Lze přeřadit zaměstnance na jinou práci bez jeho souhlasu?

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Lze propustit z pracovního poměru (rušení pracovního místa) pracovníka, který si v roce 2001 přivodil pracovní úraz a po vyléčení obdržel částečný invalidní důchod?  Jaké povinnosti nám vůči němu plynou? Lze ho přeřadit na jinou práci bez jeho souhlasu?

Z vašeho dotazu mi nevyplývá základní údaj, jestli zaměstnanec má právo na náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo na rentu nebo jestli nedošlo po jeho vyléčení a přiznání částečného invalidního důchodu ke změně sjednaných pracovních podmínek. To je totiž rozhodující. Jestli má zaměstnanec právo na náhradu za ztrátu na výdělku, tak i když s ním skončíte pracovní poměr, bude mít toto právo zachováno. Předpokládám, že máte v úmyslu ukončit pracovní poměr z organizačních důvodů. Tyto případy se řídí judikaturou, která konstruuje tzv. stop výdělek v okamžiku skončení pracovního poměru a do toho se také zaměstnanci i po skončení pracovního poměru poskytuje náhrada za ztrátu na výdělku. Jinak samozřejmě, když by zaměstnanci vznikala i po skončení pracovního poměru práva na další náhrady (např. bolestného v důsledku nové operace apod. nebo na náhradu nákladů spojených s léčením), tak to by i nadále uplatňoval u vás bez ohledu na to, že už u vás nepracuje a vy byste mu zajišťovali jejich výplatu u Kooperativy a.s.

Převést zaměstnance na jinou práci bez jeho souhlasu nemůžete. Podle ustanovení § 41 zákoníku práce to je možné jen v zákonem presumovaných případech, zejména, když je to třeba na základě lékařského posudku. To ale asi váš případ není, vy asi potřebujete pracovní místo dotyčného zaměstnance z organizačních důvodů zrušit a v tom vám sama skutečnost, že u vás utrpěl pracovní úraz  nebo že má přiznán částečný invalidní důchod nebrání. Jen doporučuji, aby před skončením pracovního poměru jste si s dotyčným vyjasnili, jaká má práva v souvislosti s pracovním úrazem, v praxi bývá dobré vydat zaměstnanci potvrzení o tom, že zaměstnavatel uznává svoji odpovědnost za pracovní úraz utrpěný dne toho a toho. Nakonec nevíte, co se může v budoucnosti stát, i zaměstnavatel může zaniknout a zaměstnanec by měl tak zajištěna svoje práva a uplatňoval by náhradu přímo vůči pojišťovně.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail