Těhotenství na pracovišti

Těhotné ženy - to je trend, s nímž si většina zaměstnavatelů neví rady. Řada firem má stále kulturu, která připouští diskriminaci těhotných žen.

Těhotné ženy - to je trend, s nímž si většina zaměstnavatelů neví rady.

Podle nedávného průzkumu britské charitativní organizace Tommy's každá desátá matka uvádí, že její zaměstnavatel ji nepodpořil, když byla těhotná. A každá čtvrtá uvádí, že pociťovala tlak od svých šéfů, aby pracovala stejně jako předtím, než otěhotněla. Pro každou šestou ženu bylo sdělení zaměstnavateli, že čeká dítě, jedním z nejnepříjemnějších zážitků v její kariéře. Přesto téměř tři čtvrtiny respondentek plánovaly, že se po narození dítěte vrátí do práce. Bylo to ale diktováno především finančními důvody.

Jane Brewin, CEO organizace Tommy's, řekla, že výsledky průzkumu byly "dosti šokující". Skutečnost, že mnoho interviewovaných žen muselo snášet necitlivé poznámky, podle ní ukazuje, že řada firem má stále kulturu, která připouští diskriminaci těhotných žen.

Také šetření britské komise pro rovné příležitosti (EOC) zjistilo, že téměř polovina žen (45 %), které v těhotenství pracovaly, zažila určitou formu diskriminace kvůli svému těhotenství. To představuje téměř 200 000 žen. EOC rovněž zjistila, že těhotenství a mateřství představovaly nejčastější důvod volání na její helpline v letech 2005 a 2006, přičemž tohoto tématu se týkalo každé páté volání.

Diskriminace v těhotenství má podle EOC překvapivě finanční dopad jak na zaměstnance, tak na firmy. Ženy, které jsou propuštěny kvůli těhotenství, přicházejí o 12 milionů liber ročně na podpoře v mateřství, ale nahrazení těchto žen stojí zaměstnavatele 126 milionů liber ročně.

Jestliže náklady na nahrazení těhotné zaměstnankyně jsou tak vysoké a podniky chtějí zůstat konkurenceschopné, zaměstnavatelé si nemohou dovolit nechat talenty odcházet. Jane Brewin říká: "Každý podnik by se měl snažit jednat slušně s těhotnými ženami, neboť to má pozitivní vliv jak na udržení personálu, tak na jeho pověst."̈

Mluvčí EOC ovšem připouští: "I když neslušné zacházení je časté, většina zaměstnavatelů je ochotna těhotné ženy podporovat - jen prostě nevědí jak. Také slýcháme stížnosti od zaměstnavatelů, že nemají čas a zdroje, aby se těhotnými na pracovišti zabývali."

Odpovědnost nicméně spočívá na obou stranách. Zaměstnavatelé musí být schopni klást vhodné otázky týkající se plánů zaměstnankyně do budoucna a také pochopit, jak je co nejlépe podpořit. Stejně tak zaměstnankyně musí cítit, že mohou hovořit o svém těhotenství a obavách týkajících se jejich práce. Těhotným ženám se radí, aby předložily toto téma zaměstnavateli co nejdříve a naznačily, čím mu mohou být užitečné, ale jinak než doposud.

Mluvčí EOC vítá nedávné prohlášení britské vlády, že poskytne všem nastávajícím matkám brožurku "Těhotenství na pracovišti: co potřebujete vědět", kterou mohou sdílet se zaměstnavatelem, takže obě strany budou mít jasno, pokud jde o jejich práva a povinnosti.

Diskriminace těhotných žen totiž skutečně vychází z nedostatku pochopení a předpokládaných "těžkostí" v souvislosti s dočasnou ztrátou zaměstnance. Změny v legislativě a další iniciativy mohou ale vytvořit pozitivní základ, takže nakonec ani zaměstnavatel, ani budoucí maminka se nemusí "tohoto oznámení" obávat.

Akreditační program Tommy's

Charitativní organizace Tommy's zahájila akreditační program pro podniky, které chtějí podporovat své těhotné zaměstnankyně tím, že jim poskytnou:

- nekuřácké pracovní prostředí,
- vhodné místo pro odpočinek o přestávkách,
- pracovní volno na prenatální prohlídky,
- individuální zhodnocení rizika její práce,
- výtisk rádce Tommy's pro pracující těhotnou ženu.

ZDROJ:
Těhotenství na pracovišti. In Moderní řízení [online]. Praha : Economia, 2007 [cit. 11-04-2007]. Dostupný z WWW: <http://modernirizeni.ihned.cz/3-20599750-t%EChotenstv%ED+na+pracovi%9Ati-600000_d-03>.

Komentáře

velmi aktuální článek

11.12.2007 - 19:09 johanka z arku
tedy spíše se mě týká jako nikdy, zrovna dneska jsem si vyslechla jsem pitomá, když jsem si pořídila v 26 s manželem dítě a co jsem si to dovolila. Kdo to všechno za mě udělá, a že kdyby to věděli,nevzali by mě a to u nové firmy pracuji 9 měsíců, ani jednou jsem nemarodila a snažila jsem se vždy vycházet vstříc...Co k tomu dodat. Jen se divim,že mi ještě nenabídli jít na potrat!

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail