Zdravotní potíže při práci s počítačem

V tomto článku se nabízí několik tipů, jak si zpestřit práci s počítačem cviky proti bolesti očí a krční páteře.

Již pět let pracuji denně s počítačem. V posledních týdnech jsem začala mít problémy s očima. Vidím rozostřeně a skoro denně mne sužují bolesti hlavy. Po vyšetření mi lékařka předepsala multifokální brýle s korekcí 0,5 D na dálku, 1,5 D na počítač do vzdálenosti 1 metru a 2,5 D na čtení a na psaní. Brýle sice používám, ale moje problémy nezmizely. Hlava mě bolí dál, oči mi slzí, písmena splývají a při čtení vidím ostře pouze oválek 7 x 14 cm. Podle lékařky je to v pořádku, chvíli prý potrvá, než si na brýle zvyknu a naučím se jimi dívat. Už tomu nevěřím, podle mne je někde chyba. Kde asi?Jak se mám svých problémů zbavit?

Multifokální brýle jsou určeny pouze pro pohled přímo vpřed, neslouží pro periferní vidění. To je zřejmě i důvod toho, že při čtení vidíte část zorného pole rozmazaně. Dále platí, že na každou optickou pomůcku si lze částečně zvyknout, jsou-li však potíže od počátku značné, je velká pravděpodobnost, že k úplné adaptaci nedojde. Určitě byste měla o svých potížích informovat svého lékaře. Pokud vás jeho reakce  neuspokojí, najděte si jiného.

Ve Vašem případě by snad byla nejlepší varianta nechat si zhotovit na práci bifokální brýle - na blízko 1,5 D na počítač a na ještě kratší vzdálenost 2,5 D na čtení a psaní. Odpověď  na vaši otázku potom zní, že vada není ve vás, u multifokálních brýlí musí být splněna podmínka rovnoběžnosti pro všechny korekce a brýle fungují jen při pohledu přímo. Pokud jde o vaše stálé bolesti hlavy, příčin může být několik. Může jít o onemocnění páteře nebo svalstva a nebo o reakci na opakované jednostranné, byť mírné zatěžování. Proto si zkontrolujte, zda u svého počítače sedíte správně. Zda máte obrazovku, klávesnici a rukopis ve správné poloze, asi 50 cm od očí. Dále je třeba, abyste nepracovala nepřetržitě, ale dodržovala po každých dvou hodinách práce alespoň krátké přestávky. Vstaňte od stolu, protáhněte se, vyvětrejte místnost. Naučte se a provádějte několik dechových jógových cviků. Pomohou vám i cviky z klasického repertoáru. Máte-li židli bez koleček, zkuste například osvědčené cviky na krční páteř. Například:

  • Posaďte se rovně na židli a ruce položte na ramena co nejblíže ke krku. Prsty směřují k lopatkám. Hlavu a krk pomalu tlačte dozadu. Opakujte čtyřikrát. Poté totéž v opačném směru, hlavu a krk tlačte dopředu. V každé krajní poloze opakovaně zapružte. Při pohybu vpřed se opírejte o dlaně, při pohybu vzad o prsty. Při cviku dbejte na to, abyste hlavu držela rovně, nepředkláněla ji ani nezakláněla.
  • Opřete se pohodlně o opěradlo, trup držte vzpřímený, ramena tlačte dolů a hlavu vytahujte vzhůru. Opakovaně  provádějte předklon, záklon, úklony a otáčejte hlavu v obou směrech.

K protažení namáhavého přechodu z krční na hrudní páteř pomáhá:

  • Ruce dejte do zátylku a v maximálním předklonu krční páteře otáčejte hlavu kolem osy páteře ke stranám. V krajní poloze opakovaně zapružte. Před tím lze ještě asi na pět vteřin mírně zatlačit temenem hlavy proti dlaním.
  • Ve vzpřímeném sedu přitlačte bradu co nejvíc ke hrudi, ruce volně svěšené podél těla. Provádějte velmi zvolna rotaci hlavy do krajní polohy. Opakujte 4-6x.
  • Ve vzpřímeném sedu rozpažte ve výši ramen. Roztáhněte prsty a natočte dlaně tak, aby jeden palec směřoval nahoru a druhý dolů. Hlavu otočte do krajní polohy k té ruce, kde je palec dole. Velmi pomalu a rytmicky otáčejte hlavu na opačnou stranu, současně otáčejte i dlaně. Hlavu při otáčení lehce posunujte k ruce.

Z dalších  účinných cviků lze doporučit:

  • Posaďte se na židli s pevným opěradlem. Podle místa, které potřebujete uvolnit, zvolte jeho výšku. Paže visí volně podél těla. Pohodlně se opřete, ale neprohýbejte. Při nádechu se uvolněte, při výdechu současně tlačte dozadu hlavu, ramena, paže a část páteře nad opěradlem. Hlavu nezaklánějte!
  • Usaďte se na židli proti stěně. Kolena se stěny lehce dotýkají. Hlavu opřete čelem do dlaní a položte na stěnu. Při pomalém hlubokém nádechu vyhrbte záda. Při výdechu se prohněte tak, aby se hrudník přiblížil co nejvíc ke stěně. Uvolňovací cvičení je možné provádět při únavě, ovšem mnohem účinnější jsou, provádí-li se preventivně. Účinná jsou zejména tehdy, jestliže se provádí pravidelně a několikrát denně.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail