Vánoce jsou tady, prožijme je bezpečně!

Zdroj: 

Toho nechtěného, co by se nám mohlo v adventním čase, během Vánoc i krátce po nich přihodit, je dost. Požár od zapomenuté svíčky, pád ze schůdků či rozviklané židle při vánočním úklidu a chystání výzdoby, pořezané prsty při přípravě štědrovečerní večeře, zraněné dítě, které jsme nechali bez dozoru, zapíchnutá kost v krku při konzumaci štědrovečerní večeře, amputace prstů při manipulaci se zábavní pyrotechnikou.

Takto bychom mohli pokračovat dále. V práci by to mohlo být zranění na vánočním večírku či při cestě z něj ne zcela ve střízlivém stavu. Ve výčtu svátečních těžkostí nechybí ani hádky mezi partnery či jinými rodinnými příslušníky. Zde si musíme uvědomit, že právě v tomto čase bychom měli být spíše naladěni ke smíru, než jindy. Vždyť jsou přece Vánoce.

Před Vánoci, mezi svátky i o Silvestru se však také stávají běžné úrazy v práci anebo ty zcela kuriózní. Jeden z nich jsme našli v našem archivu. Postižený, poté co se probral v nemocnici, o něm hovořil následovně: „Toho dne jsem pracoval zcela sám na stavbě domu. Po dokončení práce mi zbylo asi 250 kg cihel na střeše. Sešel jsem tedy dolů, tam jsem přes kladku vytáhl nahoru po laně prázdný sud, do něhož jsem hodlal uložit zbývající cihly. Lano jsem dole pevně zabezpečil a šel jsem na střechu naložit cihly do sudu.

Po naložení všech cihel jsem sešel opět dolů, abych spustil sud s cihlami. Vážím pouze 75 kg. V momentě, kdy jsem lano odvázal a držel jen v ruce, jsem se ujistil o působení gravitace. Výše jsem napsal, že sud, který sám o sobě váží 25 kg, byl naložen 250 kg cihel. Jak si jistě domyslíte sami, moje váha by nemohla udržet tak těžký sud a než jsem si to uvědomil, byl jsem v prudkém pohybu vzhůru a sud, který byl na úrovni střechy, naopak v prudkém pohybu dolů. Zhruba na úrovni 3. patra jsem se setkal s protipohybujícím se sudem, od čehož mám naraženou hlavu a zlomeniny krku a lícní kosti.

Dále jsem pokračoval směrem vzhůru, až jsem se zastavil s prsty v kladce. I přes velkou bolest jsem se však držel lana. V tom samém momentě sud s cihlami dopadl na zem a rozbilo se mu dno. Výše jsem napsal, že sud sám o sobě váží 25 kg a já 75 kg. Působení gravitace pokračovalo dále a situace, kdy já se 75 kg jsem nahoře a sud vážící pouze 25 kg dole, nemohla setrvat. A tak jsem se v mžiku ocitl v prudkém pohybu dolů a prázdný sud v prudkém pohybu naopak nahoru. Zhruba na úrovni 3. patra jsem se opět setkal se sudem, tentokrát prázdným. To mi způsobilo zlomeniny obou kotníků.

Dále jsem pokračoval směrem dolů, kde jsem prudce narazil na zem, což způsobilo rozdrcení kolen a sedací kloub. V bolestech a bez vůle jsem pustil lano, na jehož druhém konci přes kladku visel prázdný sud bez dna. Působením gravitace se ocitl v prudkém pohybu dolů, přesně do míst, kde jsem bezvládně ležel."

Tak ať se vám nic podobného nepřihodí. Krásné Vánoce a bezpečný nový rok přeje redakce BOZPinfo.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail