Stres při práci – kampaň EU-OSHA vyzývá zaměstnavatele a pracovníky, aby jej zvládli společně

Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA) zahájila dvouletou celoevropskou kampaň "Zdravé pracoviště zvládne i stres".

Prevalence stresu při práci v Evropě je překvapivá. Nejnovější celoevropský průzkum veřejného mínění provedený agenturou EU-OSHA odhalil, že 51 % pracovníků se domnívá, že stres při práci je na jejich pracovišti běžný, a 4 z 10 pracovníků si myslí, že jejich organizace stres nezvládá dobře. Společně však mohou zaměstnavatelé a pracovníci stres při práci a psychosociální rizika úspěšně řídit a předcházet jim; právě to je cílem kampaně Zdravé pracoviště.

Důležitá data

  • Zahájení kampaně: 7. dubna 2014
  • Zahájení soutěže Ceny za správnou praxi: 15. dubna 2014
  • Evropské týdny bezpečnosti a ochrany zdraví při práci: říjen 2014 a říjen 2015
  • Slavnostní vyhlášení vítězů soutěže Ceny za správnou praxi: duben 2015
  • Summit kampaně Zdravé pracoviště: listopad 2015

Při zahájení kampaně se sešli komisař EU pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začlenění, László Andor, náměstek řeckého ministra práce a sociálních věcí, Vasilis Kegkeroglou, který zastupoval řecké předsednictví Rady EU, a ředitelka EU-OSHA, Dr. Christa Sedlatscheková. Vyzvali evropské podniky (soukromé i veřejné), aby uznaly potřebu zvládat stres při práci. Tak ochrání zdraví svých pracovníků a produktivitu svých organizací.

Komisař Andor řekl: „Řízení stresu při práci je jedním ze základních kamenů při zajišťování zdraví, bezpečnosti a pohody evropských pracovníků. Pracoviště si nemohou dovolit ignorovat stres při práci, který zvyšuje míru pracovní neschopnosti a snižuje produktivitu. Připravovaný strategický rámec EU týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na období 2014 - 20 zdůrazňuje skutečnost, že lepší ochrana duševního zdraví pracovníků je klíčovým faktorem prevence nemocí z povolání. Rámec navrhne celou škálu opatření na podporu duševního zdraví při práci, například sdílení příkladů správné praxe. Příznivé pracovní prostředí je důležité nejen proto, že umožňuje pracovníkům setrvat v zaměstnání déle. Důležité je rovněž zajistit, aby se při odchodu do důchodu stále těšili dobrému zdraví. Jsem přesvědčen, že nová kampaň agentury EU-OSHA zaměřená na stres a psychosociální rizika při práci k tomuto cíli velkou měrou přispěje.“

„Kampaň Zdravé pracoviště zvládne i stres 2014 - 2015 je vynikající příležitostí podpořit myšlenku, že evropská pracoviště musí účinně zvládat psychosociální rizika a stres při práci,“ dodal V. Kegkeroglou. „Kampaň poskytuje potřebnou podporu a pokyny zaměstnavatelům, manažerům, pracovníkům a jejich zástupcům.“

Dr. Sedlatscheková promluvila o cílech kampaně: „Navzdory čím dál tím častějšímu stresu při práci a zvyšujícím se nákladům na něj stále chybí dostatečné pochopení a pozornost věnovaná tomuto problému – průzkum ESENER provedený agenturou EU-OSHA zjistil, že více než 40 % zaměstnavatelů považuje psychosociální rizika za obtížněji řiditelná než „tradiční“ rizika v oblasti BOZP. Touto kampaní chceme zvýšit povědomí o uvedeném problému a poskytnout podporu při řízení psychosociálních rizik. Stres při práci je organizační problém a jako takový by jej měli společně řešit zaměstnavatelé i pracovníci.

Kampaň Zdravé pracoviště se snaží ukázat, jak lze psychosociální rizika zvládat stejně systematicky jako jakékoliv jiné riziko v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Jejím cílem je podpořit používání jednoduchých nástrojů, které mohou organizacím pomoci tato rizika účinně řídit, a zdůraznit příznivé účinky jejich řízení.

Do kampaně se mohou zapojit všechny organizace a jednotlivci na místní, národní i evropské úrovni. Bude koordinována na vnitrostátní úrovni národními kontaktními místy EU-OSHA ve více než 30 evropských zemích a podporována oficiálními partnery kampaně – celoevropskými a nadnárodními organizacemi a mediálními partnery kampaně. Kampaň Zdravé pracoviště také podporují předsednictví Rady EU, Evropský parlament, Evropská komise a evropští sociální partneři.

Kampaň "Zdravé pracoviště zvládne i stres" poběží dva roky, zapojí se do ní stovky organizací z celé Evropy a bude zahrnovat řadu aktivit, například školení, konference, semináře, soutěže plakátů, filmů a fotografií, kvízy, projekty podporující předkládání nových nápadů, reklamní kampaně a tiskové konference. Klíčovou aktivitou v kalendáři kampaně jsou Evropské ceny za správnou praxi; soutěž bude zahájena dne 15. dubna. Přihlásit se mohou všechny evropské organizace, které úspěšně provádějí opatření na snížení a odstranění stresu.

Přečtěte si více v průvodci kampaní a navštivte webovou stránku kampaně Zdravé pracoviště, kde si můžete stáhnout všechny oficiální materiály o kampani ve 25 jazycích a dozvědět se něco o událostech v rámci kampaně, které se konají po celé Evropě.

Sledujte tiskovou konferenci u příležitosti zahájení kampaně Zdravé pracoviště na kanálu EbS Channel a aktuální informace o kampani prostřednictvím hashtagu na Twitteru #EUmanagestress.

Komentáře

Psychosociální zátěž na

07.04.2014 - 18:18 Norbert Chalupa
Psychosociální zátěž na pracovišti je skutečně jedním z nejrizikovějších, ne-li nejrizikovější rizikový faktor, u kterého lze velmi obtížně (jestli vůbec) eliminovat riziko na co nejnižší možnou míru, popř. úplně odstranit. Nesdílím názor komisaře Andora, že by připravená kampaň významně přispěla k minimalizaci psychosociálních rizik, jsem realista. Všichni, kteří máme možnost fungovat ve více firmách jako OZO v prevenci rizik vidíme, odkud se psychosociální zátěž bere? Nedostatek zakázek, pakliže jsou, tak plnění termínů, napětí z toho plynoucí, strach o práci, výše mezd, platů, pracovní mezilidské vztahy, rodinné vztahy a další a další. Zažíváme novou etapu dějin, kde jakékoliv duchovní, morální hodnoty se vytrácejí. Nezbude, než si na daný stav zvykat a opět každý jedinec si musí vyselektovat ze svých potřeb a bytí jen to, co je pro něj vhodné a dobré, pokud to dokáže Medicína dokáže v daných situacích korigovat neutěšený psychický stav zaměstnance, pacienta, nikoliv však vyléčit od primárních zdrojů psychosomatických poruch. Nevím, co se takovými kampaněmi sleduje, vždyť víme, že jsou to vyhozené peníze?

Re:

08.04.2014 - 00:22 Radoslav Vlasák
Neřekl bych, že to jsou zase až tak úplně "vyhozené peníze". Obecná povědomost široké občanské veřejnosti o problematice ochrany životů a zdraví je - bohužel - na poměrně nízké úrovni, o psychosociálních rizicích pak většina lidí neví takřka vůbec nic. Každá akce, která má alespoň šanci povědomí o těchto záležitostech zvýšit, je proto vítaná a potřebná. Samozřejmě je mi jasné, že tzv. pracovního stresu bude z nejrůznějších příčin spíš přibývat, než naopak. Smyslem takových kampaní by proto mělo být především na narůstající závažnost upozornit - a to jak zaměstnavatele, tak zaměstnance (potažmo občany). Protože jenom informovaný člověk si dokáže hrozící rizika uvědomit a - v rámci a mezích svých možností - jejich vliv do určité míry eliminovat. Nebo se o to alespoň pokusit.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail