Co vše musí zaměstnavatel zajistit v případě, že pořídí ručně vedený elektrický nízkozdvižný vozík? Jedná se o zajištění: zdravotní způsobilosti - profesní riziko obsluha a řízení motorových a elektrických vozíků a obsluha vysokozdvižných vozíků? Profesní způsobilosti - školení (návod k obsluze, rizika, způsob nabíjení apod.)? Může školit osoba pověřená zaměstnavatelem, například OZO v BOZP? Musí rovněž kvůli jednomu tomuto vozíku stanovit zaměstnavatel osobu odpovědnou za provoz vozíků, kterou musí následně prokazatelně pověřit? Dále musí zaměstnavatel obdobně pověřit kompetentní zaměstnance pro obsluhu? Je nutné zpracovat MPBP pro provoz vozíků? Případně dopravně provozní řád? Jedná se pouze o činnosti spojené s jízdou ve skladu. Je třeba zajistit něco dalšího, co jsem opomenul?
Je to tak, jak píšete. Jedná se o profesní riziko podle vyhlášky č. 79/2013 Sb., o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče, Přílohy, části II., bod 3., takže podle toho pracovnělékařskou prohlídku. Samozřejmostí je školení, které může provést například odborně způsobilá osoba v prevenci rizik (OZO v BOZP). Měla by být písemně jmenována odpovědná osoba za provoz vozíku, zde to bude zřejmě pracovník, který bude vozík obsluhovat.
Zaměstnavatel to stanoví ve vnitřní organizační směrnici, kterou může být například dopravní řád zpracovaný ve smyslu přílohy č. 1 k nařízení vlády č. 168/2002 Sb. nebo místní řád skladu zpracovaný podle čl. 4.1.1 ČSN 26 9030 Manipulační jednotky – Zásady pro tvorbu, bezpečnou manipulaci a skladování. Podle našeho názoru by mohl stačit i místní provozní bezpečnostní předpis (MPBP), pokud bude obsahovat správné náležitosti (vyznačení komunikací, ustanovení o nabíjecí stanici apod.).
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
IČO: 00025950
DIČ: CZ00025950