Zaměstnavatel změnil zaměstnanci režim směn a ten se soudně domáhal navrácení původního. Žalobu odůvodňoval diskriminací a zásahem do rodinného života.
Spor o neplatnost okamžitého zrušení pracovního poměru zaměstnance
Zaměstnanec se domáhal určení neplatnosti okamžitého zrušení pracovního poměru. Přestože závažným způsobem porušil vnitřní předpis u zaměstnavatele a bezpečnost práce, domníval se, že ne tak, aby byl okamžitě propuštěn.
Neplatnost výpovědi z důvodu pozbytí zdravotní způsobilosti pracovnice ostrahy
Zaměstnankyně měla kvůli zdravotnímu stavu od zaměstnavatele jisté úlevy při výkonu práce ostrahy majetku a osob. Poté, co zaměstnavatel začal požadovat „plný výkon“ činnosti na této pozici, ji z důvodu pozbytí zdravotní způsobilosti propustil. Soudy, u nichž se domáhala neplatnosti výpovědi, rozhodovaly tentokrát velmi různorodě.
Zrušení pracovního poměru s těhotnou zaměstnankyní ve zkušební době
Zaměstnavatel skončil pracovní poměr se zaměstnankyní ve zkušební době bez udání důvodu. Ta ovšem tvrdila, že to bylo z důvodu jejího těhotenství a požadovala náhradu nemajetkové újmy kvůli diskriminaci.
Případ šikany na pracovišti před soudem
Zaměstnankyně se obrátila na soud v případě šikany ze strany svojí nadřízené. Požadovala zveřejnění omluvy a odškodné.
Neseznámení včas s rozvrhem pracovní doby předmětem soudního sporu
Problémový zaměstnanec odmítl po změně pracovních podmínek nastoupit do práce a soudně se bránil proti výpovědi a následnému okamžitému zrušení pracovního poměru.
Výpověď na základě ztráty zdravotní způsobilosti místo převedení na jinou práci
Zaměstnanec se domáhal zaplacení ušlé mzdy, protože mu zaměstnavatel dal, podle jeho názoru, neplatnou výpověď.
Zdravotně nezpůsobilý zaměstnanec se nedostavil na pracoviště za účelem projednání převedení na jinou práci. Zaměstnavatel s ním okamžitě zrušil pracovní poměr. Měl na to právo?
Odmítnutí pracovních povinností, údajná pracovní neschopnost a okamžité rozvázání pracovního poměru
Společnost se přela se svým zaměstnancem o neplatnost rozvázání pracovního poměru kvůli porušení pracovních povinností vyplývajících z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.
Zaměstnankyně, které skončil dlouhodobý pracovní poměr pro nadbytečnost, se domáhala u soudu vyššího odstupného stanoveného v kolektivní smlouvě, které jí zaměstnavatel odmítal přiznat z důvodu jejího nároku na starobní důchod.
Překážky v práci na straně zaměstnance, nebo zaměstnavatele?
Zaměstnanec byl podle posudku z mimořádné pracovnělékařské prohlídky shledán zdravotně způsobilým k práci. S tímto závěrem nesouhlasil, a proto podal proti lékařskému posudku odvolání. Zaměstnavatel mu z tohoto důvodu nepřiděloval práci a rozhodl o překážkách v práci na straně zaměstnance.
Spor o nezaplacené přesčasy a evidence pracovní doby zaměstnancem
Zaměstnankyně se soudila se zaměstnavatelem o zaplacení přesčasů. Zaměstnavatel se hájil tím, že jí nikdy výslovně ústně ani písemně práci přesčas nenařídil a že bylo možné práci stihnout v osmihodinové pracovní době. A pokud by práce navíc přece jen byla, tak zaměstnanec souhlasil s tím, že základní mzda je stanovena již s přihlédnutím k této případné práci navíc.
Nesouhlas s převedením na jinou práci a žádost o odstupné
Pracovnice po pracovním úrazu odmítla převedení na jinou práci v jiném městě a u soudů se domáhala odstupného od zaměstnavatele.
Výpověď z důvodu práce pod vlivem alkoholu. Je platná?
Zaměstnanec dostal výpověď z důvodu zjištění, že vstoupil na pracoviště pod vlivem alkoholu. Dechovou zkouškou mu bylo naměřeno velmi malé množství alkoholu, u soudu se tedy domáhal neplatnosti této výpovědi.
Výpověď na základě lékařského posudku
Zaměstnanec pozbyl zdravotní způsobilosti k práci a dostal výpověď. U soudu se domáhal prohlášení této výpovědi za neplatnou. Soudy zpochybnily závaznost lékařského posudku k výkonu práce.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1 - Nové Město
IČO: 00025950
DIČ: CZ00025950