Práce a pracoviště se neustále mění v důsledku zavádění nových informačních a komunikačních technologií, látek a pracovních procesů, změn ve složení pracovní síly a pracovního trhu a nových podob zaměstnání a organizace práce. Vznikají tak nová rizika a výzvy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví pracovníků. Je nutné je předjímat a zabývat se jimi, aby se do budoucnosti zajistila bezpečná a zdravá pracoviště. Tento tematický okruh poskytuje informace k jednotlivým tipům nově vznikajících rizik a poskytuje podklady pro jejich účinnou prevenci.
FAQ Současné trendy a technologie Evropská agentura pro BOZP (EU-OSHA) Eurofound
Tento dokument popisuje metody pro kvantifikaci uvolňování nanoobjektů z prášků v důsledku zpracování, od manipulace až po dispergaci vysokou energií, měřením aerosolů uvolněných po definovaném postupu aerosolizace.
Tento dokument specifikuje požadavky a doporučení pro identifikaci měřených veličin pro charakterizaci nanoobjektů a jejich aglomerátů a agregátů a pro hodnocení specifických vlastností důležitých pro vlastnosti materiálů, které je obsahují. Poskytuje doporučení pro příslušná měření.
Tato část popisuje postup použití control bandingu pro řízení rizik spojených s expozicemi nanoobjektům a jejich agregátům a aglomerátům větším než 100 nm (NOAA) v zaměstnání, i pro případ, že znalosti týkající se jejich toxicity a odhady kvantitativních limitů expozice jsou omezené nebo chybí.
Tento dokument obsahuje pokyny pro stanovení výbušnosti a hořlavosti prášků obsahujících vyrobené nanoobjekty. Tyto charakteristiky výbušnosti a hořlavosti jsou potřebné pro bezpečnostní listy pro bezpečné skladování, manipulaci a přepravu jakéhokoli prášku.
Tento dokument obsahuje pokyny pro všechny činnosti nakládání s odpady z výroby a zpracování vyráběných nanoobjektů. Pokyny se vztahují na všechny účastníky řetězce nakládání s odpady: na výrobce MNO, úpravce MNO, jakož i na společnosti zabývající se odstraňováním odpadů a dopravce a příjemce MNO.
Tento dokument poskytuje pokyny pro použití hodnocení životního cyklu (LCA), které se týká zejména vyráběných nanomateriálů (MNM), včetně jejich použití v jiných výrobcích, podle normy EN ISO 14044:2006.
Tato technická specifikace poskytuje návod na obsah dobrovolných štítků pro spotřebitelské produkty, které obsahují vyráběné nanoobjekty (PCMNO).
Norma poskytuje návod pro odpovědný vývoj nanotechnologií s ohledem na odpovědnost představenstva; zapojení zúčastněných stran; zdraví a bezpečnost pracovníků; přínosy a rizika pro veřejné zdraví, bezpečnost a životní prostředí; širší sociální a etické dopady a dopady a další.
Tento dokument specifikuje základní charakteristiky, které je třeba měřit u vzorku umělých nanočástic ve formě prášku za účelem stanovení velikosti, chemického obsahu a povrchu. Tento dokument rovněž specifikuje metody měření pro stanovení každé z těchto charakteristik.
Tento dokument popisuje, jak zachytit, měřit a analyzovat snímky z transmisní elektronové mikroskopie za účelem získání distribuce velikosti a tvaru částic v nanorozměrech. Tento dokument je obecně použitelný pro nanoobjekty i částice o velikosti větší než 100 nm.
Tento dokument specifikuje metody určování distribuce velikosti a tvaru nanočástic pořizováním a vyhodnocováním snímků ze skenovacího elektronového mikroskopu a získáváním a vykazováním přesných výsledků.
Tato mezinárodní norma stanovuje požadavky na charakteristiku vzduchem unášených nanočástic v inhalačních komorách pro studie toxicity po inhalaci vzhledem k hmotnosti částic, rozdělení velikosti částic, hodnotě koncentrace a složení.
Tento dokument uvádí termíny a definice grafenu a příbuzných dvourozměrných (2D) materiálů a zahrnuje související termíny pojmenovávající výrobní metody, vlastnosti a jejich charakterizaci.
Tato mezinárodní norma určuje zkoušku reakce Limulus amoebozyten lysat (LAL) pro důkaz a kvantitativní vyhodnocení nanomateriálů určených pro biologické kontrolní systémy in-vitro na bázi buněk. Zkouška je vhodná pro vzorky nanomateriálů rozptýlených ve vodním prostředí např. vodě, séru apod.
Norma určuje parametry a podmínky, které jsou součástí integrovaného měřicího systému a které jsou nezbytné pro vývoj a validaci metod pro použití asymetrické průtokové a odstředivé poloprůtokové frakcionace k analýze nanoobjektů a jejich agregátů a aglomerátů rozptýlených ve vodném prostředí.
Tento dokument definuje pojmy týkající se nanotechnologických výrobních procesů v oblasti nanotechnologií. Všechny pojmy týkající se procesů v tomto dokumentu jsou relevantní pro nanovýrobu, nicméně mnohé z uvedených procesů se netýkají výhradně nanoměřítka.
Tento dokument definuje pojmy týkající se uhlíkových nanoobjektů v oblasti nanotechnologií. Je určen k usnadnění komunikace mezi výzkumnými organizacemi a jednotlivci, průmyslem a dalšími zainteresovanými stranami a těmi, kteří s nimi přicházejí do styku.
Tento dokument definuje základní pojmy v oblasti nanotechnologií. Tento dokument má usnadnit komunikaci mezi organizacemi a jednotlivci v průmyslu a těmi, kteří s nimi přicházejí do styku.
Cílem projektu je shrnout aktuální vědecké poznatky o nebezpečnosti nanočástic a ostatních aerosolových částic, které se mohou vyskytovat na pracovištích.
Cílem projektu je vytvoření znalostního systému, který bude efektivně shromažďovat, zpracovávat, spravovat a prezentovat znalosti z oblasti prevence rizik a BOZP s využitím moderních ICT nástrojů.
Cílem projektu je naplnění specifického cíle MPSV v oblasti nanobezpečnosti, kterým je mimo jiné také naplnění cílů „Národní politiky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci ČR“, včetně střednědobých záměrů EU do roku 2017 v oblasti BOZP.
Cílem projektu je eliminovat či snížit rizika, předcházet pracovním úrazům a nemocem z povolání prostřednictvím návrhů a námětů na cílenou politiku, nástroje, odbornou přípravu, apod. v zelené ekonomice.
Cílem tohoto projektu je tvorba rozšířeného způsobu hodnocení nebezpečnosti nanočástic na pracovištích napříč odvětvími, zejména se zaměřením na zpracovatelský průmysl viz klasifikace ekonomických činností CZ-NACE.
Cílem projektu je zmapování potenciálních dopadů Průmyslu 4.0 na současné pracovní pozice Operátorů 3.0 v průmyslu a v návaznosti na problematiku terciárního vzdělávání s ohledem na bezpečnostní inženýrství.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1 - Nové Město
IČO: 00025950
DIČ: CZ00025950