Veřejná diskuse ke koncepčním změnám zákoníku práce

Zdroj: 

Ministerstvo práce a sociálních věcí uveřejňuje na internetových stránkách materiál, který je výsledkem práce expertního panelu složeného z odborníků na pracovní právo.

Obsahuje katalog doporučení ke změnám v zákoníku práce. Tentýž materiál byl v uplynulých měsících projednáván společnou tripartitní expertní komisí za účasti zástupců odborů a zaměstnavatelů. Shrnutí cílů, které jsou jednotlivými návrhy sledovány

  1. Flexibilita (pružnost) pracovního poměru – právní úprava má být střídmá, silnější důraz se má klást na smluvní utváření pracovních podmínek, aby lépe vyhovovaly měnícím se hospodářským a technickým požadavkům, více se má respektovat obecný princip autonomie vůle
    subjektů pracovního práva při zachování nezbytné míry ochrany zaměstnance jako fakticky slabšího subjektu.
  2. Liberalizace právní úpravy pracovního práva – musí dojít k revizi institutů pracovního práva z pohledu účelu, který sledují. Spočívá-li zjištěný účel v ochraně zaměstnance, která se nejeví jako důvodná (či je přímo přehnaná), má být zrušena.
  3. Zpřesnění právní úpravy – ustanovení, která se v praxi ukázala jako výkladově problematická, mají být zpřesněna, přeformulována, nebo doplněna o výkladové pravidlo.
  4. Vyčištění textu zákona – zejména od nadbytečných (proklamativních a balastních) ustanovení.

Nyní tento materiál předkládáme k veřejné diskuzi. Po jeho uveřejnění na webu MPSV bude možné zasílat podněty a připomínky do 28. října 2008 na emailovou adresu zakonik.prace@mpsv.cz.

Přehled námětů ke koncepčním změnám v zákoníku práce 
Vztah občanského zákoníku k zákoníku práce 

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail