Zdravotní rizika v odvětví úklidových služeb

Zdroj: 
Ačkoliv v Evropské unii pracuje v oboru úklidových služeb téměř 3,6 milionu osob, tento sektor bývá často opomíjen. Každý podnik potřebuje pracovníky úklidových služeb, ale tyto služby jsou jen zídka ve firmách považovány a nejdůležitější činnost.

Obvykle jim je v rámci podniku přiřazována nízká priorita a také je velmi často vykonávají subdodavatelé. A to i přesto, že na nekvalitní úklidové služby mohou podniky doplatit, například v potravinářském a farmaceutickém průmyslu, kde důsledkem nedostatečné hygieny může dojít ke ztrátě licence.

V odvětví úklidových služeb převažují smluvní dodavatelé, často malé firmy, které musí velmi urputně bojovat o práci, takže bezpečnost a ochrana zdraví při práci pro ně nebývá hlavní prioritou. Orgány Evropské unie pro BOZP proto považují odvětví úklidových služeb za zvláště ohrožené určitými riziky souvisejícími s prací, a to od uklouznutí nebo zakopnutí až po agresivní přístup k pracovníkům ze strany veřejnosti.

Agentura EU-OSHA připravila v angličtině dvě publikace o úklidových službách: Předcházení zdravotním újmám u pracovníků úklidových služeb (Preventing Harm to Cleaning Workers) a Pracovníci úklidových služeb a bezpečnost a ochrana zdraví při práci (Cleaning Workers and Occupational Safety and Health). Tyto publikace se věnují konkrétním problémům v oboru úklidových prací, jakými jsou např. negativní vnímání tohoto povolání ze strany veřejnosti, převládající práce po běžné pracovní době či vystavení zaměstnanců nebezpečným látkám.

Druhá zmíněná publikace rovněž zkoumá opatření přijatá k překonání některých z této problémových oblastí jak na evropské úrovni, tak na úrovni jednotlivých států a společností. Zabývá se běžnými úklidovými činnostmi na nejrůznějších pracovištích – od nemocnic po kavárny. Příručka uvádí příklady správné praxe, od přesunu pracovní doby z nočních hodin na denní, až po novou databázi ochranných rukavic pro různé typy úklidu.

Agentura EU-OSHA rovněž zveřejnila video s případovou studií konkrétního pracovníka, který trpí zdravotními potížemi, jež jsou mezi zaměstnanci úklidových služeb běžné (muskuloskeletální poruchy) a navrhuje opatření, která tento problém pomohou zmírnit.

Komentáře

Drobná připomínka.

06.07.2010 - 08:52 Václav Syrový
Děkuji za článek i za video. Uklizečky mám sice již letos proškolené, ale nové věci se vždy hodí.Možná by bylo vhodné k tomu videu udělat alespoň komentář v češtině, a nějak jsem tam neviděl postup při mytí oken, svítidel, věšení záclon závěsů obrazů a pod.,(práce ve výšce, štafle, ochranný postroj a pod.) a čištění zásuvek, vypínačů a jiných elektrických zařízení, ani prevenci těch muskuloskeletárních poruch a vertebrogenního syndromu, manipulaci s břemeny (postup, a hmotnosti a pod.). Něco bylo také v Práci a zdraví, ale nevím jestli to bylo již v loni nebo letos. Václav Syrový.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail