Změna smlouvy o poskytování pracovnělékařských služeb v souvislosti s novým OZ

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla MUDr. Jarmila Rážová, Ph.D. z Ministerstva zdravotnictví.

Prosím o informaci, zda jsou v souvislosti s novým občanským zákoníkem nějaké konkrétní požadavky na obsah smlouvy o poskytování pracovnělékařských služeb.

Smlouva o poskytování pracovnělékařských služeb bude vycházet především z odborných podkladů, které jsou obsahem zákona č. 372/2011 Sb. o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách), ve znění pozdějších předpisů, zákona č. 373/2011 Sb. o specifických zdravotních službách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 373/2011 Sb.) a v neposlední řadě i vyhlášky č. 79/2013 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, (vyhláška o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče).

Tato vyhláška obsahuje řadu údajů potřebných k uzavření smlouvy, jako je organizace pracovnělékařských služby, rozsah a lhůty periodických prohlídek a doba potřebná k provádění pracovnělékařských služeb. Na druhou stranu je nutné uvést, že smlouva se uzavírá mezi dvěma smluvními stranami a je věcí těchto dvou stran, jaký bude obsah smlouvy. Při uzavírání smlouvy se postupovalo podle obchodního zákoníku, nyní podle nového občanského zákoníku. Ministerstvu zdravotnictví nepřísluší, aby se vyjadřovalo ke konkrétním ustanovením tohoto právního předpisu v souvislosti s uzavíráním smluv o poskytování pracovnělékařských služeb a odkazuje na konzultaci s právníkem.

Autor článku: 

Komentáře

Osobně jsem přesvědčen, že

01.04.2014 - 18:12 Pavel Chramosta
Osobně jsem přesvědčen, že popis a četnost prohlídek nemá ve smlouvě co dělat, protože to řeší legislativa a opisovat do smluv legislativní normy nemá cenu. Spíše by mě zajímal Váš názor na četnost prohlídek, protože je to sice dáno normami ale nějak vypadlo, že o lhůtách by měl v první řadě rozhodnout lékař na základě zdravotního stavu pacienta. Je tedy správně vydat posudek na dobu určitou 1-6 let podle intervalů uvedených v legislativě, případně podle rozhodnutí lékaře (proti tomu protestují zaměstnavatelé) nebo posudek neohraničovat datem ale v posudku v části schopen s omezením dát zkrácený termín?

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail