Úraz na služební cestě po výkonu práce

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Při služební cestě v zahraničí, která trvala týden se mi zhruba v polovině podvrtnul kotník. Stalo se to na cestě z hotelu do restaurace na večeři, již po výkonu práce. Zaměstnavatel rozhodl, že se nejedná o pracovní úraz. Je to správně? Díky příkazu ke služební cestě na týden jsem musel trávit i svůj volný čas v zahraničí.

Asi Vás nepotěším, ale zaměstnavatel má pravdu. Podle § 153 ZP platí, že podmínky, které mohou ovlivnit poskytování a výši cestovních náhrad, zejména dobu a místo nástupu a ukončení cesty, místo plnění pracovních úkolů, způsob dopravy a ubytování, určí předem písemně zaměstnavatel; přitom přihlíží k oprávněným zájmům zaměstnance. Zaměstnavatel Vám tedy měl správně před odjezdem na pracovní cestu vymezit od kdy do kdy budete na pracovní cestě pracovat a co je pro Vás Vaše volno, Váš odpočinek mezi směnami. Jak vyplývá z dotazu, tak Vám to zaměstnavatel takto vymezil a vzhledem k tomu, že k úrazu došlo mimo výkon práce na pracovní cestě a mimo dobu strávenou cestou  do místa a z míta pracovní cesty, které lze považovat za přímou součást pracovní cesty, nemůže se jednat o úraz pracovní. K úrazu došlo ve Vašem volnu, v době, která pro účely odškodnění se nepovažuje za přímou souvislost s pracovní cestou.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail