V práci můžeme na WC pouze o přestávkách. Co s tím?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl JUDr. Pavel Kučina.

V práci můžeme použít WC v průběhu pracovní směny (7,5 hod) pouze o přestávkách. Kromě třicetiminutové pauzy máme ještě dvě osmiminutové (po 2,5 hodinách) a použití WC si máme "naprogramovat" do přestávek. Na směně pracuje cca 50 žen a má k dispozici 5 kabinek. Jak se proti tomu můžeme bránit?

Otázka možnosti opuštění pracoviště z důvodu jedné ze základních fyziologických potřeb člověka nemá řešení právní, ale etické. Zákoník práce řeší pouze přestávku v práci na jídlo a oddech, což použití WC jistě není. Pozitivním opatřením zaměstnavatele je poskytnutí dalších přestávek. Je však evidentní, že programování do časově daných přestávek může být pro někoho velice problematické a v některých případech až zdraví ohrožující. Pak je třeba tuto situaci řešit se zaměstnavatelem individuálně dohodou, případně podpořit argumentaci lékařskou zprávou.

V dotazu chybí informace o tom, v jakém pracovním režimu pracujete. Pokud by se jednalo o práci na takové pozici, při které nelze kdykoliv pracoviště opustit, měl by zaměstnavatel vytvořit systém záskoků za zaměstnance, který si potřebuje odskočit na WC.

Vybavení pracoviště sanitárními zařízeními řeší nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci. Podle § 54 odst. 7 písm. c) platí, že na 31 až 50 žen musí být na pracovišti minimálně 3 záchody (sedadla) a na každých dalších 30 žen 1 další sedadlo. V tomto směru váš zaměstnavatel právní normu plní.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail