Zaměstnavatel neplatí zdravotní sestře všechny odpracované hodiny

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Přítelkyně pracuje jako zdravotní sestra v nemocnici. Každých 14 dní má buď v sobotu nebo v neděli pracovní dobu od 9 hod. ráno do 9 hod. dalšího dne! Zaměstnavatel jí ale platí pouze 12 hodin. Když jde přítelkyně na dvanáctihodinovou noční  službu, tak má zaplaceno jen 7 hod. a 5 hod. je placeno jako pracovní pohotovost. Co máme dělat, přítelkyně začíná mít zdravotní problémy.

Prosím Vás, já nevím, jak mám účinně poradit. V daném případě je třeba se bránit a bránit. Výkaz směn a kniha docházky ukazuje odpracovaných 24 hodin, tak je zaměstnavatel musí proplatit. To jinak nejde, to je jinak vykořisťování, zaměstnavatel si přisvojuje mzdu za řádně vykonanou práci. Tomu se říká nucená práce a ta je zakázána na základě Úmluvy mezinárodní organizace práce č. 29 o nucené nebo povinné práci, která byla publikována ve Sbírce zákonů pod č. 506/1990 Sb. a podle Ústavy má větší sílu než zákon. Navíc pohotovost na pracovišti se nyní držet již nesmí. Podle výslovné definice pojmu pracovní pohotovost je  pracovní pohotovostí doba, v níž je zaměstnanec připraven k případnému výkonu práce podle pracovní smlouvy, která musí být v případě naléhavé potřeby vykonána nad rámec jeho rozvrhu pracovních směn. Pracovní pohotovost může být jen na jiném místě dohodnutém se zaměstnancem, odlišném od pracovišť zaměstnavatele. O pracovní pohotovost se tedy jedná, pokud má zaměstnanec sjednáno se zaměstnavatelem, že bude doma a do půl hodiny na zavolání se dostaví na pracoviště.

Pokud si Vaše přítelkyně nepomůže sama jednáním se zaměstnavatelem, pak doporučuji dvě možnosti. Jednak se obrátit na Odborový svaz pracovníků zdravotnictví a sociální péče, který sídlí na adrese Koněvova 54, Praha 3 (www.oszsp.cz) a ti působí ve všech nemocnicích. Když byste vylíčili situaci, tak se domnívám, že by se Vaší přítelkyně ujali, i když asi není členkou odborů. Druhou alternativou je obrátit se na na Státní úřad inspekce práce, resp. na  příslušné územní pracoviště inspekce práce (seznam územních pracovišť najdete na této adrese). Ale ani odbory ani inspekce práce nedají Vaší přítelkyni mzdu za vykonanou práci, o to by se musela v případě, že by to zaměstnavatel dobrovolně neuznal, soudit. Nic jiného v dané situaci radit nelze.

Autor článku: 

Komentáře

To byste se divili....

05.05.2009 - 11:10 Anopheles
V nemocnicích, ačkoliv už dávno platí nový Zákoník práce, kde se výlučně píše o tom, co je to pohotovost a že každý pobyt na pracovišti je výkon práce s povinností plně hradit veškerou mzdu dle zákona, co vše jsou schopni personalistné, aby ušetřili na mzdách, vnutit svým zaměstnancům. A ti jsou jako ovce. Jsou rádi za každou korunu a nikdo se nikdy nebude bránit na odborech. Protože ono je to jako u holičů. Ve zdravotnictví jsou tak mizerné mzdy, protože každý ví, že si na tzv. službách vydělá slušné peníze navíc. Jenom díky tomu splácí hypotéku apod. Bez služeb, i když jsou nezákonné, jsou všichni zdravotníci žebráci....

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail