Vliv používání ochranných oděvů na schopnost výkonu mentálních a fyzických úkolů

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i. v rámci jednoho ze svých úkolů testoval vliv používání ochranných oděvů na schopnost výkonu mentálních a fyzických úkolů. Dvanáct pokusných osob ve čtyřech různých ochranných oděvech vykonávalo za standardních podmínek úkoly náročné na soustředění a postřeh, kombinované s fyzickým cvičením. První vyhodnocení a popis průběhu zkoušek naleznete v tomto Tématu týdne.

Úvod

Úvod

V rámci projektu zkoumání pracovní pohody a spolehlivosti člověka v pracovním systému se ve  Výzkumném ústavu bezpečnosti práce v minulých letech zkoumal vliv sálavého tepla na spolehlivost mentálního výkonu člověka v tzv. přijatelných mikroklimatických podmínkách (na základě limitních parametrů příslušné legislativy). Pokusné osoby, oblečené v jednovrstvém oděvu (sportovní joggingový oblek) byly při modelové činnosti vystaveny neuniformní tepelné zátěži.

Od tohoto výzkumu se odvíjí i dílčí úkol, zabývající se vlivem používání vybraných osobních ochranných prostředků na výkon jejich uživatele. Pokusné osoby provádějící zadané činnosti jsou vystaveny konstantním mikroklimatickým podmínkám, přičemž se mění použité ochranné prostředky. Konkrétně jsou ověřovány čtyři typy ochranných oděvů, kombinované s dalšími OOPP na ochranu rukou, hlavy a dýchacích orgánů. Všechny vybrané prostředky odpovídají evropské legislativě a byla u nich posouzena shoda ve smyslu požadavků na uvádění výrobků na evropský trh.

Kromě ryze fyzicky namáhavých činností jsou zkušební osoby podrobeny také testům, které ověřují jak jejich schopnost řešit intelektuální úkoly, tak i kombinaci mentálních a  fyzických činností. Modelují se tak pracovní úkony, které by v případě práce ve ztížených podmínkách, za použití OOPP, museli provádět např. operátoři některých rizikových provozů, pracovníci provádějící a řídící práce při likvidaci různých havárií, práce s rizikem  působení chemických nebo infekčních agens, apod.

Vyhodnocování ergonomických vlastností OOPP není v příslušných evropských normách popsáno vždy dostatečně podrobně a výběr vhodných ochranných prostředků pro podobné situace se nemůže opřít o potřebné informace. Projekt by měl dát odpověď na otázku, do jaké míry jsou používáním vybraných OOPP ovlivněny fyzické a mentální schopnosti uživatelů. Výsledky je možno uvést do kontextu s paralelně zjišťovaným vlivem různých mikroklimatických podmínek. Mělo by být také ověřeno, zda stávající metodiky, uvedené v evropských normách, dostatečně přesně vypovídají o kvalitě ergonomického řešení ochranného obleku a zda je potřeba  navrhnout metodiky nové.

Získané poznatky se mohou uplatnit při správném výběru vhodných osobních ochranných prostředků pro pracovníky, kteří v nich musí vykonávat nejen fyzicky, ale také mentálně náročné činnosti. Výstupy se mohou promítnout i v návrzích změn evropských norem nebo příruček, v podkladech pro tvorbu návodů pro používání těchto výrobků a obecně v postupech pro výběr a používání OOPP se zaměřením na ochranné oděvy.

Technické požadavky na výrobky

Pro zajištění bezpečnosti výrobků, přicházejících na evropský trh, jsou používána pravidla, označovaná jako Nový přístup (New approach) [1]. Ten spočívá ve stanovení základních požadavků na bezpečnost a ochranu zdraví, obsažených v závazné evropské směrnici. Tyto požadavky jsou formulovány obvykle obecně a jsou pak doplněny dalšími zpřesňujícími specifikacemi, které lze nalézt v příslušných evropských normách, přiřazených (harmonizovaných) k dané směrnici. Normy jsou nezávazné a dávají tak možnost uplatnit i nová řešení, vycházející z nejnovějších poznatků vědy a techniky.

Pro osobní ochranné prostředky jsou základní požadavky uvedeny ve směrnici 89/686/EHS [2], zavedené v České republice zákonem č. 22/1997 Sb. [3] a nařízením vlády č. 21/2003 Sb. [4]. Harmonizovaných norem pro osobní ochranné prostředky je aktuálně 267 a jejich seznam mlze nalézt na webových stránkách Evropské komise [5].

Ergonomie ochranných oděvů

Základní požadavky na ochranné oděvy jsou uvedeny v příloze 2 směrnice a nařízení vlády. Dále se obvykle používá celá řada harmonizovaných norem. Ergonomické požadavky jsou obsaženy v základní normě pro ochranné oděvy ČSN EN 340 [6] a pak také ve specializované normě, týkající se ergonomických zásad pro OOPP - ČSN EN 13921 [7].

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail