řízení zaměřených na analýzu a vyhodnocení bezpečnostních rizik a plánování, organizování, realizaci a kontrolu činností prováděných v souvislosti s přípravou na KS a jejich řešením, nebo ochranou kritické infrastruktury. Úkolem krizového řízení je ochránit život a zdraví obyvatel, nedopustit degradaci života obyvatel, znečištění životního prostředí, zabránit velkým majetkovým škodám.

    Ochrana obyvatelstva: Cílem ochrany obyvatelstva je eliminovat nebo alespoň maximálně snížit následky mimořádných událostí na životy a zdraví osob a jejich majetek.

    Ochrana obyvatelstva je širokou „multiresortní“ disciplínou, kterou není možné vysvětlovat a řešit jen jako plnění úkolů civilní ochrany, zejména varování, evakuaci, ukrytí a nouzové přežití obyvatelstva, ale jako soubor činností a úkolů odpovědných orgánů veřejné správy, právnických a podnikajících fyzických osob a také občanů, které vedou k zabezpečení ochrany života, zdraví, majetku a životního prostředí, v souladu s platnými právními předpisy.

    FAQ Krizové řízení a ochrana obyvatelstva Systém krizového řízení Krizové řízení

  • Požární ochrana

    Požární ochranou se rozumí účinná ochrana života a zdraví lidí a majetku před požáry. Vychází ze zákona o požární ochraně. Zákon ukládá povinnosti pro ministerstva a jiné správní úřady, právnické a fyzické osoby, stanoví postavení a působnosti orgánů státní správy a samosprávy na úseku požární ochrany.

    Základním principem zákona ve vztahu k právnickým a podnikajícím fyzickým osobám je rozdílné nastavení po vinností v závislosti na míře požárního nebezpečí provozovaných činností. Rozsah povinností pro jednotlivé kate gorie právnických a podnikajících fyzických závisí na tom, jakou provozovanou činnost právnická nebo podnikající fyzická osoba vykonává. Zákon dále stanoví základní povinnosti fyzických osob v oblasti požární ochrany – při předcházení vzniku požáru a po vzniku požáru a rovněž určuje orgány a činnost státního požárního dozoru a stanoví postihy vyplývající z po rušení právních předpisů. Významná část zákona upravuje činnost jednotek požární ochrany.

    FAQ Požární ochrana Mimořádné události (MV ČR) Vzdělávací portál jednotek hasičské ochrany


Zobrazeno 721 - 744 položek z 1178
  • Jak skladovat chemické látky ve škole?

    Jak mají být skladovány chemikálie ve škole? Máme skříň na chemikálie s odvětráváním, mohou tam být různé látky dohromady pouze oddělené policemi? 

    Autoři
    Jiří Tilhon

  • Příklady špatného a správného sedu

    Správné uspořádání pracovního místa a dodržování zásad správného sedu může zabránit mnoha zdravotním potížím. Dlouhodobé sezení může mít řadu negativních důsledků na pohybový aparát, jedná se např. o změny v držení těla. Projevy nesprávného či dlouhodobého sedu jsou bolesti zad a krční páteře.


  • Problematika nelegální práce s důrazem na pracovněprávní aspekty a související zajištění BOZP

    Cílem výzkumného úkolu je analyzovat, zmapovat aktuální stav, komparaci s relevantní zahraniční praxí, zpracovat návrhy vhodných změn, úprav, co se týče pracovněprávních aspektů, BOZP, související legislativy a předpisů, dále pak doporučení pro orgány inspekce práce.


  • Aplikace BESOFT Online - modul Úrazy

    Jednoduchá elektronická evidence úrazů a nebezpečných událostí.

    Autoři
    BE-SOFT

  • Úlevové polohy při dlouhodobém stání

    U mnoha pracovních činností je práce vstoje nezbytná, někde slouží jako kompenzace dlouhodobého sedu. Dlouhodobá práce vstoje zatěžuje především bederní páteř, dále klouby a cévy dolních končetin, proto je třeba dbát na správný stoj, měnit polohy, zařazovat úlevové polohy a kompenzační cviky.


  • Úlevové polohy při dlouhodobém sedu

    Pravidelné zařazování úlevových poloh pomáhá snížit následky statického či nerovnoměrného zatížení pohybového aparátu při dlouhodobém sedu. Úlevové polohy je vhodné doplnit také kompenzačním pohybovým režimem.


  • Mechanizmy potlačující mobbing, bossing a staffing - patologické pracovní vztahy ohrožující zdraví zaměstnanců

    Cílem projektu navrhnout soubor doporučení pro šikanované zaměstnance se zaměřením na identifikaci zákonných institutů, které může šikanovaný zaměstnanec úspěšně využít na svoji ochranu. Jedná se zejména o ustanovení zákoníku práce, zákona o inspekci práce a tzv. antidiskriminačního zákona.


  • Kompenzační pohybový režim při dlouhodobém stoji či sedu 2

    Při dlouhodobé práci vstoje nebo vsedě je vhodné během pracovní doby zařazovat protahovací a uvolňovací cviky, které mají pozitivní vliv na staticky zatěžované svaly. Tyto cviky je vhodné doplnit i posilováním oslabených svalů, které jsou nezbytné pro správné držení těla.


  • Další vzdělávání – determinanty zacílení rekvalifikací v ČR a optimalizace NSP/NSK

    Cílem výzkumné aktivity je průběžné vyhodnocení dopadů pandemie covid-19 a 4. průmyslové revoluce na trhu práce, dále pak chování osob, jež jsou ohroženy ztrátou zaměstnání a požadavky zaměstnavatelů na nové kvalifikační předpoklady zaměstnanců.


  • Kompenzační pohybový režim při dlouhodobém stoji či sedu 1

    Při dlouhodobé práci vstoje nebo vsedě je vhodné během pracovní doby zařazovat protahovací a uvolňovací cviky, které mají pozitivní vliv na staticky zatěžované svaly. Tyto cviky je vhodné doplnit i posilováním oslabených svalů, které jsou nezbytné pro správné držení těla.


  • Sestava 12 základních cviků pro zvýšení fyzické kondice strážníků obecní a městské policie

    Série 12 plakátů představuje sestavu cviků pro zvýšení fyzické kondice strážníků obecních a městských policií, která je uzpůsobena tak, aby vyrovnávala svalové dysbalance, nastavovala správné pohybové vzorce a pomáhala kompenzovat každodenní zátěž.

    Autoři
    VÚBP

  • Plakáty kampaně CHCETE-LI UŠETŘIT, VSAĎTE NA ERGONOMII

    Série plakátu se věnuje různým ergonomickým aspektům a faktorům, které mají vliv na zdraví a pohodu zaměstnanců. Správná ergonomie práce zvyšuje výkonnost a snižuje náklady zaměstnavatele.

    Autoři
    VÚBP

  • Plakáty kampaně CHCETE-LI UŠETŘIT, VSAĎTE NA ZDRAVÍ ZAMĚSTNANCŮ

    Série plakátu se věnuje dopadu a následkům stresu a psychosociálních rizik na duševnímu zdraví zaměstnanců (psychosociální rizika, pracovní stres, řízení stresu, syndrom vyhoření, muskuloskeletální poruchy, podpora duševního zdraví na pracovišti).

    Autoři
    VÚBP

  • Determinanty a dopady volby délky rodičovské dovolené v ČR

    Cílem výzkumné aktivity je vyhodnocení dopadů navýšení rodičovského příspěvku a změny jeho nárokovosti od 1. 1. 2020 na chování domácností (dopady na nabídku práce a zaměstnanost – extensive a intensive margin).


    Zaměstnanost - rodičovská dovolená
  • Plakáty kampaně CHCETE-LI UŠETŘIT, VSAĎTE NA PREVENCI

    Plakáty na konkrétních příkladech pracovních a smrtelných pracovních úrazů představují dopady těchto událostí na zaměstnavatele a motivují tak k zavedení preventivních opatření (úrazy - propadnutí střechou, rozdrcení ruky strojem, pád ze žebříku, zasažení manipulovaným břemenem, těžká devastace

    Autoři
    VÚBP

  • Ochrana zdraví starších pracovníků

    Do roku 2030 se predikuje, že starší pracovníci (55-65+ let) budou tvořit 55 % evropské pracovní síly. Jak si zachovat zdraví co nejdéle? Tomu se věnovali přednášející na odborném semináři pro odborové a zaměstnavatelské svazy, který se konal 30. září 2024 na Ministerstvu práce a sociálních věcí.

    Autoři
    Redakce BOZPinfo

  • Aby tělo nebolelo - série plakátů

    Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i., připravil sérii 10 plakátů a 6 videí pod názvem ABY TĚLO NEBOLELO.

    Autoři
    VÚBP

  • Návrh metodického preventivního postupu k hodnocení zátěže MSD

    Ergonomické posouzení rizik na pracovišti se provádí za účelem jejich identifikace a kvantifikace. Zavedení nápravných opatření snižuje riziko výskytu MSD na pracovištích. Existuje mnoho metod, které umožňují analyzovat a hodnotit člověka při pracovní činnosti.

    Autoři
    Stanislav Malý, Ivan Dlugoš, Andrea Macháčková

  • Testování zaměstnanců na pracovišti nad rámec mimořádného opatření

    Zaměstnavatelé mohou stanovit povinnost testování ve vnitřních předpisech a v pokynech k bezpečnosti a ochraně zdraví při práci. Zaměstnanec je povinen tyto předpisy dodržovat [viz § 301 písm. c) zákoníku práce].

    Autoři
    Ministerstvo zdravotnictví

  • Řízení rizik BOZP – přenosné infekce

    Průzkum provedený v rámci řešení výzkumného úkolu Hodnocení a řízení pracovních rizik na zdravotnických pracovištích v kontextu protiepidemiologických opatření se zabýval šířením přenosných onemocnění v době koronavirové.

    Autoři
    Filip Dostál

  • Zvýšení ochrany zaměstnanců v souvislosti s působením psychosociálních rizik

    Kvalitní řízení BOZP je nezbytné v průběhu celé délky pracovního života, včetně prevence rizik na jedné straně a uzpůsobení pracoviště měnící se funkční kapacitě zaměstnanců na straně druhé.

    Autoři
    Marek Nechvátal, Pavlína Sedláčková, Jiří Vala, Vladimíra Lipšová, Kateřina Bátrlová, Karolina Mrázová, Jana Zónová, Josef Senčík

  • Podcast Covid-19, nemoc z povolání

    Onemocnění covid-19 se nově řadí mezi tzv. nemoci z povolání. K uznání onemocnění covid-19 za nemoc z povolání je potřeba splnit kumulativně stanovené podmínky a případné nároky z nemoci z povolání uplatnit u zaměstnavatele.

    Autoři
    Lenka Scheu, Adéla Kalová, Filip Dostál

  • BOZP v kontextu klimatické změny – tepelný stres

    Mezinárodní výzkumné týmy prokázaly, že míra ohrožení zdraví způsobená lidskými chybami a nehodami v průmyslovém prostředí, roste souběžně se zvýšenou pracovní zátěží a v prostředích nad 24 °C nebo pokud mají pracovníci tělesnou teplotu vyšší než 38 °C.

    Autoři
    Pavel Danihelka

  • Už je to tady – vítejte v novém!

    Milé čtenářky a čtenáři, 23. sezónu provozu našeho oborového informačního portálu BOZPinfo spouštíme v novém kabátě. Jak jsme již dříve avizovali, přichystali jsme pro vás zcela nové prostředí. Těšte se na nový design, tematickou strukturu obsahu, sofistikované vyhledávací funkce a mnoho dalšího.

    Autoři
    redakce BOZPinfo

Zobrazeno 721 - 744 položek z 1178
Generuji PDF