Uzavření provozovny a náhrada za ztrátu na výdělku

Zdroj: 

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Od roku 2009 mám uznanou nemoc z povolání. Po celou dobu jsem zaměstnaná a pojišťovna vyplácí náhradu za ztrátu na výdělku. Nyní u nás v zaměstnání hrozí uzavření provozovny. Když půjdu na úřad práce, bude pojišťovna stále vyplácet náhradu za ztrátu na výdělku, který jsem měla v zaměstnání, kde jsem utrpěla nemoc z povolání? 

Pokud byste šla na úřad práce, tak se bude postupovat podle druhé věty § 271b odst. 3 zákoníku práce: „Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity podle odstavce 1 přísluší i zaměstnanci, který je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání; za výdělek po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání se považuje výdělek ve výši minimální mzdy platné v den prvního zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. Pobíral-li zaměstnanec před tím, než se stal uchazečem o zaměstnání, náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti, přísluší mu tato náhrada v takové výši, ve které mu na ni vzniklo právo za trvání pracovního poměru nebo právních vztahů založených dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr.“

Z uvedeného vyplývá, že budete stále pobírat náhradu ve výši, kterou jste pobírala, když jste byla zaměstnaná. Podpora v nezaměstnanosti je dávka z jiného systému, ta nijak výši náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti neovlivní. Tu budete dostávat navíc. 

Pokud si najdete novou práci, tak se bude vycházet z tzv. stop výdělku, to znamená z částek průměrného výdělku a z částky náhrady, kterou jste pobírala u původního zaměstnavatele.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Nové příspěvky publikované na informačním serveru BOZPinfo.cz

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail