Zdravotní důvody brání zaměstnanci nosit bezpečnostní obuv

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl Ing. Karel Škréta.

Mám nosit dle kategorizace prací povinnou bezpečnostní obuv S1, která má být opatřena ocelovou špičkou. Většina prací probíhá ve skladu, kde také jezdím ve vysokozdvižném vozíku. Mám ale problémy s výrůstky na chodidle a ocelová špička mi vadí. Ortoped mi vydal potvrzení, že není možný pobyt v botě s kovovou pevnou špičkou, ale mám mít obuv zdravotní. Nevím o zdravotní a zároveň bezpečnostní obuvi. Pokud chci nadále u zaměstnavatele pracovat, musím si pořídit nějakou jinou obuv, která splňuje S1 nebo mohu mít obuv pouze zdravotní, která tyto podmínky nesplňuje? Co z toho pro mě a zaměstnavatele plyne? Zaměstnavatel tvrdí, že bezpečnost je na 1. místě a provoz bezpečnostní obuv vyžaduje. Může mi dát výpověď? Jak se to dá vyřešit pro obě strany?

Zaměstnavatel má odpovědnost za své zaměstnance, za odstraňování rizik i za vybavení zaměstnanců osobními ochrannými pracovními prostředky. Pokud tedy z jeho vyhodnocení rizik pro výběr a použití OOPP vyplynula potřeba používat na příslušném pracovišti bezpečnostní obuv kategorie S1,  znamená to, že tato obuv musí poskytovat nejen ochranu prstů tužinkou, ale také další ochranné vlastnosti  - uzavřená oblast paty, antistatické vlastnosti, absorpce energie v oblasti paty a odolnost proti palivovým olejům. Běžná zdravotní obuv takové ochranné vlastnosti nemá. Pokud zaměstnanec nemůže používat potřebné OOPP, nemůže příslušnou práci provádět. Je tedy potřeba hledat jiné, například organizační řešení.

Autor článku: 

Komentáře

Organizační opatření nelze uplatnit

23.11.2015 - 11:13 Petr Petrik
Dobrý den, Jedná se o dlouhodobý, ne-li trvalý stav. Na jinou práci nemohu zaměstnace převést. Jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance a mohu dát zaměstnanci výpověď? Děkuji za odpověď PetrikPe

Organizační opatření neexistuje

15.12.2016 - 14:17 Bára Jakubčíková
Dobrý den, mám stejný problém. Dle nové směrnice o poskytování OOPP máme nově na všech pracovištích bezpečnostní obuv, tedy všichni mají obuv s kovovou špičkou. Zaměstnanci si začínají stěžovat a nosit potvrzení od ortopedů o znemožnění pracovní činnosti v těchto botách. Pokud tedy zaměstnance vyhodím - musím mu i tak vyplatit 12 platů?

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail