image
šipka šipka

Fulltextové vyhledávání 2.0

Parametrické vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12
ODBORNÝ KURZ pro školitele obsluh vozíků s vlastním pohonem
13 14 15
16
Konzultační kurz pro získání odborné způsobilosti k zajišťování úkolů v prevenci rizik
17
Zkouška a periodická zkouška z odborné způsobilosti k zajišťování úkolů v prevenci rizik
Periodická zkouška z odborné způsobilosti k zajišťování úkolů v prevenci rizik
18
Zkouška a periodická zkouška z OZ k činnostem koordinátora BOZP na staveništi
Periodická zkouška z odborné způsobilosti k zajišťování úkolů v prevenci rizik
19
Preventista požární ochrany
20 21 22
23 24 25
Zkouška a periodická zkouška z odborné způsobilosti k zajišťování úkolů v prevenci rizik
26
Zkouška a periodická zkouška OZO v prevenci rizik
27 28 29
30 1 2 3
ODBORNÝ KURZ pro inspekční techniky zařízení dětských hřišť
4 5 6
Drobečková navigace

Úvod > Tematické okruhy

Tematické okruhy


  • Současné trendy a technologie

    Práce a pracoviště se neustále mění v důsledku zavádění nových informačních a komunikačních technologií, látek a pracovních procesů, změn ve složení pracovní síly a pracovního trhu a nových podob zaměstnání a organizace práce. Vznikají tak nová rizika a výzvy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví pracovníků. Je nutné je předjímat a zabývat se jimi, aby se do budoucnosti zajistila bezpečná a zdravá pracoviště. Tento tematický okruh poskytuje informace k jednotlivým tipům nově vznikajících rizik a poskytuje podklady pro jejich účinnou prevenci.

    FAQ Současné trendy a technologie Evropská agentura pro BOZP (EU-OSHA) Eurofound

  • Krizové řízení a ochrana obyvatelstva

    Krizovým řízením se rozumí souhrn řídících činností orgánů krizového řízení zaměřených na analýzu a vyhodnocení bezpečnostních rizik a plánování, organizování, realizaci a kontrolu činností prováděných v souvislosti s přípravou na KS a jejich řešením, nebo ochranou kritické infrastruktury. Úkolem krizového řízení je ochránit život a zdraví obyvatel, nedopustit degradaci života obyvatel, znečištění životního prostředí, zabránit velkým majetkovým škodám.

    Ochrana obyvatelstva: Cílem ochrany obyvatelstva je eliminovat nebo alespoň maximálně snížit následky mimořádných událostí na životy a zdraví osob a jejich majetek.

    Ochrana obyvatelstva je širokou „multiresortní“ disciplínou, kterou není možné vysvětlovat a řešit jen jako plnění úkolů civilní ochrany, zejména varování, evakuaci, ukrytí a nouzové přežití obyvatelstva, ale jako soubor činností a úkolů odpovědných orgánů veřejné správy, právnických a podnikajících fyzických osob a také občanů, které vedou k zabezpečení ochrany života, zdraví, majetku a životního prostředí, v souladu s platnými právními předpisy.

    FAQ Krizové řízení a ochrana obyvatelstva Systém krizového řízení Krizové řízení

  • Požární ochrana

    Požární ochranou se rozumí účinná ochrana života a zdraví lidí a majetku před požáry. Vychází ze zákona o požární ochraně. Zákon ukládá povinnosti pro ministerstva a jiné správní úřady, právnické a fyzické osoby, stanoví postavení a působnosti orgánů státní správy a samosprávy na úseku požární ochrany.

    Základním principem zákona ve vztahu k právnickým a podnikajícím fyzickým osobám je rozdílné nastavení po vinností v závislosti na míře požárního nebezpečí provozovaných činností. Rozsah povinností pro jednotlivé kate gorie právnických a podnikajících fyzických závisí na tom, jakou provozovanou činnost právnická nebo podnikající fyzická osoba vykonává. Zákon dále stanoví základní povinnosti fyzických osob v oblasti požární ochrany – při předcházení vzniku požáru a po vzniku požáru a rovněž určuje orgány a činnost státního požárního dozoru a stanoví postihy vyplývající z po rušení právních předpisů. Významná část zákona upravuje činnost jednotek požární ochrany.

    FAQ Požární ochrana Mimořádné události (MV ČR) Vzdělávací portál jednotek hasičské ochrany


Zobrazeno 25 - 48 položek z 1206
  • Flexinovela zákoníku práce

    Nedávno vyšla dlouho očekávaná novela zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů, tzv. flexinovela. S účinností od 1. 6. 2025 s výjimkou čl. VI bodů 2 až 17 a čl. VII, které nabývají účinnosti dnem 1. ledna 2026. Jaké zásadní změny přinesla?

    Autoři
    Redakce BOZPinfo

    Flexinovela ZP
  • Zrušení vstupních pracovnělékařských prohlídek

    Od kdy budou zrušeny vstupní pracovnělékařské prohlídky u pracovníků zařazených v kategorii 1.? Novela zákoníku práce má rozdělenou účinnost, není nám to tedy zcela jasné. V případě, kdy pracovníci vykonávají především administrativní činnost, může být tedy zrušena i smlouva s poskytovatelem PLS?

    Autoři
    Redakce BOZPinfo

  • Jak je to s bezpečností dobrovolníků pracujících s vědomím zaměstnavatele na jeho pracovišti?

    Na našem pracovišti budou bezplatně pracovat dobrovolníci z jedné organizace. Půjde o úklid zahrady. Pracovat budou děti do 15 let a jejich dospělí vedoucí. Co je potřeba z naší strany zajistit před touto činností skupiny pro případ úrazu? Kdo nese odpovědnost za případný úraz?

    Autoři
    Redakce BOZPinfo

  • Dobré rady pro mikropodniky a malé podniky

    Mikropodniky (počet zaměstnanců < 10) a malé podniky (počet zaměstnanců < 50) tvoří páteř evropské ekonomiky – představují drtivou většinu všech podniků a zaměstnávají přibližně polovinu všech pracovníků v Evropě.

    Autoři
    RILSA

  • Která povolání a jaké faktory nejčastěji ohrožují zaměstnance?

    Loni se stalo v Česku celkem 46 223 úrazů, z toho 123 smrtelných. Počet smrtelných incidentů v České republice se v posledních desetiletích snižuje. Pod 200 se dostal v roce 2003, přesto téměř každý třetí den někdo v práci zemře a denně se v zaměstnání zraní téměř 120 lidí.

    Autoři
    Evžen Staněk

  • Příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí

    Má zaměstnanec z důvodu zařazení svalové zátěže do 3. kategorie nárok na rizikový příplatek?

    Autoři
    Redakce BOZPinfo

  • Chraňte své zdraví při nakládání s přípravky na ochranu rostlin Používáte správné OOPP?

    Jedním z nejčastěji na etiketě doporučovaných opatření k ochraně zdraví osob, které nakládají s přípravky nebo vstupují do porostů ošetřených přípravky či nakládají s ošetřenými plodinami nebo jejich částmi, je používání osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP).

    Autoři
    Státní zdravotní ústav

  • Jak rozhodly soudy - přehled judikátů z oblasti nemocí z povolání publikovaných na BOZPinfo

    Od roku 2018 byly na BOZPinfo publikovány zajímavé soudní judikáty z oblasti pracovního práva. Zde je přehled těch, které se týkaly nemocí z povolání.

    Autoři
    Redakce BOZPinfo

  • Bozpík ví, jak na ergonomii – a vaše záda vám poděkují!

    Ergonomie je vědní obor, který se zabývá navrhováním pracovních podmínek, prostředí, nástrojů a procesů tak, aby odpovídaly fyzickým a psychickým schopnostem člověka.

    Autoři
    bozpIQ

  • Opětovné přijetí do pracovního poměru a pracovnělékařská prohlídka

    Musí mít zaměstnanec po opětovném přijetí do pracovního poměru znovu pracovnělékařskou prohlídku? Záleží, jak dlouhá doba uplynula. A blíží se také novinka v právní úpravě - zaměstnanci zařazeni do kat. 1. vstupní pracovnělékařskou prohlídku nebudou muset mít.

    Autoři
    Redakce BOZPinfo

  • Pálení čarodějnic: Tradice, která baví, ale vyžaduje opatrnost

    Užijte si tradiční pálení čarodějnic s ohledem na bezpečnost. Nahlaste pálení snadno online. A nezapomeňte, že od 1. března 2025 platí nové pravidlo: spalování biologického odpadu je zakázáno.

    Autoři
    HZS ČR

  • Zásady bezpečnosti práce v potravinářství

    Potravinářství je obor, kde je kromě zásad bezpečnosti práce nutné dodržovat také řadu přísných hygienických ustanovení. Zaměstnavatel je povinen vytvářet zaměstnancům bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky.


  • Zásady bezpečnosti práce ve stavebnictví

    Zaměstnavatel je povinnen vytvářet podmínky pro bezpečné, nezávadné a zdraví neohrožující pracovní prostředí vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a přijímáním opatření k prevenci rizik.


  • Osobní ochranné pracovní prostředky v zemědělství

    Nelze-li rizika odstranit nebo dostatečně omezit technickými prostředky nebo opatřeními na úseku organizace práce, je povinen zaměstnavatel poskytnout zaměstnancům osobní ochranné pracovní prostředky.


  • Osobní ochranné pracovní prostředky pro práci v lese

    Zaměstnavatel je povinen poskytovat svým zaměstnancům OOPP podle vlastního seznamu zpracovaného na základě vyhodnocení rizik a konkrétních podmínek práce.


  • Napo na pracovišti: Zábavná cesta ke zdraví a bezpečí

    BOZP je důležitým tématem nejen pro dospělé, ale i pro děti, které si už od útlého věku osvojují základní návyky a postoje. Animovaná postavička Napo a jeho přátelé představují svět bezpečnosti na pracovišti prostřednictvím krátkých, vtipných filmů, které poutavou formou upozorňují na různá rizika.


  • Osamocený zaměstnanec výdeje stravy

    Je možné, aby osamocený pracovník zvládl veškerou činnost spojenou s výdejem stravy?

    Autoři
    Redakce BOZPinfo

  • Nová pravidla pracovního volna: větší jistota při úmrtí blízké osoby, svatbě i hledání zaměstnání

    Spolu s flexinovelou zákoníku práce vstoupí 1. června 2025 v účinnost také novela nařízení vlády č. 590/2006 Sb., která upravuje okruh a rozsah osobních překážek v práci. Jaké změny přinese?

    Autoři
    MPSV

  • Školník a jeho odborná způsobilost v elektrotechnice

    Jakou odbornost v elektrotechnice musí mít školník, aby mohl vyměnit žárovku? Je to činnost, která podléhá oprávnění podle zákona č. 250/2021 Sb.

    Autoři
    Redakce BOZPinfo

  • Postup při vyplácení náhrad při pracovním úrazu

    Pokud se stane ve firmě pracovní úraz, musí zaměstnanec svůj pracovní úraz neprodleně nahlásit zaměstnavateli. Ten ho musí vyšetřit a odškodnit. Nároky vyplývající z pracovních úrazů uplatňuje poškozený zaměstnanec u odpovědného zaměstnavatele, který pojišťovně zašle potřebné dokumenty.

    Autoři
    Redakce BOZPinfo

    Pracovní úraz
  • Jak rozhodly soudy - přehled judikátů z oblasti pracovních úrazů publikovaných na BOZPinfo

    Od roku 2018 byly na BOZPinfo publikovány zajímavé soudní judikáty z oblasti pracovního práva. Zde je přehled těch, které se týkaly pracovních úrazů.

    Autoři
    Redakce BOZPinfo

  • Četnost školení první pomoci a zařazení zaměstnanců do kategorií

    Jaká je četnost školení první pomoci a může být ve firmě pověřena pouze 1 osoba, která bude proškolena? Do jaké kategorie se zařazuje logoped a do jaké recepční ve zdravotnickém zařízení? Jaké jsou lhůty jejich prohlídek?

    Autoři
    Redakce BOZPinfo

  • Kampaně BOZP pro zaměstnavatele

    V dnešní dynamicky se měnící pracovní realitě je zajištění BOZP důležitější než kdykoliv dříve. Masivní a cílené vzdělávání nejen zaměstnavatelů, ale také zaměstnanců a všech zainteresovaných stran představuje jeden z nejúčinnějších nástrojů prevence pracovních úrazů a nemocí z povolání.

    Autoři
    RILSA

  • Covid-19, nemoc z povolání

    Onemocnění covid-19 se nově řadí mezi tzv. nemoci z povolání. K uznání onemocnění covid-19 za nemoc z povolání je potřeba splnit kumulativně stanovené podmínky a případné nároky z nemoci z povolání uplatnit u zaměstnavatele.

    Autoři
    Lenka Scheu, Filip Dostál

Zobrazeno 25 - 48 položek z 1206
Generuji PDF