Už jste slyšeli naše podcasty?

Zdroj: 

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i., zahájil produkci podcastů v rámci projektu Bezpečnost práce ve sportu, jehož cílem je zmapování relevantní právní úpravy a judikatury v ČR se zřetelem na nejčastější úrazy, zejména v podmínkách sportovních fotbalových organizací. Tématem dalšího podcastu byla psychosociální rizika. Co dalšího se chystá, se dozvíte na konci článku. 

Termín podcast vychází z výrazu podcasting, které je složením názvu přehrávače iPod a anglickým slovem pro vysílání -  broadcasting. Název se vžil i přesto, že je zavádějící, protože k využívání podcastingu není iPod potřeba, ani se nejedná o vysílání v tradičním slova smyslu. Čeština přejala tento anglický výraz v podstatě beze změny.

Letem světem o podcastech

  • Podcast je pravidelný audio nebo videopořad na specifické téma, který si může posluchač kdykoli pustit. Stačí si stáhnout aplikaci, nastavit si odběr a nová epizoda se uživateli vždy ukáže nebo rovnou stáhne.
  • Podcasty mohou být bezedným zdrojem informací a inspirace, díky kterým se posluchači mohou dozvědět spoustu věcí bez ohledu na místo a čas. Většinou jde o rozhovory se zajímavými osobnostmi z nejrůznějších oborů. Můžete tak třeba nahlédnout do světa špičkových sportovců, úspěšných podnikatelů nebo se dozvědět osobní příběh bezdomovce.
  • Podcasty vám mohou vyplnit čas, který byste jinak promarnili. Můžete tak využít čas strávený cestou do práce či do školy, čekáním ve frontě či žehlením i k poslechu zajímavých informací a rozšířit si tak svoje obzory.
  • Na trhu existuje široká řada aplikací, ve kterých si vybrané podcasty poslechnete. Záleží na používaném operačním systému vašeho zařízení - iPhon nebo iPad používá aplikaci Podcasty či Overcast. Telefon s Androidem používá např. Pocket Casts (appka dostupná i pro iPhony a Windows telefony), Player FM či Google Podcasts. Hodně podcastů najdete i na Spotify, YouTube nebo na Soundcloudu. Aplikace stačí stáhnout, nainstalovat a vybrat si pořady, které chcete poslouchat.

Kde naše podcasty najdete

Úložištěm našich podcastů je platforma Buzzsprout, kde zatím najdete 5 podcastů.

Vše o našich podcastech najdete na webové stránce VÚBP v sekci podcasty.

 

Bezpečnost práce ve sportu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i., zahájil produkci podcastů v rámci projektu Bezpečnost práce ve sportu, jehož cílem je zmapování relevantní právní úpravy a judikatury v ČR se zřetelem na nejčastější úrazy, zejména v podmínkách sportovních fotbalových organizací. Důraz je kladen na úroveň, kdy sportovci jsou v určitém zaměstnaneckém poměru k danému sportovnímu subjektu, přičemž do celého systému vstupují dále trenéři, vedoucí, zástupci organizátorů soutěží a další zástupci sportovních subjektů, kteří jsou na straně zaměstnavatelů. Stěžejním cílem projektu je návrh odpovídajícího nastavení bezpečnosti práce v tomto systému a související doporučení pro sportovní subjekty.

Příznivci bezpečného fotbalu si mohou poslechnout tyto podcasty:

  • Právní úpravy a judikatura v ČR (ve sportu fotbal) – v podcastu uslyšíte právníky, přední speciality na sportovní právo v České republice a zástupce České asociace fotbalových hráčů.
  • Systémová preventivní opatření vedoucí k omezení úrazovosti při fotbalu – v podcastu uslyšíte zástupce fotbalových agentů profesionálních hráčů FIFA, zástupce rodičů nejmenších fotbalistů a zástupce profesionálních „bezpečáků“ se znalostí sportovního prostředí a obzvláště fotbalu.
  • Sportovní a úrazová anamnéza u fotbalisty – covid-19 – téma číslo jedna posledních dnů a Náhlá srdeční smrt (ve sportu fotbal) – v podcastu uslyšíte Jana Suchopárka (český fotbalový obránce a reprezentant, který je od roku 2016 trenérem české reprezentace U19), zástupce sportovních lékařů – lékař české fotbalové reprezentace U19, a dnes již bývalého fotbalistu, který přímo na fotbalové hřišti upadl do kómatu.
  • Techniky cílené redukce stresu a zlepšení spánku jako metoda prevence zranění u fotbalistů – v podcastu uslyšíte Mgr. Kamila Poláka, který je vedoucím oddělení specializované metodiky, který školí příslušníky a zaměstnance rezortu Ministerstva vnitra v problematice zvyšování psychické odolnosti. Pracuje také jako kouč u našich olympioniků a špičkových sportovců. Se svým týmem získal dvě evropská ocenění za projekty OPTIMA a DETOXIKON.
  • Jak na prevenci úrazů a trvalých následkův podcastu uslyšíte Jakuba Diviše, fotbalového brankáře - od začátku letošního roku hráč klubu FK Mladá Boleslav. Mimo ČR působil na klubové úrovni na Slovensku, ve Skotsku a v Bulharsku. Jakub se v listopadu 2018 stal členem Výkonného výboru ČAFH – Česká asociace fotbalových hráčů, je největší organizace, která sdružuje profesionální fotbalisty působící v České republice na profesionální i amatérské úrovni a zabývá se ochranou jejich zájmů.

Zvýšení ochrany zaměstnanců v souvislosti s působením psychosociálních rizik

Tento podcast vznikl jako jeden z výstupů projektu, jehož zadavatelem je Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR a řešení se ujal Výzkumný ústav bezpečnosti práce pod vedením Mgr. et. Mgr. Josefa Senčíka ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem pod vedením MUDr. Vladimíry Lipšové z oddělení pracovního lékařství.

Podcast je zaměřen na psychosociální rizika a jejich vliv na psychické i fyzické zdraví zaměstnanců a jejich pracovní výkon. Poslechněte si pár doporučení formou osvěty pro zaměstnavatele a zaměstnance. Třeba jak zvládnout náročný stresující rozhovor nebo jak získat vnitřní rovnováhu.

Na co se můžete těšit

V nejbližší době bude zpracován podcast na téma homeworkingu, zde budou diskutována aktuálně platná právní zakotvení práce z domácího prostředí v kontextu změn daných aktuálními opatřeními Covid-19 a přechodem k digitální společnosti.

Dalším tématem k poslechu bude problematika nelegální práce s důrazem na pracovněprávní aspekty a související zajištění BOZP.

Přejeme vám příjemný poslech!

Zdroje: 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Podcasting;

https://blog.audiolibrix.cz/tema/co-je-to-podcast/;

https://leapmakers.cz/proc-a-jak-poslouchat-podcasty/.

Autor článku: 

Komentáře

Sportovní a úrazová anamnéza u fotbalisty

06.11.2021 - 10:06 Libor Sobek
Dobrý den... Velice zajímavý a pěkný podcast. Co se týká účasti zdravotníka na fotbalových zápasech si myslím, že by to měla být nedílná součást každého zápasu. Nikdo přece nepotřebuje jako asistenci posádku RLP(rychlé lékařské pomoci) nebo lékaře (když v poslední době víme, že ne vždy tam pracují kompetentní lékaři a určitě by byl problém zaplatit takovou posádku nebo lékaře na místě), za mě(a to mluvím z vlastní zkušenosti) stačí, že by na zápase byl vyškolený zdravotník s AED... a dále řádně proškolit stávající zdravotníky nejen fotbalových klubů systémem BLS+AED, což by mělo postačit do příjezdu posádky ZZS.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail