Strach z propuštění z důvodu pracovní neschopnosti ve zkušební době

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Dcera měla pracovní úraz. Je to pohmožděnina s tržnou ránou a zlomeninou. Lékař na zlomeninu přišel až po šesti týdnech pracovní neschopnosti, a proto se jí neschopnost prodlužuje. Dcera nastoupila do zaměstnání po mateřské dovolené a byla v době úrazu ve zkušební době. Chci se zeptat, jestli je  v nějaké ochranné lhůtě vzhledem k úrazu, kdy ji zaměstnavatel nemůže propustit. Zaměstnavatel se k ní choval velice pěkně, ale přesto má obavy z propuštění, že je tak dlouho v neschopnosti.

Ochranná doba podle § 53 zákoníku práce, kdy zaměstnavatel nemůže zaměstnance propustit, se vztahuje pouze na výpověď podle § 52 zákoníku práce, tedy na běžnou výpověď ze strany zaměstnavatele. V § 53 zákoníku práce je mimo jiné stanoveno, že po dobu pracovní neschopnosti zaměstnavatel nemůže dát zaměstnanci výpověď, ale to se týká jen a jen výpovědi podle § 52 zákoníku práce.

Ve Vašem případě ale spíš asi hrozí nebezpečí výpovědi ve zkušební době. Tady platí, že o dobu překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, se zkušební doba prodlužuje. Dále platí, že na zkušební dobu se § 53 zákoníku práce nevztahuje. Takže Vaše dcera, až nastoupí zpět po pracovní neschopnosti do práce, bude ještě ve zkušební době a ve zkušební době je možno, jak známo, ukončit pracovní poměr kdykoliv, ať ze strany zaměstnavatele, tak ze strany zaměstnance. Věřte ale, že zaměstnavatel to neudělá.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail