image
šipka šipka

Fulltextové vyhledávání 2.0

Parametrické vyhledávání

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Tematické okruhy > Zaměstnanost a pracovně právní vztahy

Zaměstnanost a pracovně právní vztahy

Kategorie Pracovněprávní vztahy se zabývá různými aspekty vztahů mezi zaměstnavateli a zaměstnanci se zaměřením na oblast BOZP. Patří sem témata jako vznik a skončení pracovního poměru, pracovní doba, dovolená, práva a povinnosti vyplývající z pracovního práva apod. Cílem je informovat zaměstnavatele, zaměstnance a odbornou veřejnost o této problematice, poskytnout přehled o aktuálních právních předpisech a poskytnout odpovědi na otázky z oblasti pracovněprávních vztahů.

FAQ Zaměstnanost a pracovně právní vztahy Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR Úřad práce ČR Státní úřad inspekce práce a oblastní inspektoráty práce Ministerstvo vnitra ČR Výzkumný institut práce a sociálních věcí  Česká správa sociálního zabezpečení


Parametrické vyhledávání

Zobrazeno 25 - 48 položek z 172
  • Zkušenosti z kontroly rovného zacházení a zákazu diskriminace zaměřené na uplatnění kritéria věku při koncipování výše odstupného

    Podněty směřující na diskriminaci z důvodu věku patří spíše k výjimečným, proto považuji za přínosné podělit se o svou zkušenost při kontrole, při níž byla taková diskriminace prokázána, a to u příspěvkové organizace zřízené obcí, zaměstnávající větší počet pracovníků.

    Autoři
    Markéta Krätschmerová

  • Nepřiznání vyššího odstupného z důvodu nároku na starobní důchod lze považovat za diskriminaci z důvodu věku

    Zaměstnankyně, které skončil dlouhodobý pracovní poměr pro nadbytečnost, se domáhala u soudu vyššího odstupného stanoveného v kolektivní smlouvě, které jí zaměstnavatel odmítal přiznat z důvodu jejího nároku na starobní důchod. Jak rozhodly soudy?

    Autoři
    Nejvyšší soud

  • Porušení právních předpisů a pokynů BOZP, nebo lehkomyslnost?

    Zaměstnanec vinou nesprávného jednání utrpěl úraz. Z důvodu jeho odškodňování soudy rozhodovaly o tom, zdali porušil právní předpisy, nebo jednal lehkomyslně. Obojí dohromady totiž nelze.

    Autoři
    Nejvyšší soud

  • Soudní spor o neplatnost výpovědi

    Zaměstnanec uzavřel pracovní smlouvu podle práva USA. V případě výpovědi, kterou obdržel od zaměstnavatele, však soudy rozhodly o jeho ochraně podle českého práva.

    Autoři
    Nejvyšší soud ČR

  • Přestávky řidičů

    Téma přestávek řidičů stále není zcela jasné. Zaměstnavatelé často upřednostňují zisk před bezpečností zaměstnanců i ostatních účastníků silničního provozu a přestávky zaměstnancům neumožňují, nemají potřebné znalosti v oblasti BOZP nebo zaměstnancům nedávají dostatečné informace.

    Autoři
    redakce BOZPinfo

  • Institut zaručené mzdy a jeho význam ve vztahu ke mzdě minimální

    Pojem minimální mzda, zdá se, patří mezi nemnoho pojmů pracovního práva, které jsou všeobecně známy drtivé většině široké veřejnosti. Alespoň pokud možno soudit z pohovorů v rámci výběrových řízení konaných na Oblastním inspektorátu práce pro Moravskoslezský kraj a Olomoucký kraj.

    Autoři
    Petr Kaňa

  • Změny v potvrzeních o zaměstnání u dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr

    Zákon č. 285/2020 Sb., kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a některé další související zákony (dále jen zákon č. 285/2020 Sb.), přinesl významné změny do oblasti pracovního práva.

    Autoři
    Jana Zrostlíková

  • Šetření nemoci z povolání a náhrada mzdy za období zdravotní nezpůsobilosti zaměstnance

    Zaměstnanec se soudil se zaměstnavatelem o náhradu ušlé mzdy za dobu, kdy byl zdravotně nezpůsobilý, šetřila se jeho nemoc z povolání a zaměstnavatel mu nemohl přidělovat práci. Jak rozhodly soudy?

    Autoři
    Nejvyšší soud

  • Koupě podniku jako cesta k agenturním zaměstnancům?

    Koupí podniku nebo jeho části může převzít kupující (agentura práce) od prodávajícího, který není agenturou práce, mimo jiné také zaměstnance prodávajícího. Koupě a prodej podniku nebo jeho části je ve smluvní dispozici kupujícího a prodávajícího.

    Autoři
    Jana Werdanová

  • Odmítnutí pracovních povinností, údajná pracovní neschopnost a okamžité rozvázání pracovního poměru

    Společnost se přela se svým zaměstnancem o neplatnost rozvázání pracovního poměru kvůli porušení pracovních povinností vyplývajících z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem. Jak rozhodly soudy?

    Autoři
    Nejvyšší soud

  • BOZP brigádníků

    Opět nastal čas letních brigád. I přes složité období spojené s pandemií covid-19 je o pracovníky stále velký zájem, přestože pracovní trh se nyní trochu změnil. Brigádníky většinou nazýváme zaměstnance na dohody o pracovní činnosti nebo provedení práce.

    Autoři
    Kateřina Hrubá

  • Náhrada škody způsobené zaměstnancem

    Za špatně provedenou zakázku - vytištění materiálu s chybou po mně zaměstnavatel požaduje náhradu škody v hodnotě 30 tis. Kč. Problém je v tom, že by to po mně měl někdo kontrolovat, a to se nestalo, nadřízený toto nerespektuje a chce po nás, abychom si práci po sobě zkontrolovali sami.

    Autoři
    Redakce BOZPinfo

  • Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí č. 476/2024 Sb.

    Sdělení, kterým se vyhlašuje výše částky rozhodné pro účast zaměstnanců činných na základě dohody o provedení práce na nemocenském pojištění. Od 1. ledna 2025 výše částky rozhodné pro účast zaměstnanců činných na základě dohody o provedení práce na nemocenském pojištění činí 11500 Kč.


  • Vyhláška č. 474/2024 Sb.

    Vyhláška o stanovení výše paušální částky náhrady nákladů při práci na dálku pro rok 2025. Vydána na základě z. č. 262/2006 Sb.


  • Jaká jsou pravidla a na co máte nárok

    Zaregistrujete se u agentury práce, která vás pak vyšle pracovat do nějaké společnosti. Kdo je v takovém případě vaším zaměstnavatelem, na jakou mzdu máte nárok a jak je to s čerpáním dalších benefitů? Přinášíme přehled pravidel.

    Autoři
    Monika Veselíková

  • Agenturní zaměstnávání v zákoníku práce

    Za závislou práci podle § 2 se považují také případy, kdy zaměstnavatel na základě povolení podle zvláštního právního předpisu dočasně přiděluje svého zaměstnance k výkonu práce k jinému zaměstnavateli na základě ujednání v pracovní smlouvě nebo dohodě o pracovní činnosti

    Autoři
    redakce BOZPinfo

  • Problematika a zkušenosti z kontrol v oblasti zastřeného agenturního zaměstnávání

    Požadavky na zvýšení počtu pracovníků ve výrobní firmě pro určité období lze řešit legálně na základě sjednaných smluv o dočasném přidělení zaměstnance agentury práce mezi uživatelem a agenturou práce, tímto způsobem je možné zajistit větší flexibilitu pracovní síly v souladu se zákonem.

    Autoři
    redakce BOZPinfo

  • Novela zákona o zaměstnanosti přináší změny nejen u agenturního zaměstnávání

    Novela zákona o zaměstnanosti nabyla účinnosti 29. července 2017. Změny nastávají zejména u agenturního zaměstnávání, zavádí se například kauce, kterou budou muset agentury práce složit.

    Autoři
    Petr Hrabáň

  • BOZP a agenturní zaměstnanci

    Zákoník práce stanoví, že po dobu dočasného přidělení zaměstnance agentury práce k výkonu práce u uživatele vytváří příznivé pracovní podmínky a zajišťuje bezpečnost a ochranu zdraví při práci.

    Autoři
    Eva Dandová

  • Agenturní zaměstnávání

    Podmínky agenturního zaměstnávání upravuje § 307a a §§ 308–309 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů. Zprostředkování zaměstnání agenturami práce upravují §§ 58 až 66 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů.

    Autoři
    redakce BOZPinfo

  • Změny právní úpravy na poli agenturního zaměstnávání

    Agentury práce tak i nadále mohou bez omezení opakovaně uzavírat pracovní smlouvy na dobu určitou.

    Autoři
    Soňa Křůpalová

  • Pracovní doba a doba odpočinku

    Pracovní doba a doba odpočinku v zákoníku práce 

    Autoři
    redakce BOZPinfo

  • Pracovní směny

    Pracovní směna je předepsaný minimální počet hodin práce jednotlivce v jednom pracovním dni podle pracovní smlouvy; počet hodin se v různých průmyslových odvětvích liší, ale zpravidla se pohybuje mezi čtyřmi až osmi hodinami v každém intervalu 24 hodin.

    Autoři
    redakce BOZPinfo

  • Organizace práce a pracovní režimy

    Využití poznatků o vztahu člověka k pracovním podmínkám je základním předpokladem racionální organizace práce. Jde především o posouzení zvláštností a náročnosti pracovní činnosti na člověka a jeho výkonové schopnosti, tj.

    Autoři
    redakce BOZPinfo

Zobrazeno 25 - 48 položek z 172
Generuji PDF