komunikace

20.12.2023
Zaměstnanci úřadů práce ČR dlouhodobě čelí psychickému tlaku, který vychází jednak z charakteru jejich práce, ale také zejména z nutnosti komunikace s náročnými klienty. Tato pracovní rizika lze souhrnně nazývat psychosociálními riziky. V návaznosti na měnící se svět práce a celospolečenskou situaci je důležité vybavit zaměstnavatele intervenčními nástroji, které pomohou jak zaměstnancům, tak podnikům těmto rizikům předcházet. Předkládaný souhrn výzkumného projektu upozorňuje na možná intervenční opatření na několika úrovních: primární – organizačně-personální úrovni, sekundární úrovni – budování psychické odolnosti a terciární úrovni, která se zaměřuje na skupinové či individuální intervence. Opakovaného dotazníkového průzkumu se zúčastnilo v závěru roku 2021 celkem 1160 respondentů a na jaře 2023 celkem 1202 respondentů z 5 vybraných poboček úřadů práce ČR. Mezi lety 2021 a 2023 se statisticky významně zhoršila spokojenost respondentů v oblasti komunikace na pracovišti, charakteru práce, organizace práce, ohodnocení práce i v oblasti pracovních změn. Ovšem v důsledku intervenčních opatření 58,1 % respondentů souhlasí s tím, že díky proškolení se jim daří lépe zvládat tzv. náročné klienty. Doporučujeme rozšíření navržených intervenčních opatření mezi větší počet zaměstnanců úřadů práce ČR či dalších zaměstnanců veřejné správy vystavených nutné komunikaci s klienty.
21.09.2023
Zdroj:
Cílem odborného semináře Bezpečná a zdravá práce v digitálním věku, který se konal 11. září 2023 v Praze na Novotného lávce, bylo seznámit účastníky s dopadem digitálních technologií na bezpečnost a ochranu zdraví při práci, s jejich vlivem na zdraví a bezpečnost zaměstnanců, a dále s využíváním komunikačních technologií v BOZP.
05.06.2023
Zdroj:
V rámci projektu Předávání informací v oblasti BOZP, krizového řízení a ochrany obyvatelstva pro širokou veřejnost prostřednictvím technologických trendů se konal 30. 5. workshop Efektivní komunikace a BOZP, a to v prezenční i online podobě. Workshop pořádal Výzkumný ústav bezpečnosti práce. Při té příležitosti byla představena postavička Bozpík (viz úvodní obrázek), která nás do budoucna bude provázet coby rádce v této rozsáhlé oblasti.
24.04.2023
Srdečně Vás zveme na workshop s názvem Efektivní komunikace a BOZP na pracovišti, který se uskuteční dne 30. 05. 2023 od 9 do 12 hodin. Workshop bude zaměřen na to, jak může efektivní komunikace pomoci zlepšit bezpečnost a ochranu zdraví při práci.  
23.12.2022
Výzkumný úkol cílí na vytvoření komunikační platformy poskytující profesionálně cílenou a snadno dostupnou informační podporu, která reflektuje potřeby cílových skupin a motivuje k jejímu využití. Jeho cílem je tedy holisticky obohatit problematiku BOZP tak, aby ve svém komplexu poskytovala ucelené informace pro odbornou veřejnost, zaměstnance i zaměstnavatele. 
12.07.2022
Zdroj:
Pochopení lidského faktoru může významně přispět k prevenci poškození zdraví a úrazů v organizaci.
09.05.2022
Zdroj:
Článek vznikl jako odpověď na dotaz týkající se šířky uliček a komunikací. Objasňuje problematiku manipulace s břemeny, dopravních komunikací na pracovišti a podrobně rozebírá, jaké právní předpisy a české technické normy se tím zabývají.
06.04.2022
Zdroj:
Může kuchařka ve stravovacím provozu pracovat osamoceně, když pracuje do večerních hodin? Pracuje se zařízeními připojenými do elektřiny a také s plynovými zařízeními (sporák, hořák atd.) Podle mého názoru by na směně neměla být sama a měla by s ní být třeba pomocná kuchařka, kdyby se cokoliv stalo, aby se dala včas poskytnout první pomoc.
15.09.2021
Mezinárodní spolupráce sedmi organizací z pěti evropských zemí přinesla několik nových nástrojů, které mají obohatit dosavadní způsoby interpersonální komunikace na pracovišti a přispět k větší bezpečnosti neslyšících a nedoslýchavých zaměstnanců a zaměstnanců pracujících v hlučném prostředí. Článek přibližuje znakový jazyk jako další možnost sdělování informací, příkazů a pokynů na pracovišti a seznamuje s konkrétními výsledky dosaženými v projektu.
01.07.2021
Cílem výzkumné aktivity je vytvoření certifikované metodiky v prevenci psychosociálních rizik při práci u zaměstnanců vystavených náročné komunikaci s klienty ve veřejné správě. Inovativní metodika bude složená z checklistu a na něj přímo navazujících intervenčních technik pro primární, sekundární a terciární prevenci psychosociálních rizik při práci. Součástí výstupů budou i konkrétní příklady dobré praxe.
01.01.2019
Cílem výzkumného úkolu je vytvořit odbornou poznatkovou základnu pro lepší a efektivnější šíření informací o BOZP (o rizicích, o vhodné prevenci), včetně výsledků aplikovaného výzkumu z oblasti BOZP do běžné praxe, zejména s využití nových technologií (internet, tablety, mobilní aplikace, portály apod.). 
31.12.2018
Reprezentativní šetření „Kvality pracovního života 2018“ obsahovalo široké spektrum otázek. Tento článek se zaměřuje na dva bloky otázek a z nich na vybraná tvrzení, která se týkala zejména interpersonálních vztahů, komunikace i některých negativních dopadů a zátěží respondentů v rámci současného zaměstnání a vykonávané práce.
19.11.2018
Zdroj:
Na dotaz odpověděla Ing. Olga Valášková ze Státního úřadu inspekce práce.
10.05.2017
Agentura EU-OSHA zveřejnila zprávu vypracovanou v rámci své aktuální prognostické činnosti. Projekt zkoumá, jaký dopad budou mít změny týkající se informačních a komunikačních technologií a místa výkonu práce na bezpečnost a ochranu zdraví při práci.
15.08.2015
Zdroj:
Ukázku porušování BOZP a PO včetně komentáře poslala Ing. Magda Kopecká.
01.08.2015
Zdroj:
Ukázku porušování BOZP včetně komentáře poslal Jaroslav Houdek.
15.11.2014
Zdroj:
Ukázku porušování BOZP a PO včetně komentáře poslal Tomáš Neugebauer.
17.10.2014
V současné době je stále větší pozornost věnována zvyšování resilience obyvatelstva a výraznějšímu začleňování obyvatelstva do rozhodovacích procesů v rámci vzniku mimořádných událostí. Jedním z prostředků k dosažení výše uvedeného je zlepšení komunikace o rizicích mezi zainteresovanými stranami. Příspěvek se proto obecně zaměřuje na perspektivy komunikace o rizicích s pohledu současného vývoje ve světě. V první části příspěvku je nejprve stručně popsána aktuální situace v České Republice a následně rozebrán proces komunikace o rizicích s pohledu potřebnosti v rámci ochrany obyvatelstva. Následně jsou rozebrány jednotlivé koncepty současných přístupů k řízení rizika s vymezením procesu komunikace o rizicích. V závěru pak je poukázáno na význam výše uvedené problematiky při zvládání přírodních katastrof.
01.10.2014
Zdroj:
Ukázku porušování BOZP včetně komentáře poslal Tomáš Neugebauer.
30.01.2009
Hodnocení spolehlivosti a udávané spolehlivostní parametry se týkaly až do počátku 90tých let výhradně technického zařízení nebo konkrétního přístroje a nebylo kvantitativně vyhodnocováno ovlivnění spolehlivosti systému člověkem, který ho obsluhuje nebo řídí. V současné době je patrná snaha vědeckých týmů na celém světě sledovat a vyhodnocovat vlastní příčiny selhání a rozlišit tak, do jaké míry se člověk svoji činností podílel na vzniku poruchy. Ukázalo se, že je však nesmírně obtížné vypracovat univerzální hodnotící postupy vzhledem k velmi odlišným oblastem činností člověka s výrazně specifickými pracovními postupy, které nelze unifikovat nebo slučovat a přiřazovat jim tak stejné tabelované hodnoty.

Stránky

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail