Ve světě je přes 600 milionů lidí, kteří pracují přesčas

Zdroj: 

Délka pracovního týdne se liší v mnoha zemích světa. Čím je pracovní doba kratší, tím víc to prospívá zdraví zaměstnanců i jejich životu, snižuje se výskyt pracovních úrazů a roste produktivita práce.

Zhruba 22 procent zaměstnanců na celém světě tráví v práci více než 48 hodin týdně, což je ve většině zemí standardní délka pracovního týdne. Problém se týká asi 614 milionů lidí, kteří často překračují pracovní dobu jen proto, aby měli na živobytí. Zjistila to studie, kterou zveřejnila Mezinárodní organizace práce (ILO). Nejhůře ze srovnání vychází jihoamerické Peru.

Nezáleží příliš na tom, v jaké zemi se zaměstnanec nachází. S problémy tohoto druhu se potýkají všechny země, i když nejvíce takových případů je v málo rozvinutých zemích. Údaje, které ILO shromáždila, se vztahují převážně k rokům 2004 a 2005.

V Peru pracuje přesčas 50,9 procenta zaměstnanců, hned těsně druhá je ale Jižní Korea, kde v práci zůstává přesčas 49,5 procenta lidí. Na třetím místě je s mírným odstupem Thajsko, kde tento údaj činí 46,7 procenta. Srovnání ale nemá ideální vypovídací schopnost, protože data za některé země jsou starší a někde je i odlišná délka běžného pracovního týdne.

"Celkové výsledky studie jsou bezpochyby znepokojující," řekl spoluautor studie Jon C. Messenger. Kratší pracovní doba přitom prospívá zdraví zaměstnanců i jejich rodinnému životu, snižuje výskyt pracovních úrazů, ale vede i k růstu produktivity práce a odbourává nerovnoprávnost mezi pohlavím zaměstnanců.

Ve zpracovatelských firmách se pracuje od 35 do 45 hodin, velmi ale záleží na zemi, kde se zaměstnanec nachází. V rozvojových zemích je pracovní doba obvykle delší a třeba v latinskoamerické Kostarice měl pracovní týden pro zaměstnance výrobních provozů v průměru 50 hodin. V tureckých továrnách se pracovalo 52,2 hodiny týdně, údaje jsou ale za rok 2003. Trendem je podle ILO zkracování pracovního týdne, což ale vždy neplatí o rozvojových zemích.

Z podobných důvodů je třeba jinak hodnotit situaci ve vyspělých zemích. V těch je pracovní týden v řadě případů kratší než 48 hodin. Z tohoto pohledu vychází nejhůře Británie, kde přesčas pracovalo 25,7 procenta zaměstnanců, dále Izrael (25,5 %), Austrálie (20,4 %), Švýcarsko (19,2 %), anebo Spojené státy (18,1 %).

ZDROJ:
Ve světě je přes 600 milionů lidí, kteří pracují přesčas. HRM, č. 4, 2007, s. 6.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail