Zaměstnanec se nedostavil na prohlídku. Může na pracoviště?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Jak bychom měli postupovat, pokud se zaměstnanec nedostaví k lékařské prohlídce a brzy mu již vyprší platnost periodické prohlídky. Může na pracoviště?

Povinnost odstavit se k lékařské preventivní prohlídce je zákonná povinnost každého zaměstnance (viz § 106 zákoníku práce). Proto také porušení této povinnosti je porušení povinností vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci podle § 52 písm. g) zákoníku práce a zaměstnanci může ze strany zaměstnavatele hrozit i možnost výpovědi. Jestli zaměstnanec může v době, kdy platnost jedné prohlídky vyprší a on nemá ještě absolvovanou navazující prohlídku, to já „od zeleného stolu“ posoudit nemohu, to si musí rozhodnout výhradně zaměstnavatel, protože on odpovídá za bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců. V daném případě bude asi nejvíc záležet na tom, o jakou práci se jedná, jestli se jedná o nějakou práci rizikovou (např. práci v kontrolovaném pásmu apod.) nebo o práci v administrativě apod. Ale posoudit to a rozhodnout, jestli zaměstnanec může práci vykonávat dočasně i bez zdravotního posudku, musí jen a jen zaměstnavatel.

Pokud skutečně zaměstnanec zavinil, že se nedostavil na lékařskou preventivní prohlídku, pak bych doporučovala ho upozornit na možnost výpovědi podle § 52 písm. f) nebo g) ZP a následně bych mu jako zaměstnavatel nařídila dovolenou do doby, než bude celá záležitost vyřešena. Překážka na straně zaměstnavatele to není, zaměstnavatel nic neporušil, to porušil zaměstnanec.

Autor článku: 

Komentáře

Z mého pohledu není takovýto

14.05.2010 - 09:55 Herman Riedel
Z mého pohledu není takovýto zaměstnanec zdravotně způsobilý a to z důvodu §103 odst. a) Zák. práce (Zaměstnavatel je povinen nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával zakázané práce a práce jejichž náročnost by odpovídala jeho schopnostem a zdravotní způsobilosti). Nedovedu si představit situaci, kdy by zaměstnavatel sám rozhodl, zda daný zaměstnanec může nebo nemůže pokračovat v práci - to dle mého názoru může jenom lékař ZPP:

Re:

18.05.2010 - 10:48 Iveta Vanhova
Souhlasím s kolegou Riedelem. Podobný problém jsme řešili i u nás ve firmě a po dohodě se závodním lékařem k tomu přistupujeme podobně. A nejsme jediní, dle mých informací, České Dráhy také nevpouští zaměstnance, který nepodstoupil preventivní prohlídku na pracoviště.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail