Smrtelný pracovní úraz na služební cestě

Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Zaměstnanec zemřel při dopravní nehodě, která se stala na pracovní cestě. Zajímalo by mě, jak je to s uplatněním jednorázového odškodnění pozůstalých ve smyslu § 378 zákoníku práce a jednorázového odškodnění podle § 444 občanského zákoníku (smrt byla způsobena třetí osobou, která už byla odsouzena). Je možné uplatnit odškodnění u zaměstnavatele i viníka nehody současně?

Ne prosím. V případě odškodnění je třeba si vybrat systém práva, podle kterého se má odškodnění řídit. Pokud se stal úraz při plnění pracovních úkonů nebo v přímé souvislosti s ním, pak jde zřejmě o úraz pracovní a je vhodné jej odškodňovat podle zákoníku práce. Pouze v případě, kdy nejde o úraz pracovní a došlo k němu zaviněním třetí osoby, pak by nastupovala občanskoprávní odpovědnost. Není však možno říci, že něco se bude odškodňovat podle zákoníku práce a něco podle občanského zákoníku, volbu práva si musíte udělat jednu pro celý případ. Chápu Vás, že se na celou věc díváte z pohledu finančního odškodnění v daném případě, neboť na první pohled je zřejmé, že jednorázové odškodnění pozůstalých podle § 444 občanského zákoníku je vyšší než jednorázové odškodnění pozůstalých podle § 378 zákoníku práce a že i okruh odškodňovaných osob je širší. Proč tomu tak je, Vám však bohužel nezodpovím. To vědí pouze zákonodárci a pouze ti mohou zodpovědět, proč se smrt na silnici odškodňuje víc než smrtelný pracovní úraz.

Autor článku: 

Komentáře

smrtelný pracovní úraz na sluební cestě

18.03.2008 - 21:45 Jitka
Zaměstnanec zemřel na služební cestě v důsledku dopravní nehody. Dle šetření policie bylo prokázáno jeho zavinění. Může se zaměstnavatel zcela zprostit odpovědnosti z důvodu porušení ostatních právních předpisů?

Re: smrtelný pracovní úraz na sluební cestě

19.03.2008 - 09:09 Tomáš Neugebauer
Nutné je posoudit, zda porušení bezpečnostního předpisu zaměstnancem bylo jedinou příčinnou vzniku smrtelného pracovního úrazu, zda zaměstnanec byl s tímto ustanovením seznámen a jeho dodržování bylo vyžadováno a kontrolováno. Pokud ano, zaměstnavatel se v souladu se zákoníkem práce § 367 odst. 1 sprostí své odpovědnosti zcela.

Re: smrtelný pracovní úraz na sluební cestě

19.03.2008 - 15:23 Jitka
Pravděpodobně bylo prováděno každoroční školení řidičů zaměstnavatem a  jedinou příčinou škody -  dopravní nehody s následkem smrti - bylo výhradně jeho zaviněné porušení dopravních předpisů. Takže má zaměstnavatel pravdu, že se zprostí odpovědnosti zcela. Děkuji Vám za rychlou odpověď.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1
+420 221 015 844

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail