Výběr z diskusí na Euroshnet v druhé polovině roku 2010

Také v druhé části roku 2010 se na diskusním fóru Euroshnet (www.euroshnet.eu) objevila řada zajímavých informací. V tomto článku upozorníme na diskusi v chráněné části fóra, která není pro běžné uživatele přístupná.

Jedno z témat se týkalo bezpečnostní obuvi. Ve Francii byly zaznamenány úrazy, kdy došlo na stavbě k propíchnutí podrážky a vnitřní stélky, která nebyla kovová, ale plastová. Při zkouškách, které se používají při posuzování odolnosti bezpečnostní obuvi proti propíchnutí, jsou podle příslušné evropské normy používány normalizované propichovací nástroje, které však nepostihují všechna rizika, která se na stavbách vyskytují. Například hřebíky, používané v nastřelovacích přístrojích, jsou tenčí, než uvádí norma a mohou proto proniknout do podrážky i plastové stélky. Například v Rakousku jsou proto pro práci na střechách, kde se mohou nastřelovací hřeby vyskytovat, povoleny v obuvi pouze ocelové stélky.

Obecně lze říci, že výběr stélky a následně i obuvi, by měl vycházet z analýzy rizik na daném pracovišti. Problematice rozdílů mezi požadavky na zkoušení bezpečnostní obuvi a reálnými riziky, s nimiž se lze setkat v praxi, se věnuje výzkumná zpráva Finského institutu pracovního lékařství

V říjnu 2010 se v belgických Bruggách konala evropská konference Ergonomie v Evropě a pro Evropu (Ergonomics in and for Europe) s tématem Kvalita života  - sociální, ekonomické a ergonomické výzvy pro stárnoucí generaci pracovníků. Odkaz na Federaci evropských ergonomických společností je http://www.fees-network.org.

Na jaře letošního roku Evropská komise vyzvala evropskou veřejnost k předložení připomínek k plánované reorganizaci evropského systému pro normalizaci. Společnosti, organizace, orgány veřejné správy a soukromé osoby měly možnost odpovědět na otázky Komise a vyjádřit svůj názor na evropský systém pro normalizaci. Plnou verzi výsledků veřejné konzultace lze nalézt na internetových stránkách Evropské komise. Celkem bylo doručeno 480 souborů připomínek z 28 zemí. Shrnutí výsledků je zde.

Francouzský institut INRS připravuje konferenci o rizicích spojených s nanočásticemi a nanotechnologiemi. Měla by se konat ve dnech 5. až 7. dubna 2011 v Nancy, viz leták se základními informacemi.

Na stránkách CEN jsou informace o problematice systémů řízení kvality, životního prostředí a bezpečnosti práce (ISO řady 9000, 14000 a 18000). Malé a střední podniky často nemají kapacitu pro přípravu na certifikaci v uvedeném rozsahu a nemohou si dovolit vlastní specialisty z těchto oblastí. Z toho vyplynula potřeba stanovit požadavky na konzultanty, kteří by podobné služby mohli poskytovat externě. Vzniká proto návrh příručky „Pokyny pro výběr poradců poradenství malých a středních podniků v oblasti integrovaných systémů řízení kvality, životního prostředí a BOZ“

Euroshnet také upozorňuje na webové stránky www.safequarry.com. Jsou zde prezentovány osvědčené postupy a příklady správné praxe týkající se nejrůznějších strojů a zařízení.

Informace z diskusního fóra budou pokračovat i v roce 2011.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail