Světla! Kamera! Filmy nominované na filmovou cenu staví potřebu bezpečnosti na pracovištích do popředí zájmu

Zdroj: 
Již druhým rokem sponzoruje Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA) v rámci kampaně Zdravé pracoviště filmovou cenu, aby odměnila nejlepší dokument, který zobrazuje jednotlivce při práci.

Cílem filmové ceny, jež je dotována částkou 8 000 EUR, je zvýšit povědomí o rizicích, kterým lidé na pracovišti čelí. Jedná se o klíčový prvek kampaně agentury EU-OSHA s názvem Zdravé pracoviště. Filmová cena bude prezentována příští měsíc na 53. mezinárodním festivalu dokumentárních a animovaných filmů v Lipsku (DOK Leipzig).

Sedm filmů, které se budou letos o cenu ucházet, tematicky pokrývá nejrůznější dopady, jež má měnící se svět práce na jednotlivce - od tlaku, kterému jsou v dnešní době vystaveny chůvy a servírky, až po průzkum nových onemocnění souvisejících se stresem. Nominované filmy jsou původem z České republiky, Německa, Švédska, Brazílie a Kanady.

Ředitel agentury EU-OSHA, Jukka Takala, uvedl, že „rizika, kterými se tyto filmy zabývají, včetně nárůstu psychosociálních rizik v globalizované ekonomice, ukazují, proč je tak důležité, abychom pracovali na vytvoření bezpečnějších, zdravějších a produktivnějších pracovišť v Evropě.“

Filmy, mezi něž patří "Wadans Welt" od Dietera Schumanna o východoněmecké loděnici v době ekonomické krize a film "Bombay X-Ray" od Ryszarda Solarza o indickém pracovníkovi se zničenými plícemi v důsledku expozice výfukovým plynům, se zabývají fyzickými a psychosociálními následky ekonomické transformace a vlivy globalizované ekonomiky na zdraví a bezpečnost pracovníků.

Film "Dish", který natočila Maya Gallus, nabízí pohled do světa servírek a zabývá se vztahem mezi pohlavím zaměstnance a pracovními podmínkami. Film Tomáše Kudrny "Mlčeti zlato (All That Glitters)" přináší svědectví o nevyřešených úmrtích pracovníků v kyrgyzském dole na těžbu zlata, jehož vlastníkem je kanadská společnost.

Filmy nominované na filmovou cenu v rámci kampaně Zdravé pracoviště byly vybrány z více než 2 000 dokumentů přihlášených na letošní ročník festivalu DOK Leipzig. Vítězný dokument vybere mezinárodní porota složená z odborníků z oblasti kinematografie a BOZP a bude vyhlášen na slavnostním předávání cen v Lipsku dne 23. října 2010.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail