Práce a pracoviště se neustále mění v důsledku zavádění nových informačních a komunikačních technologií, látek a pracovních procesů, změn ve složení pracovní síly a pracovního trhu a nových podob zaměstnání a organizace práce. Vznikají tak nová rizika a výzvy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví pracovníků. Je nutné je předjímat a zabývat se jimi, aby se do budoucnosti zajistila bezpečná a zdravá pracoviště. Tento tematický okruh poskytuje informace k jednotlivým tipům nově vznikajících rizik a poskytuje podklady pro jejich účinnou prevenci.
FAQ Současné trendy a technologie Evropská agentura pro BOZP (EU-OSHA) Eurofound
Cílem projektu je vytvoření nových originálních modelů a nástrojů pro hodnocení stavu a vývoje kvality pracovního života v ČR v dynamicky se proměňující společnosti, její ekonomiky, společenských vztahů a dalších konkrétních podmínek.
Cílem výzkumného úkolu je vytvoření veřejně dostupné webové aplikace postavené na otevřených datech, které lze využít pro analýzy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a prevence rizik.
Cílem projektu je vytvořit odbornou poznatkovou základnu pro efektivnější šíření informací o BOZP (o rizicích a prevenci), včetně výsledků aplikovaného výzkumu z oblasti BOZP do běžné praxe, zejména s využití nových technologií (internet, mobilní aplikace, portály apod.).
Hlavním cílem je postihnout nový trend v oblasti fungování pracovních činností ve spojitosti s postupující robotizací a digitalizací výrob.
Tepelný ostrov města (TOM) je funkcí meteorologických faktorů (teplota vzduchu, srážky, sluneční radiace, oblačnost, proudění vzduchu, evapotranspirace) a charakteru samotného města. Cílem projektu je související faktory analyzovat a navrhnout vhodné strategie prevence a mitigace.
Cílem projektu bude zkvalitnit a zefektivnit vyhledávací možnosti v digitálním archivu BOZP SAFE tak, aby se k uživateli dostalo co nejvíce relevantních výsledků.
Cílem tohoto projektu je vytvořit veřejný portál, který bude obsahovat anonymizovanou sdílenou databázi pracovních úrazů z různých pohledů – obor, region, pracovní pozice, příčina úrazu atd.
Hlavním cílem projektu je pomocí systému školení BOZP a prostřednictvím virtuální reality zefektivnit vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví v oblasti BOZP.
V rámci projektu jsou prováděna terénní měření nanočástic na pracovištích s různým rozsahem antropogenní činnosti a se zaměřením na hodnocení bezpečnosti v provozech s možností prevence, kdy hlavní pozornost je zaměřena na nanovlákna jako součást ochranných prostředků dýchacího systému.
Projekt reaguje na aktuální situaci, kdy transformace v oblasti ekonomiky, vztahu mezi životním prostředím a lidskou společností, digitalizace, změn na trhu práce, zkušenosti s pandemií, vyvolávají potřebu reagovat na nové nebo nestandardně se vyvíjející rizika.
Výzkumný úkol cílí na vytvoření komunikační platformy poskytující profesionálně cílenou a snadno dostupnou informační podporu, která reflektuje potřeby cílových skupin a motivuje k jejímu využití.
Problematika BOZP má silný mezinárodní charakter, kdy zde dochází k akcentaci nejen ochrany zdraví jako takové, ale také ve věci měnících se ekonomiky na zelenou a environmentální dopady pracovišť na ochranu zdraví a přijímaná opatření na úseku BOZP.
Tento film s Napem poskytuje úvod do bezpečnosti robotiky na pracovišti a popisuje některé vznikající robotické technologie, typy nehod souvisejících s robotikou, hlavní nebezpečí a způsoby, jak je lze řídit.
Podcast Jak práci z domácího prostředí dlouhodobě přežít ve zdraví je reakcí na aktuální požadavky české společnosti v kontextu probíhajících opatření proti pandemii covid-19 a přechodu k „digitální společnosti“, kdy již trvale dochází k více rozšířenému trendu práce z domácího prostředí.
Podcast VÚBP Aby práce z domova byla pro zaměstnance „zdraví bezpečná“ je reakcí na aktuální požadavky české společnosti v kontextu probíhajících opatření proti pandemii covid-19 a přechodu k „digitální společnosti“, kdy již trvale dochází k rozšiřujícímu se trendu práce z domácího prostředí.
Na odborném semináři Bezpečná a zdravá práca v digitálnej dobe zazněl příspěvek od hlavní řešitelky výzkumného úkolu Virtuální realita v BOZP, Ing. Anny Cidlinové, Ph.D., z Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, v. v. i.
Záznam workshopu Digitalizace, robotizace a bezpečnost práce nejen z pohledu psychosociálních rizik, který se uskutečnil 27. 2. 2024 v rámci výzkumného úkolu 01-S4-2022-VUBP BOZP v transformující se společnosti.
Podcast se věnuje dopadu změn klimatu na pracovní podmínky zaměstnanců a zdůrazňuje, proč by se zaměstnavatelé měli tímto tématem zabývat.
V současné době se klima mění velice rychle. Důsledkem změny klimatu je extrémní počasí, kam lze zařadit zvyšování teploty, povodně nebo jiné mimořádné události. Jak je možné snižovat rizika a jak spolu změna klimatu, BOZP a voda souvisí? Více se dozvíte v tomto podcastu.
Podcast vznikl jako výstup výzkumného úkolu BOZP v transformující se společnosti. Cílem projektu je analýza trendů a nových výzev v oblasti BOZP v souvislosti se změnami v pracovním prostředí, technologiích a demografii se zaměřením na vnímání nových technologií zaměstnanci v podnicích.
V podcastu jsou diskutovány otázky související s problematikou cirkulární ekonomiky z pohledu BOZP. Zaznívají zde příklady týkající se rozdílu mezi cirkulární a lineární ekonomikou, přínosů nového trendu a pracovní úrazovosti související s cirkulární ekonomikou i změn.
Plakát popisuje, jak předcházet poraněním ostrými předměty a navrhuje postup školení prostřednictvím virtuální reality.
Plakát popisuje, jak správně manipulovat s ostrými předměty a navrhuje postup školení prostřednictvím virtuální reality.
Plakát popisuje, jak správně používat osobní ochranné pracovní prostředky ve zdravotnictví a navrhuje postup školení prostřednictvím virtuální reality.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1 - Nové Město
IČO: 00025950
DIČ: CZ00025950