Práce a pracoviště se neustále mění v důsledku zavádění nových informačních a komunikačních technologií, látek a pracovních procesů, změn ve složení pracovní síly a pracovního trhu a nových podob zaměstnání a organizace práce. Vznikají tak nová rizika a výzvy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví pracovníků. Je nutné je předjímat a zabývat se jimi, aby se do budoucnosti zajistila bezpečná a zdravá pracoviště. Tento tematický okruh poskytuje informace k jednotlivým tipům nově vznikajících rizik a poskytuje podklady pro jejich účinnou prevenci.
FAQ Současné trendy a technologie Evropská agentura pro BOZP (EU-OSHA) Eurofound
Článek uvádí charakteristiku nanočástic, historii, důvod odlišného chování, rozdělení nanočástic na přirozené, vzniklé lidskou činností a na záměrně vytvářené. Upozorňuje na potenciální rizika nanomateriálů vůči zdraví, pro životní prostředí, fyzikálně-chemické nebezpečí či záměrné zneužití.
Cílem článku je podat přehled o základních otázkách nanobezpečnosti a prezentovat aktuální poznatky z této oblasti využitelné pro zlepšení úrovně bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců exponovaných nanomateriálům.
Průmysl 4.0 (též Práce 4.0 či čtvrtá průmyslová revoluce) označuje soudobý trend digitalizace, s ní související automatizace výroby a změn na trhu práce.
Článek seznamuje s aktivitami v oblasti Průmyslu 4.0 v České republice.
Tento článek poskytuje přehled vybraných aktivit a iniciativ ze zahraničí, které se zabývají tématem Průmysl 4.0.
Silné a slabé stránky, včetně příležitostí a hrozeb - SWOT analýza Národní iniciativy Průmysl 4.0.
Norma popisuje měření pro stanovení odporu plechu vodivých textilních struktur nebo vodivých struktur pomocí technologie vířivých proudů při nastavení/uspořádání v reflexním režimu.
Tento dokument zavádí terminologii pro umělou inteligenci a popisuje pojmy v oblasti umělé inteligence. Lze použít při vývoji dalších norem a na podporu komunikace mezi různými zainteresovanými stranami nebo zúčastněnými stranami.
Norma poskytuje návod, jak mohou organizace, které vyvíjejí, vyrábějí, nasazují nebo používají produkty, systémy a služby využívající umělou inteligenci (AI), řídit rizika související právě s AI. Cílem pokynů je pomoci organizacím začlenit řízení rizik do jejich činností a funkcí.
Tento dokument stanovuje vysokoúrovňová opatření pro bezpečnost a ochranu osobních údajů pro zařízení spotřebitelského IoT, která jsou připojena k síťové infrastruktuře (jako je například internet nebo domácí síť), a jejich interakce s přidruženými službami.
IoT je jednou z nejdynamičtějších a nejzajímavějších oblastí ICT. Zahrnuje propojení fyzických entit se systémy IT prostřednictvím sítí. Tato norma poskytuje standardizovanou referenční architekturu IoT pomocí společného slovníku, opakovaně použitelných návrhů a osvědčených postupů v oboru.
Tento dokument poskytuje definici internetu věcí a digitální repliky společně se souborem termínů a definic. Tento dokument je terminologickým základem pro internet věcí a digitální repliku.
Tato norma poskytuje definici Internetu věcí spolu se souvisejícími termíny a definicemi.
Tato mezinárodní norma stanoví, jak musí být výrobcem uváděny charakteristické vlastnosti robotů.
Tato část normy IEC 62832 specifikuje pravidla rámce digitální továrny pro správu informací o výrobním systému v průběhu jeho životního cyklu. Definuje také, jak budou informace v Digital Factory přidávány, odstraňovány nebo měněny různými činnostmi během životního cyklu výrobního systému.
Tato část normy IEC 62832 specifikuje podrobné požadavky na modelové prvky rámce digitální továrny. Definuje povahu informací poskytovaných prvky modelu, nikoli však formát těchto informací.
Tato část normy IEC 62832 definuje obecné zásady rámce digitální továrny (rámec DF), který je souborem modelových prvků (referenční model DF) a pravidel pro modelování výrobních systémů.
Tato mezinárodní norma specifikuje požadavky a pokyny pro inherentně bezpečnou konstrukci, ochranná opatření a informace pro používání robotů pro osobní péči, zejména následujících tří typů robotů pro osobní péči: mobilní robot pro obsluhu, robot pro fyzickou asistenci, robot pro přenášení osob.
Tato část ISO 10218 specifikuje bezpečnostní požadavky na integraci průmyslových robotů a průmyslových systémů robotu tak, jak je definováno v ISO 10218-1 a průmyslové buňky (buněk) robotu.
Tato část ISO specifikuje požadavky a směrnice pro základní bezpečnou konstrukci, ochranná opatření a informace pro použití průmyslových robotů. Popisuje základní nebezpečí spojená s roboty a poskytuje požadavky k jejich eliminaci nebo přiměřené omezení rizik spojených s těmito nebezpečími.
Tato mezinárodní norma definuje termíny použité ve vztahu k robotům a robotickým zařízením provozovaným jak v průmyslových, tak i v neprůmyslových prostředích.
Tato norma uvádí přehled fází, kterými obal prochází, počínaje surovinou až po využití použitého obalu poté, co obal splnil svůj účel. Norma rozvádí tyto požadavky popisem procesu materiálové recyklace pro různé materiály používané na obaly a jejím základním cílem je poskytnout praktický návod.
Tento dokument se používá v rámci průmyslu zpracování odpadů a definuje zpracování příslušných informací pro ukládání odpadů mezi přístupovými čipy a systémy sběrných nádob.
Tento dokument stanovuje posuzování přímé použitelnosti obecných norem materiálové efektivnosti pro výrobky síťové infrastruktury ICT v kontextu oběhového hospodářství.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1 - Nové Město
IČO: 00025950
DIČ: CZ00025950