Zajišťování pracovnělékařských služeb více poskytovateli

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla MUDr. Jarmila Rážová.

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, který se týká poskytování pracovnělékařských služeb (PLS). Stávající poskytovatel PLS již nechce dále ve službě pokračovat, bohužel nový chce poskytovat pouze část, a to zajišťování preventivních prohlídek. Chtěla bych se zeptat, zda na poradenství a kontroly na pracovištích můžeme mít uzavřenu další smlouvu s jiným poskytovatelem a týká se nás tudíž vyhláška č. 79/2013 Sb. § 3 odst. 1: "Zaměstnavatel může pro výkon práce na svých pracovištích uzavřít písemnou smlouvu o poskytování pracovnělékařských služeb s více poskytovateli těchto služeb zejména, je-li to vzhledem k počtu zaměstnanců nebo umístění jednotlivých pracovišť účelné." Nebo musíme mít smlouvu pouze s jedním poskytovatelem a tento si další služby zajistí smluvně s dalším subjektem sám.

K Vašemu dotazu, zda jeden poskytovatel pracovnělékařských služeb může u zaměstnavatele zajišťovat preventivní prohlídky a druhý poradenství a kontroly na pracovišti a zda se na tento případ vztahuje § 3 odst. 1 vyhlášky č. 79/2013 Sb., sdělujeme: možnost uzavřít více smluv s poskytovateli pracovnělékařských služeb zákon č. 373/2011 Sb. o specifických zdravotních službách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 373/2011 Sb.") nevylučuje, nicméně musí být dodrženo ustanovení § 54 odst. 1, které jednoznačně stanoví, že poskytovatelem pracovnělékařských služeb je poskytovatel v oboru všeobecné praktické lékařství, nebo poskytovatel v oboru pracovní lékařství.
 
K situaci uvedené ve Vašem dotazu, kdy každý poskytovatel pracovnělékařských služeb poskytuje pouze jejich určitou část sdělujeme, že takovéto zajištění pracovnělékařských služeb není v souladu se zákonem č. 373/2011 Sb., který pracovnělékařské služby definuje jako službu komplexní. Vyhláška č. 79/2013 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, sice uvádí co mezi pracovnělékařské služby náleží, není to však změna zákona, pouze jeho doplnění.
 
Zákon č. 373/2011 Sb., všem poskytovatelům pracovnělékařských služeb stanoví povinnost provádět dohled na pracovišti - viz § 57 odst. 1 písm. c). Není možné předpokládat, že se při poskytování pracovnělékařských služeb budou poskytovatelé „křížit". Zákon č. 373/2011 Sb. touto povinností zakotvil postup lege artis, kdy pro správné provádění posudkové činnosti je nezbytná znalost zdravotní náročnosti práce nebo činnosti a znalost podmínek, ze kterých je tato práce nebo činnost vykonávána - viz též §42 zákona č. 373/2011 Sb. a zde uvedené podklady nezbytné k posuzování zdravotní způsobilosti.
 
Znalost zdravotní náročnosti práce nebo činnosti a znalost podmínek, za kterých je tato práce nebo činnost vykonávána nelze interpretovat jako seznámení se nebo převzetí znalostí jiného poskytovatele pracovnělékařských služeb. Výjimku vytváří zákon č. 373/2011 Sb. pouze u kategorie první.

Autor článku: 

Komentáře

Vysvětlení paní doktorky

01.07.2013 - 07:16 Norbert Chalupa
Vysvětlení paní doktorky Rážové je logické, aby byl naplněn smysl celých pracovnělékařských služeb, tak by to takto fungovat mělo. Ovšem opět a pořád dokola se dostáváme do slepé uličky, kdy zaměstnavatelé musejí zajistit PLS a žádným lékařům tuto povinnost předpisy nestanoví. Dokud tento problém vyřešen nebude, tak v mnoha případech bude celá PLS formální záležitostí, včetně lékařských prohlídek. Byl bych pro zrušení kategorie I. a II. a řešme, prosím, rizikové práce a pracoviště. Už tím by pro spoustu zaměstnavatelů nastala úleva.

Re:

01.07.2013 - 13:29 Petr Nešetřil
Rovněž se přikláním k názoru pana Chalupy na zrušení kategorie I.a II.Zaměřit pozornost na opravdu rizikové činnosti, práce a pracoviště.

Re:

01.07.2013 - 15:00 Radoslav Vlasák
Něco na tom je, zvlášť při absenci povinnosti lékařů a zdravotnických zařízení poskytovat pracovnělékařské služby a při všeobecně známém propastném nedostatku tzv. pracovních lékařů, ale to by nejspíš muselo být překvalifikováno hodnocení rizik jako takové, aby i to, co je dnes ve II. a je přece jenom do určité míry rizikové, úplně "nevypadlo" ze sledování (z hlediska zdravotního stavu zaměstnanců).

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail