Školení práce ve výškách

Na dotaz odpověděl Ing. Karel Škréta.

Kdo může podle aktuálně platné legislativy školit práce ve výškách a je školení v této oblasti vůbec nějak legislativně ošetřeno?

Školení je povinen zajistit zaměstnavatel, jak je obecně uvedeno v zákoníku práce § 3 odst. 2 a 3. Také nařízení vlády č. 362/2005 Sb. uvádí tento požadavek ve své příloze, část XI.

Konkrétní požadavky na školitele pro oblast bezpečnosti práce ve výškách nejsou stanoveny. Nebylo tomu tak ani v předešlé vyhlášce č. 324/1990 Sb., která se touto problematikou zabývala. Zaměstnavatel by měl vybrat buď z externích zdrojů (školicí firmy, které nabízejí toto téma, apod.), případně z vlastních pracovníků, u nichž je předpoklad dostatečné odborné úrovně.

Rozsah školení i jeho četnost stanovuje zaměstnavatel. Obsah by měl zahrnovat i konkrétní problémy, které se vyskytují na pracovištích zaměstnavatele. Četnost by se měla odvíjet od intervalu 12 měsíců, který byl stanoven v minulých předpisech.

Pro školení související s problematikou dočasných stavebních konstrukcí doporučuji využít služeb instruktorů lešenářské techniky s platným průkazem, jejichž odbornost je podložena absolvováním specializovaného kurzu.

 

Autor článku: 

Komentáře

školit může kdokoliv :o)

24.06.2009 - 15:11 Pavel Doležal
podle toho co je napsáno, je tedy pravděpodobné, že školit výškové práce může kdokoliv? Jelikož nejsou stanoveny požadavky na školitele... nebo může školit osoba určená zaměstnavatelem, u nichž je předpoklad dostatečné odborné úrovně. Co je to dostatečná úroveň?

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout twitter youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail