Porušování předpisů na stavbě

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Můj dotaz se týká BOZP a hygieny na staveništi. Jsme s kolegou OSVČ a již několik let Sdružení podnikatelů provádějící lešenářské práce. Spolupracujeme s dalšími OSVČ. Většinu prací provádíme pro podnik zabývající se chemickou výrobou, kde také všichni absolvujeme každé dva roky školení BOZP, PO a školení lešenářů se zápisem do lešenářských průkazů a samozřejmě lékařskou prohlídku.Teď provádíme lešenářské práce pro stavební firmu zabývající se rekonstrukcí silničního mostu za několik desítek mil. korun. Je zajímavé, že na tomto staveništi není žádné WC, žádný zdroj vody pro opláchnutí při svačině a po skončení práce (pouze voda v říčce pod mostem), žádné označení, že se jedná o stavbu a kdo stavbu provádí, žádné tabulky. Kabel ze stavebního rozvaděče 380V, který visí na smrčku, se plazí 100 m po zemi, šlape se po něm a jezdí stavebním kolečkem. Když jsme se ptali zaměstnanců firmy, kde je WC, tak nám řekli, že v lese je místa dost. Opravdu jsme tam narazili na spoustu "hromádek" a to se nacházíme v CHKO a v hygienickém pásmu I. stupně v blízkosti vodního zdroje. Firma tedy takto porušuje předpisy, ale když my jsme nepoužili výstražné vesty a ochranné přilby, tak nás stavbyvedoucí hned vyfotil a dostali jsme několikatisícovou pokutu. Nás ale nikdo neškolil a ani jsme nic nepodepisovali. Neznám podmínky provozu staveniště, ale nezdá se mi to v pořádku. A ještě jedna poznámka. Naše lešení bylo před dokončením a stavbyvedoucí dostal od nás výslovný zákaz posílat tam své zaměstnance (až po dodělání zábradlí a předání) a přesto se tam už pracovalo. Tak se mi zdá, že velká firma si na malou vždycky došlápne. Naopak je to už složitější.

Ono ale se dá porušovat bezpečnostní předpisy jen do prvního „maléru“, tedy třeba do prvního úrazu. Vámi popisované podmínky stavby jsou skutečně zarážející. Na takovou stavbu by se měla přijít podívat inspekce práce, nakonec byste jí mohli dát podnět i Vy sami.

K otázce školení musím uvést, že jste OSVČ a Vás nemá povinnost nikdo školit. Podle § 11 zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, totiž platí, že na právní vztahy týkající se zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy, jde-li o

  • zaměstnavatele, který je fyzickou osobou  a sám též pracuje,
  • fyzickou osobou, která provozuje samostatně výdělečnou činnost podle zvláštního právního předpisu ,
  • spolupracujícího manžela nebo dítě výše uvedené osoby,
  • fyzickou nebo právnickou osobu, která je zadavatelem stavby (stavebník) nebo jejím zhotovitelem, popřípadě se na zhotovení stavby podílí,

se vztahuje § 101 odst. 1 a 2, § 102, 104 a 105 zákoníku práce a § 2 až 11 s přihlédnutím k podmínkám vykonávané činnosti nebo poskytování služeb a jejich rozsahu. To v praxi znamená, že musíte znát veškeré bezpečnostní předpisy a musíte je též dodržovat. Povinnost školit zaměstnance je uložena pouze zaměstnavateli ve vztahu k zaměstnancům v pracovněprávním vztahu. Vy nemusíte znát vnitropodnikové směrnice, pokud jste s nimi nebyli seznámeni, ale zákony a ostatní právní předpisy (např. nařízení vlády č. 495/2001 Sb., kterým se stanoví rozsah a bližší podmínky poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků) znát musíte.

Případ, kdy stavbyvedoucí porušil Váš zákaz vyslat zaměstnance na lešení před dokončením zábradlí, bych ale skutečně nahlásila inspekci práce, nakonec i Vy sám se musíte chránit před případným postihem.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail