Kategorie Pracovněprávní vztahy se zabývá různými aspekty vztahů mezi zaměstnavateli a zaměstnanci se zaměřením na oblast BOZP. Patří sem témata jako vznik a skončení pracovního poměru, pracovní doba, dovolená, práva a povinnosti vyplývající z pracovního práva apod. Cílem je informovat zaměstnavatele, zaměstnance a odbornou veřejnost o této problematice, poskytnout přehled o aktuálních právních předpisech a poskytnout odpovědi na otázky z oblasti pracovněprávních vztahů.
FAQ Zaměstnanost a pracovně právní vztahy Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Úřad práce ČR Státní úřad inspekce práce a oblastní inspektoráty práce Ministerstvo vnitra ČR Výzkumný institut práce a sociálních věcí Česká správa sociálního zabezpečení
Zaměstnankyně měla kvůli zdravotnímu stavu od zaměstnavatele jisté úlevy při výkonu práce ostrahy majetku a osob. Poté, co zaměstnavatel začal požadovat „plný výkon“ činnosti na této pozici, ji z důvodu pozbytí zdravotní způsobilosti propustil.
Mám dotaz ohledně příplatku za dělenou směnu. Chápu, že při celém úvazku rozděleném více než dvě hodiny náleží 30 % průměrného hodinového výdělku za směnu, ale nikde nemohu najít informaci, zda při kratším úvazku je krácen i příplatek.
Státní úřad inspekce práce a oblastní inspektoráty práce se již několik let zaměřují na kontroly rovného zacházení a dodržování zákazu diskriminace, od roku 2016 se pak soustřeďují speciálně také na kontroly rovného odměňování mužů a žen, které nejprve probíhaly v souvislosti s projektem známým pod
Listina základních práv a svobod ve svém článku 26. odst. 3 větě první přiznává každému právo získávat prostředky pro své životní potřeby prací, přičemž se jedná o základní právo člověka, zařazené do kategorie hospodářských, sociálních a kulturních práv. Podle ust. § 4 odst.
Chtěl bych se zeptat, jestli jako zaměstnanec na dohodu o provedení práce mám nárok na proplacení státních svátků a příplatku za přesčasové hodiny.
Záměrem tohoto článku je přiblížit čtenáři některé legální formy výkonu práce členy rodiny podle platné právní úpravy a judikatury a odlišit je od nelegální závislé práce vykonávané mimo základní pracovněprávní vztahy, jimiž jsou podle § 3 zákoníku práce pracovní poměr a pracovněprávní vztahy
Dlouho očekávaná novela zákoníku práce vyšla pod č. 281/2023 Sb. a nabývá účinnosti 1. října 2023, s výjimkou některých ustanovení, která nabývají účinnosti 1. ledna 2024 a 1. ledna 2029.
Jsem kardiak a z důvodu bolesti na hrudi jsem musel v půlce směny odejít k lékaři. Požádal jsem o půl dne dovolené, jelikož se propustka v tomto případě nevyplatí, ale už jsem lékaře nezastihl.
Zaměstnavatel (dále žalobce) se soudil s pojišťovnou ohledně neuznání pracovního úrazu při team-buildingu. Názory soudů se v této otázce shodovaly.
Prosím o váš názor na využití pracovní doby úklidem pracoviště a vyplňováním směnového hlášení. Pracuji od 6:00 do 14:30. Zaměstnavatel požaduje pracovat do 14:30 a následné směnové hlášení, ukončení práce a úklid dělat až po 14:30.
Mám invalidní důchod, od lékaře pracovnělékařské péče mám napsáno, co nesmím dělat, přesto mě chce dát zaměstnavatel na práci mému zdravotnímu stavu nevyhovující. V podniku jsem 13 let a dosavadní práce mi vyhovovala. Mohou mi dát výpověď s odstupným?
Rád bych se informoval, co s nevyčerpanou dovolenou z minulého roku. Dovolená nebyla zaměstnavatelem do konce června nařízená a zároveň nevznikly překážky ani na straně zaměstnance, ani na straně zaměstnavatele. Zaměstnanec si dovolenou z minulého roku pouze nevybral. Jak danou situaci řešit?
Dva chlapci se poprali v hodině tělesné výchovy, když paní učitelka na chvíli opustila tělocvičnu. Poškozený žák (resp. jeho zákonní zástupci) se domáhal odškodnění, byl přesvědčen, že odpovědná je škola. Pokud by byla učitelka v tělocvičně, k úrazu by podle něj nedošlo. Jak rozhodly soudy?
Kontroly zaměřené na pracovní podmínky zaměstnanců s dočasnou ochranou z Ukrajiny jsou realizovány od 22. 4. 2022, kdy byl modifikovaný Roční program kontrolních akcí Státního úřadu inspekce práce schválen Ministerstvem práce a sociálních věcí.
Zaměstnavatel skončil pracovní poměr se zaměstnankyní ve zkušební době bez udání důvodu. Ta ovšem tvrdila, že to bylo z důvodu jejího těhotenství a požadovala náhradu nemajetkové újmy kvůli diskriminaci.
Zaměstnanec utrpěl pracovní úraz a podle lékařského posudku pozbyl dlouhodobě zdravotní způsobilost k výkonu práce. Zaměstnavatel ho nepřevedl na jinou práci, ani nedal výpověď podle § 52 písm. d) zákoníku práce. Zřejmě proto, aby mu nemusel vyplatit odstupné. Zaměstnanec se domáhal náhrady škody.
Zaměstnankyně se obrátila na soud v případě šikany ze strany svojí nadřízené. Požadovala zveřejnění omluvy a odškodné. Jak rozhodly soudy?
Při kontrolách zaměřených na oblast diskriminace a nerovného zacházení či odměňování zaměstnanců u některých zaměstnavatelů se v posledních letech objevují vnitřní předpisy vydané zaměstnavatelem s cílem významně finančně motivovat zaměstnance k vyšší výkonnosti, efektivitě a k setrvání zaměstnance
Úvodem příspěvku je nejprve potřeba zmínit, že s ohledem na hlavní důsledek práce přesčas spočívající ve zvýšení zátěže na zaměstnance, připouští zákoník práce výkon této práce jen výjimečně (viz ustanovení § 93 odst. 1). Zároveň pak v ustanovení § 114 odst.
Policy Briefs VÚBP na téma Zaměstnávání cizinců z tzv. třetích zemí: několik úvah k možným vývojovým tendencím právní úpravy.
Policy Briefs VÚBP na téma Vývoj webové stránky práce občanů EU v České republice.
Od vzniku oddělení nelegálního zaměstnávání (dále jen NLZ) se inspektoři NLZ setkávají s mnohým porušením právních předpisů, zejména pak při tzv. zastřeném zprostředkování zaměstnání.
Pracovník se domáhal odškodnění pracovního úrazu. Zjistilo se, že ač OSVČ, jeho práce vykazovala znaky závislé práce. Jak rozhodly soudy?
Jde plně nahradit utrpěnou ztrátu a bolest ze smrti blízkého člověka penězi? Družka zaměstnance, který utrpěl smrtelný pracovní úraz, tuto plnou náhradu požadovala. Jak to vyřešily soudy?
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1 - Nové Město
IČO: 00025950
DIČ: CZ00025950