Už jste slyšeli naše podcasty?

Zdroj: 

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i., zahájil produkci podcastů v rámci projektu Bezpečnost práce ve sportu, jehož cílem je zmapování relevantní právní úpravy a judikatury v ČR se zřetelem na nejčastější úrazy, zejména v podmínkách sportovních fotbalových organizací. Tématem dalšího podcastu byla psychosociální rizika. Co dalšího se chystá, se dozvíte na konci článku. 

Termín podcast vychází z výrazu podcasting, které je složením názvu přehrávače iPod a anglickým slovem pro vysílání -  broadcasting. Název se vžil i přesto, že je zavádějící, protože k využívání podcastingu není iPod potřeba, ani se nejedná o vysílání v tradičním slova smyslu. Čeština přejala tento anglický výraz v podstatě beze změny.

Letem světem o podcastech

  • Podcast je pravidelný audio nebo videopořad na specifické téma, který si může posluchač kdykoli pustit. Stačí si stáhnout aplikaci, nastavit si odběr a nová epizoda se uživateli vždy ukáže nebo rovnou stáhne.
  • Podcasty mohou být bezedným zdrojem informací a inspirace, díky kterým se posluchači mohou dozvědět spoustu věcí bez ohledu na místo a čas. Většinou jde o rozhovory se zajímavými osobnostmi z nejrůznějších oborů. Můžete tak třeba nahlédnout do světa špičkových sportovců, úspěšných podnikatelů nebo se dozvědět osobní příběh bezdomovce.
  • Podcasty vám mohou vyplnit čas, který byste jinak promarnili. Můžete tak využít čas strávený cestou do práce či do školy, čekáním ve frontě či žehlením i k poslechu zajímavých informací a rozšířit si tak svoje obzory.
  • Na trhu existuje široká řada aplikací, ve kterých si vybrané podcasty poslechnete. Záleží na používaném operačním systému vašeho zařízení - iPhon nebo iPad používá aplikaci Podcasty či Overcast. Telefon s Androidem používá např. Pocket Casts (appka dostupná i pro iPhony a Windows telefony), Player FM či Google Podcasts. Hodně podcastů najdete i na Spotify, YouTube nebo na Soundcloudu. Aplikace stačí stáhnout, nainstalovat a vybrat si pořady, které chcete poslouchat.

Kde naše podcasty najdete

Úložištěm našich podcastů je platforma Buzzsprout, kde zatím najdete 5 podcastů.

Vše o našich podcastech najdete na webové stránce VÚBP v sekci podcasty.

 

Bezpečnost práce ve sportu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i., zahájil produkci podcastů v rámci projektu Bezpečnost práce ve sportu, jehož cílem je zmapování relevantní právní úpravy a judikatury v ČR se zřetelem na nejčastější úrazy, zejména v podmínkách sportovních fotbalových organizací. Důraz je kladen na úroveň, kdy sportovci jsou v určitém zaměstnaneckém poměru k danému sportovnímu subjektu, přičemž do celého systému vstupují dále trenéři, vedoucí, zástupci organizátorů soutěží a další zástupci sportovních subjektů, kteří jsou na straně zaměstnavatelů. Stěžejním cílem projektu je návrh odpovídajícího nastavení bezpečnosti práce v tomto systému a související doporučení pro sportovní subjekty.

Příznivci bezpečného fotbalu si mohou poslechnout tyto podcasty:

  • Právní úpravy a judikatura v ČR (ve sportu fotbal) – v podcastu uslyšíte právníky, přední speciality na sportovní právo v České republice a zástupce České asociace fotbalových hráčů.
  • Systémová preventivní opatření vedoucí k omezení úrazovosti při fotbalu – v podcastu uslyšíte zástupce fotbalových agentů profesionálních hráčů FIFA, zástupce rodičů nejmenších fotbalistů a zástupce profesionálních „bezpečáků“ se znalostí sportovního prostředí a obzvláště fotbalu.
  • Sportovní a úrazová anamnéza u fotbalisty – covid-19 – téma číslo jedna posledních dnů a Náhlá srdeční smrt (ve sportu fotbal) – v podcastu uslyšíte Jana Suchopárka (český fotbalový obránce a reprezentant, který je od roku 2016 trenérem české reprezentace U19), zástupce sportovních lékařů – lékař české fotbalové reprezentace U19, a dnes již bývalého fotbalistu, který přímo na fotbalové hřišti upadl do kómatu.
  • Techniky cílené redukce stresu a zlepšení spánku jako metoda prevence zranění u fotbalistů – v podcastu uslyšíte Mgr. Kamila Poláka, který je vedoucím oddělení specializované metodiky, který školí příslušníky a zaměstnance rezortu Ministerstva vnitra v problematice zvyšování psychické odolnosti. Pracuje také jako kouč u našich olympioniků a špičkových sportovců. Se svým týmem získal dvě evropská ocenění za projekty OPTIMA a DETOXIKON.
  • Jak na prevenci úrazů a trvalých následkův podcastu uslyšíte Jakuba Diviše, fotbalového brankáře - od začátku letošního roku hráč klubu FK Mladá Boleslav. Mimo ČR působil na klubové úrovni na Slovensku, ve Skotsku a v Bulharsku. Jakub se v listopadu 2018 stal členem Výkonného výboru ČAFH – Česká asociace fotbalových hráčů, je největší organizace, která sdružuje profesionální fotbalisty působící v České republice na profesionální i amatérské úrovni a zabývá se ochranou jejich zájmů.

Zvýšení ochrany zaměstnanců v souvislosti s působením psychosociálních rizik

Tento podcast vznikl jako jeden z výstupů projektu, jehož zadavatelem je Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR a řešení se ujal Výzkumný ústav bezpečnosti práce pod vedením Mgr. et. Mgr. Josefa Senčíka ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem pod vedením MUDr. Vladimíry Lipšové z oddělení pracovního lékařství.

Podcast je zaměřen na psychosociální rizika a jejich vliv na psychické i fyzické zdraví zaměstnanců a jejich pracovní výkon. Poslechněte si pár doporučení formou osvěty pro zaměstnavatele a zaměstnance. Třeba jak zvládnout náročný stresující rozhovor nebo jak získat vnitřní rovnováhu.

Na co se můžete těšit

V nejbližší době bude zpracován podcast na téma homeworkingu, zde budou diskutována aktuálně platná právní zakotvení práce z domácího prostředí v kontextu změn daných aktuálními opatřeními Covid-19 a přechodem k digitální společnosti.

Dalším tématem k poslechu bude problematika nelegální práce s důrazem na pracovněprávní aspekty a související zajištění BOZP.

Přejeme vám příjemný poslech!

Zdroje: 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Podcasting;

https://blog.audiolibrix.cz/tema/co-je-to-podcast/;

https://leapmakers.cz/proc-a-jak-poslouchat-podcasty/.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail