Tiskové prohlášení v souvislosti s explozí v kralupské rafinerii

Zdroj: 

V souvislosti s explozí nádrže na pohonné hmoty v kralupské rafinerii společnosti Unipetrol ze dne 22. 3. 2018 vydává Státní úřad inspekce práce následující prohlášení.

Prvotního šetření na místě události se dne 22. 3. 2018 ve 14 hodin zúčastnili inspektoři Oblastního inspektorátu práce pro Středočeský kraj se sídlem v Praze. K události došlo v prostorách společnosti Unipetrol RPA, s.r.o. Litvínov – odštěpeném závodu v Kralupech nad Vltavou, při opravě dlouhodobě nepoužívané nádrže, která měla spočívat v demontáži stávajících armatur určených k repasi. Na těchto činnostech se podíleli zaměstnanci 4 dodavatelských subjektů.

Vzhledem k závažnosti situace byl generálním inspektorem Státního úřadu inspekce práce sestaven speciální pracovní tým, který se v rámci šetření zaměřuje na okolnosti a příčiny vzniku smrtelných úrazů a dodržení všech pravidel bezpečnosti práce a ochrany zdraví na pracovišti. Na postupu šetření se bude i metodicky podílet Státní úřad inspekce práce.

V rámci šetření celé události se tento pracovní tým zabývá zpracováním a obsahem provozně technické dokumentace ve vazbě na prováděné činnosti během repase nádrže, dále se zaměřuje na oblast řádného proškolení zaměstnanců i dodavatelských firem, bezpečnostní předpisy, provozní dokumentaci. Inspektory zajímá i způsob stanovení rizik a opatření k těmto rizikům, která by při takovýchto činnostech mohla nastat. Šetření se rovněž zaměří i na oblast pracovněprávní, tedy zda zaměstnavatel splnil veškeré povinnosti vůči svým zaměstnancům – cizím státním příslušníkům. Speciální pracovní tým v rámci šetření spolupracuje s Policií České republiky a Hasičským záchranným sborem ČR, zejména při předávání informací. 

Pokud inspektoři shledají, že firma při manipulaci s prázdnou nádrží na pohonné hmoty pochybila, mohou uložit pokutu až do výše dvou milionů korun. Konečné závěry by měly být během dvou až tří měsíců.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail