Zdravotní způsobilost řidiče z povolání

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla Ing. Olga Valášková ze Státního úřadu inspekce práce.

Potřebuje řidič z povolání (nad 7,5 tuny) nějakou další lékařskou prohlídku nebo posudek (kromě posudku o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel), pokud vykonává práci v noci (nepravidelně, cca. 1x týdně)? Pokud ano, jak má tento posudek vypadat?

Dle Vašeho dotazu jde o řidiče nad 7,5 t, který  vykonává práci v noci nepravidelně (asi 1x týdně). Zde si Vás dovolím upozornit, že kontrolní pracovník by zcela jistě v tomto intervalu spatřoval jistou pravidelnost.  Nepravidelnost je v tomto kontextu chápána jako nahodilost, což není Váš případ. Proto zaměstnavatel tohoto řidiče bude kontrolním pracovníkům předkládat zdravotní způsobilost pro práci v noci podle zákoníku práce - § 94. Tato prohlídka je vyžadována nejméně jednou v roce.

Zdravotní způsobilost pro řízení vozidel je vyžadována pro řidiče vykonávající práci v  pracovním poměru v intervalu jednou za dva roky a po dosažení věku 50 let každoročně.  Proto je možné u zaměstnanců starších 50 let tyto dvě prohlídky spojit, musí však být v potvrzení o zdravotním stavu zřetelně vyznačeno, že je schopen práce v noci. Co má potvrzení o zdravotním stavu řidičů obsahovat, najdete ve vyhlášce č. 72/2011 Sb.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail