Zaměstnanec pracoval krátce. Jak odškodnit pracovní úraz?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl JUDr. Zdeněk Přeslička.

Zaměstnanec na dohodu o provedení práce s dobou trvání od 1.7. do 31.7.2014 měl 10.7. pracovní úraz. Jak máme tento úraz odškodnit? V době od 1. do 10.7. byl jeho příjem pod 10 000 Kč. Je placený hodinovou mzdou.

Náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti přísluší zaměstnanci ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání a plnou výší náhrady mzdy nebo platu a plnou výší nemocenského. Náhrada za ztrátu na výdělku přísluší zaměstnanci do výše jeho průměrného výdělku před vznikem škody i za dobu, kdy mu v době prvních 3 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti nenáleží nemocenské nebo kdy mu nepřísluší náhrada mzdy nebo platu.Vzhledem k výši dosaženého výdělku před vznikem pracovního úrazu nevznikla zaměstnanci účast na nemocenském pojištění, proto mu nevznikne nárok na nemocenské a s ohledem na § 192 zákoníku práce ani nárok na náhradu mzdy nebo platu při pracovní neschopnosti. Náhradu za ztrátu na výdělku tedy obdrží za celou dobu pracovní neschopnosti od prvního dne až do 31.7., kdy měl pracovněprávní vztah končit. Protože zaměstnanec v rozhodné době před vznikem škody neodpracoval alespoň 21 dnů, stanoví se výše náhrady z pravděpodobného výdělku.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail