Správné sezení při práci z domova aneb Jak to zvládnout bez bolavých zad i bez kvalitní židle

Zdroj: 

Práce z domova má zajisté spoustu výhod, ale ne bohužel pro všechny, kteří musí trávit hodiny denně u počítače. Tipy, jak zabránit následkům nevhodné sedavé práce, najdete v tomto článku.

Je jedno, zda se jedná o učitele či kancelářskou sílu, kreativce a jiné. Málokdo z nich má doma správně vybavené pracovní místo, které by po ergonomické stránce splňovalo veškeré parametry, aby jejich záda netrpěla. Jsou mezi námi i tací, kteří mají k dispozici max. gauč či jídelní židli. Fyzioterapeut Jan Kottas nabízí řešení i pro ně.

Při dlouhodobém sezení je ze všeho nejdůležitější nesetrvávat dlouho v jedné statické pozici. Vždy je dobré každý sed po 15-30 minutách různě měnit, a to například tak, že si dáme jednu nohu pod zadek a za chvíli nohy vyměníme apod. Několik dalších variant naleznete v přiloženém videu v tomto článku na Novinkách.cz.

V průběhu dne myslete i na to, že je dobré si např. po každé hodině udělat kratičkou přestávku, během níž je dobré se projít třeba jen kolem domu anebo si alespoň na pár minut lehnout na záda na zem a pozorovat své dýchání, kudy dech v těle snadno proudí a kde je omezen. Pravidelná pozornost pomůže dýchání zkvalitnit, což má blahodárný vliv pro celé tělo.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail