Stále nevím, co je to švarcsystém

Zdroj: 
Na dotaz odpověděl JUDr. Pavel Kučina.

Ráda bych se zeptala na stále problematické téma - švarcsystém. Prosím můžete mě odkázat na nějaký právní předpis, kde je podrobné vysvětlení této práce? Manžel pracuje ve stavebnictví jako obkladač. Práci dostává většinou od jednoho zaměstnavatele, který na základě smlouvy o dílo dá mému muži práci. Většinou se jedná o zakázky, kde pracuje sám a když je na zakázce více pracovníků OSVČ, každý z nich má například jedno patro nebo jedno sociální zařízení. Používá své auto, používá své nářadí. Za každou uzavřenou zakázku fakturuje práci. Můžete mi říci, zda pracuje v tomto systému?

Na téma švarcsystém bylo již mnoho napsáno, mnoho diskutováno (viz heslo „švarcsystém“ na webových stránkách). Takže k dotazu jen stručně.

Pro posuzování, zda je práce pro zaměstnavatele vykonávána v pracovněprávním vztahu, tedy zaměstnancem, nebo dodavatelsky, např. na základě smlouvy o dílo, je podstatná definice závislé práce, jak je uvedena v § 2 odst. 4 zákoníku práce.

Ve smyslu tohoto ustanovení je závislou prací práce vykonávaná

  • ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance,
  • výlučně osobní výkon práce zaměstnance pro zaměstnavatele
  • podle pokynů zaměstnavatele,
  • jménem zaměstnavatele,
  • za mzdu, plat nebo odměnu za práci (při práci na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr - nikoliv na základě smluv o dílo),
  • v pracovní době nebo jinak stanovené nebo dohodnuté době,
  • na pracovišti zaměstnavatele, popř. na jiném dohodnutém místě,
  • na náklady zaměstnavatele a 
  • na odpovědnost zaměstnavatele.

Podle § 3 zákoníku práce může být závislá práce vykonávána výlučně v pracovněprávním vztahu.

Pro práci ve švarcsystému platí, že pokud OSVČ koná na základě smlouvy o dílo u objednatele práce při splnění uvedených podmínek závislé práce, bude se jednat o práci ve švarcsystému.

Autor článku: 

Komentáře

Názor...........

03.05.2012 - 13:08 František Černý
Podle obsahu dotazu, mám za to, že manžel tazatelky je najímán jako subdodavatel. Ale nejsem právník, takže je v tom možná nějaká klička. Osobně si myslím, že strašák švarcsystému je víceméně účelový, v dnešní politické a ekonomické situaci. Jinak už z obsahu výrazu švarcsystém mi vyplývá, že to je práce "na černo". Tedy já si tě zjednám, ty uděláš práci a já ti dám peníze na ruku. Ty je pak nemusíš danit. Nebo dám zaměstnanci minimální mzdu, kterou budu všude vykazovat, ale další peníze dostane zas bokem na ruku. Z toho vycházejí daňové úniky........... Tudíž jestliže probíhá fakturace, nemyslím si, že by to byl švarcsystém. Pokud nemám pravdu, a je to dost dobře možné, pak se předem omlouvám a vysvětlení uvítám.

Dotaz:

09.05.2012 - 11:43 Stanislav Motal
Jen bych se chtěl informovat jak je to s §2 zákoníku práce, když podle novely č. 365/2011 Sb s účinností od 31.12.2011 má pouze dva odstavce.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Kde nás najdete

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844
X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail